UWAGA! Dołącz do nowej grupy Białystok - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Irena Lechowa


Irena Lechowa to postać znacząca w polskiej etnografii, której życie i praca pozostawiły trwały ślad w dziedzinie badań kulturowych. Urodziła się 17 sierpnia 1924 roku w Białymstoku i w symboliczny sposób zakończyła swoje życie w tym samym dniu, 17 sierpnia 1991 roku, w Łodzi.

Jako etnografka Irena Lechowa była aktywną pracowniczką Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, miejsca, które stało się dla niej nie tylko miejscem pracy, ale i pasji odkrywania bogactwa tradycji i kultury ludowej. Jej zaangażowanie w badania nad polskim folklorem oraz kultura ludowa sprawiły, że zyskała uznanie w środowisku akademickim.

Była również członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, organizacji, która promuje badania nad kulturą ludową i tradycyjną w Polsce, co podkreśla jej silne zaangażowanie w rozwój etnologii w kraju.

Życiorys

Irena Lechowa była córką Mikołaja Sochonia oraz Nadziei z Rajeckich. W okresie od 1938 do 1939 roku uczęszczała do prywatnego Gimnazjum i Liceum im. Henryka Sienkiewicza. Swoje wykształcenie średnie uzyskała na Liceum im. H. Sienkiewicza w Białymstoku, gdzie zdobła maturę w 1947 roku. Następne lata poświęciła na studia z zakresu pedagogiki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Łódzkiego.

W 1952 roku zdobyła tytuł magistra filozofii w dziedzinie pedagogiki społecznej, dzięki pracy pt. Sprawa kobieca w twórczości Elizy Orzeszkowej. Irena podjęła także studia z zakresu etnografii, co zaowocowało uzyskaniem magisterium na podstawie pracy zatytułowanej Ekonomiczne i społeczne podstawy tkactwa chałupniczego w Dłutowie, powiat łaski.

W roku 1950 zawarła związek małżeński z Józefem Lechem, który był etnografa i pedagogiem. Z tego związku przyszła na świat ich jedyna córka, Maria Lech Schmidt, znana anglistka. Irena Lechowa była osobą niezwykle odznaczaną; w 1975 roku uhonorowana została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także licznymi innymi nagrodami i wyróżnieniami.

Zmarła 17 sierpnia 1991 roku w Łodzi, gdzie też została pochowana.

Praca zawodowa

„W trakcie swojego okresu studenckiego Irena Lechowa zdecydowała się na podjęcie pracy w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Początkowo jej zadania obejmowały realizację prac zleconych, jednak szybko zyskała uznanie i awansowała na stanowisko asystentki, a później kierowniczki Działu Gospodarstwa Domowego. Jej determinacja i umiejętności pozwoliły jej na dalszy rozwój kariery zawodowej, co zaowocowało awansem na adiunkta oraz kierowniczkę Działu Tkactwa.

Od 1967 roku Lechowa pełniła ważną funkcję dozorczyni Działu Wierzeń, Obrzędów i Folkloru, które zajmowała aż do momentu przejścia na emeryturę w 1985 roku. Jej wkład w działalność muzeum był znaczący, a efekty pracy można było znaleźć w publikacjach w „Pracach i Materiałach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Seria Etnograficzna” oraz w innych łódzkich wydawnictwach poświęconych etnografii.

W trakcie swojej kariery Irena Lechowa zaprezentowała opracowaną przez siebie koncepcję monografii regionu łódzkiego na Drugiej Ogólnopolskiej Sesji IHKM PAN, która odbyła się w Łodzi. Przeprowadziła również różnorodne badania terenowe, co przyczyniło się do jej renomy w środowisku naukowym. Jej największą pasją były obrzędy, wierzenia ludowe oraz folklor.

W 1955 roku objęła stanowisko sekretarza Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, co z kolei naprowadziło ją na drogę skarbnika oddziału łódzkiego PTL. W latach 1976 – 1986 była także członkinią Zarządu Głównego, co świadczy o jej zaangażowaniu i ważnej roli w polskim ludoznawstwie.

Wybór publikacji

Oto wyjątkowy zbiór publikacji, które były dziełem Ireny Lechowej, cenionej postaci w dziedzinie etnologii i folklorystyki.

  • tkacze grocholiccy, publikacja z Prac i Materiałów MAiE S. Etnogr. z 1966 roku,
  • zwyczaje i wierzenia doroczne w Łowieckim, Prace i Mater. MAiE S. Etnogr. tom 11, wydane w 1967 roku,
  • badania nad tradycyjnymi obrzędami i zwyczajami Ziemi Łódzkiej, również w Pracach i Mater. MAiE S. Etnogr. z 1967 roku,
  • pozycja Reymonta wobec kultury ludowej, publikacja wydana przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe w 1968 roku,
  • szopka kukiełkowa z powiatu limanowskiego, kolejna publikacja w Pracach i Mater. MAiE S. Etnogr. z 1970 roku,
  • zagadnienie przemian kulturowych w rozważaniach nad założeniami monografii etnograficznej rejonu łódzkiego, 1973,
  • zbiory Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, opublikowane przez Krajową Agencję Wydawniczą w 1981 roku.

Przypisy

  1. a b c d AnnaA. Kowalska-Lewicka, Etnografowie i ludoznawcy polscy. Sylwetki, szkice biograficzne. Tom pierwszy, AnnaA. Kowalska-Lewicka (red.), 2002 r. Brak numerów stron w książce

Oceń: Irena Lechowa

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:10