Tomasz Mojsik


Tomasz Mojsik to wybitny przedstawiciel nauk humanistycznych, urodzony w 1974 roku w Białymstoku. Jest historykiem oraz filologiem klasycznym, który uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jego praca naukowa oscyluje wokół tematyki historii starożytnej, historii religii oraz historii kultury.

Aktualnie Mojsik pełni funkcję pracownika naukowego na Uniwersytecie w Białymstoku, gdzie dzieli się swoją wiedzą z zakresu swoich specjalizacji. Jego badania przyczyniają się do głębszego zrozumienia złożonych zjawisk kulturowych i religijnych w starożytnym świecie.

Życiorys

Tomasz Mojsik jest osobą, która z pasją podchodzi do nauki. Studiował historię oraz filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Jego edukacja była silnie związana z wpływowym nauczycielem, Włodzimierzem Lengauerem, pod którego kierunkiem w 2007 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną Muzy w literaturze greckiej od Homera do końca V w. p.n.e.

W roku 2020, Mojsik uzyskał habilitację na podstawie swojej pracy Orfeusz między Tracją a Pierią: mit, kult i tożsamość macedońska. Od 1998 roku jest związany z Uniwersytetem w Białymstoku, gdzie od 2020 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych.

Badania Tomasza Mojsika koncentrują się głównie na kulturze i religii starożytnej Grecji, jak również na społecznej funkcji intelektualistów oraz różnych instytucjach kultury.

Publikacje

W dorobku naukowym Tomasza Mojsika znajduje się szereg interesujących publikacji, które przyczyniają się do zgłębiania tematów związanych z mitologią oraz kulturą antyczną.

  • Antropologia metapoetyki: Muzy w kulturze greckiej od Homera do końca V w. p.n.e., Warszawa 2011,
  • Apollodor, Biblioteka opowieści mitycznych, wstęp, tłumaczenie i komentarz, Wrocław 2018,
  • Orfeusz między Tracją a Pierią: mit, kult i tożsamość macedońska, Białystok 2019,
  • Alexandria as “Pi(m) pleian Thebes”? A Commentary on Posidippus 118 A.–B. (P. Berol. 14283), „Zeitschrift für Papyrologie und Epigraphik” 205 (2018), s. 68-76,
  • From Hesiod’s Tripod to Thespian Mouseia: Archaeological Evidence and Cultural Contexts, „Klio” 101.2 (2019), s. 1-7,
  • Heliconian Nymphs, Oedipus’ Ancestry and Wilamowitz’s Conjecture (Soph. OT 1108), „Classical Quarterly” 69.1 (2019), s. 405-426.

Przypisy

  1. dr hab. Tomasz Mojsik [online], Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB [dostęp 30.07.2021 r.]

Oceń: Tomasz Mojsik

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:7