Józef Maroszek, urodzony 18 października 1950 roku w Białymstoku, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej nauki. Jako historyk, jego wkład w badania historyczne był niezwykle istotny.
Maroszek zmarł 20 sierpnia 2024 roku w swoim rodzinnym mieście, gdzie przez całe życie rozwijał swoją pasję i dzielił się wiedzą z innymi.
Życiorys
Józef Maroszek był osobą o wielkim dorobku naukowym oraz znacząca postacią w polskim środowisku historycznym. Był bratankiem znanego konstruktora broni oraz długoletniego wykładowcy na Politechnice Warszawskiej, który również nosił to samo imię. W 1974 roku zakończył swoje studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1981 roku uzyskał tam stopień doktora. W 2000 roku uzyskał habilitację na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2002 roku pełnił funkcję profesora na Uniwersytecie w Białymstoku, gdzie pracował w Instytucie Historii i Nauk Politycznych.
Jego wkład w rozwój białostockiego kręgu historycznego był nieoceniony, a jako promotor przyczynił się do obrony sześciu doktoratów. W 2015 roku został odznaczony za zasługi w ratowaniu polskiego dziedzictwa kulturowego. Profesor Maroszek przez wiele lat uczył w Instytucie Historii Uniwersytetu Białymstoku, będąc jednocześnie kierownikiem Zakładu Historii Regionalnej oraz prezesem Białostockiego Towarzystwa Naukowego.
W swojej karierze naukowej podejmował badania w różnorodnych obszarach, skupiając się głównie na:
- nowożytnych dziejach Wielkiego Księstwa Litewskiego i Podlasia, ze szczególnym uwzględnieniem pogranicza na linii rzek Biebrza i Brzozówka,
- ochronie dziedzictwa kulturowego Litwy i Korony,
- losach Polaków na Kresach północno-wschodnich w XX wieku.
Jego publikacje, szczególnie te dotyczące historii regionalnej, obejmują tereny takie jak Drohiczyn, Białowieża, Jałówka, Supraśl, Święta Woda, Korycin, Knyszyn, Trzcianne, Goniądz, a także kolejne miejscowości, aż po Wschód na szlak mickiewiczowski. Jego prace przybliżają dzieje okolicznych ziem oraz ewoluowały z historii gospodarczo-społecznej do badań dotyczących osadnictwa, przemian gospodarczych i kulturowych Podlasia, z perspektywą ukazującą te obszary jako integralną część Polski, a nie jedynie region przygraniczny czy krainę leśną.
Większość jego dzieł koncentruje się na historii dawnego pogranicza Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego sięgając aż do XX wieku. W 2020 roku, w związku z siedemdziesiątą rocznicą urodzin profesora, pod redakcją Ewy Rogalewskiej, zebrano i opublikowano prace pt. „Historia, tradycja, pamięć” (Prace Białostockiego Towarzystwa Naukowego, ISSN 0067-6470; nr 54).
Wybrane publikacje
Oto wyróżnione publikacje autorstwa Józefa Maroszka, które odzwierciedlają jego wkład w historiografię oraz badania nad regionem Podlasia.
- Rzemiosło w miastach podlaskich w XVI-XVIII w., Warszawa 1976,
- Katalog parków i ogrodów zabytkowych woj. białostockiego, t. I-XII, Białystok 1988,
- Targowiska wiejskie w Koronie Polskiej w XVII i XVIII w., Białystok 1990,
- Prawa i przywileje miasta i dóbr ziemskich Zabłudów, Białystok 1994,
- Klasztory Podlasia – źródła kultury i świadomości narodowej, Białystok 1995,
- Dziedzictwo unii kościelnej w krajobrazie kulturowym Podlasia, Białystok 1996,
- Księga wizyty dziekańskiej dekanatu podlaskiego, Białystok 1996,
- Akta albo sprawy Knyszyna 1553-1580 (wstęp i opracowanie J. Maroszek), Białystok 1999,
- Pogranicze Litwy i Korony w planach króla Zygmunta Augusta – z dziejów realizacji myśli monarszej między Niemnem a Narwią, Białystok 1999.
Przypisy
- PLanR, Zmarł prof. Józef Maroszek, twórca białostockiej szkoły historycznej, 20.08.2024 r. [dostęp 21.08.2024 r.]
- Nie żyje Józef Maroszek – wybitny historyk, krewny znanego konstruktora broni [online], histmag.org [dostęp 23.08.2024 r.]
- LeonardL. Drożdżewicz, Benefis Profesora Józefa Maroszka, „Znad Wilii”, nr 4(88), 2021, s. 92.
- LeonardL. Drożdżewicz, Jubileusz Profesora Józefa Maroszka [online] [dostęp 23.12.2020 r.]
- Stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie Historia nadany przez Radę Naukową Instytutu Historii i Nauk Politycznych, historia.uwb.edu.pl, 24.09.2020 r. [zarchiwizowane 24.09.2020 r.]
- LeonardL. Drożdżewicz, Józef Maroszek – badacz dziejów wschodnich, „Znad Wilii”, nr 3 (83), 2020, s. 120-123.
- Uniwersytet w Białymstoku, Prof. Józef Maroszek odznaczony za ratowanie polskiego dziedzictwa kulturowego [online], 05.10.2015 r. [dostęp 22.03.2021 r.]
- Józef Maroszek: Wspomnienie o profesorze Politechniki Warszawskiej inż. Józefie Maroszku, 2013, s. 313.
- Instytut Historii i Nauk Politycznych • Katedry i Zakłady, Instytut Historii i Nauk Politycznych UWB. [dostęp 01.07.2019 r.]
- JózefJ. Maroszek, BorysB. Klein, Szlak mickiewiczowski [online], 1992 [dostęp 20.09.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Narcyz Łubnicki | Oktawiusz Jurewicz | Danuta Kałuszko | Kamila Budrowska | Edward Kołodziej | Piotr Jakoniuk | Urszula Pawluczuk | Eleazar Sukenik | Jan Sarosiek | Łukasz Kierznowski | Barbara Czarniawska | Maria Renata Mayenowa | Wojciech Tomasik | Krzysztof Sibilski | Krzysztof Bielawski (chemik) | Zbigniew Paszta | Irena Lechowa | Wiktor Osiatyński | Romuald Huszcza | Zygmunt SzmitOceń: Józef Maroszek (historyk)