Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku


Centrum im. Ludwika Zamenhofa to ważna instytucja kultury, która powstała w Białymstoku. Zlokalizowana jest przy ul. Warszawskiej 19. Instytucja ta została utworzona na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku, a jej powstanie miało miejsce z okazji 94. Światowego Kongresu Esperanto, który odbył się w naszym mieście w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2009 roku.

Centrum to odgrywa istotną rolę w promowaniu idei tolerancji i języka esperanto, będąc miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych związanych z tą tematyką. Działalność tej instytucji ma na celu nie tylko upamiętnienie Ludwika Zamenhofa, ale również rozwój kultury lokalnej oraz integrację społeczności.

Historia

Oficjalne otwarcie Centrum im. Ludwika Zamenhofa dla mieszkańców Białegostoku miało miejsce 21 lipca 2009 roku. Na początku istniało jako oddział Białostockiego Ośrodka Kultury, jednak od stycznia 2011 roku stało się samodzielną placówką kultury. W styczniu 2017 roku Centrum ponownie dołączyło do Białostockiego Ośrodka Kultury.

Centrum proponuje zwiedzającym interesującą wystawę stałą o nazwie „Białystok młodego Zamenhofa”, a także organizuje liczne wystawy czasowe, koncerty, pokazy filmowe oraz przedstawienia teatralne. W Centrum odbywają się również regularne dyskusje panelowe, wykłady oraz promocje literackie.

W 2012 roku CLZ miało zaszczyt wydać komiks Joanny Karpowicz pod tytułem Pocztówki z Białegostoku. Rok później, w 2013 roku, ukazał się komiks I love Podlasie, autorstwa Małgorzaty Józefowicz. Kolejnym ciekawym przedsięwzięciem był komiks Doktor Esperanto, wydany w 2014 roku, którego autorem był Wojciech Łowicki, a rysunki wykonał Daniel Baum.

Oprócz tego, Centrum Zamenhofa organizuje szereg warsztatów edukacyjnych dedykowanych dzieciom i młodzieży, wdraża nowoczesne projekty społeczno-edukacyjne, takie jak Żywa Biblioteka oraz gra terenowa „Poznaj Białystok”.

Budynek

Kamienica, w której znajduje się Centrum im. Ludwika Zamenhofa, włączyła się do otwartego w czerwcu 2008 Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku. Szlak został opracowany przez zespół doktorantów oraz studentów Uniwersytetu w Białymstoku, którzy byli wolontariuszami Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Budynek ten został także uwzględniony w otwartym w czerwcu 2009 Szlaku Esperanto i wielu kultur, co podkreśla jego znaczenie w kontekście dziedzictwa kulturowego regionu.

Biblioteka języka esperanto

W dniu 12 maja 2010 roku odbyło się otwarcie wspaniałej Esperanto-Libraro, która znajduje się w malowniczym budynku Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Ta biblioteka, będąca filią Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, zasługuje na szczególne wyróżnienie, ponieważ jest pierwszą w Polsce publiczną biblioteką, która gromadzi zbiory w języku esperanto oraz materiały poświęcone temu wyjątkowemu językowi.

Przypisy

  1. Pocztówki z Białegostoku - komiks.gildia.pl - komiks, recenzje, newsy, galerie, konkursy [online], www.komiks.gildia.pl [dostęp 01.08.2021 r.]
  2. Powstał komiks pokazujący niezwykłe zakątki Podlasia [online], BiałystokOnline.pl [dostęp 01.08.2021 r.]
  3. Wojciech Łowicki, Daniel Baum, "Doktor Esperanto" [online], Culture.pl [dostęp 01.08.2021 r.]
  4. Budynek - Białostocki Ośrodek Kultury [online], www.centrumzamenhofa.pl [dostęp 01.08.2021 r.]
  5. a b BOK/CLZ - Białostocki Ośrodek Kultury [online], centrumzamenhofa.pl [dostęp 10.10.2018 r.]

Oceń: Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:20