Galeria im. Sleńdzińskich


Galeria im. Sleńdzińskich, znajdująca się w Białymstoku, to uznawana polska galeria monograficzna rodziny Sleńdzińskich, która rozpoczęła swoją działalność w 1993 roku. Mieści się w historycznym budynku, dawnym Domu Modlitwy Cytronów, przy ul. Waryńskiego.

Od chwili powstania galeria posiada status instytucji miejskiej, wpisanej do rejestru kultury Miasta Białegostoku. Jej głównym celem jest opracowywanie, udostępnianie oraz popularyzowanie dziedzictwa rodziny Sleńdzińskich. Dodatkowo, instytucja gromadzi zbiory mające związek z bogatą kulturą kresów wschodnich.

W zbiorach galerii można znaleźć dzieła Aleksandra, Wincentego, Ludomira oraz Julitty Sleńdzińskich, a także kolekcję grafiki wileńskiej z XIX i XX wieku. Warto zwrócić uwagę na obiekty rzemiosła artystycznego oraz instrumenty muzyczne, w tym klawesyn należący do Julitty Sleńdzińskiej, która była donatorką tejże galerii.

W parterowych salach znajduje się stała ekspozycja pod nazwą Sztuka W Genach, podczas gdy na pierwszym piętrze odbywają się warsztaty plastyczne. Galeria organizuje również regularne wydarzenia znane jako Czwartki u Sleńdzińskich, w ramach których odbywają się spotkania autorskie, promocje książek, koncerty oraz recitale muzyki poważnej.

Od czerwca 2010 roku Galeria im. Sleńdzińskich wzbogaciła swoją ofertę o nową przestrzeń wystawową, zlokalizowaną przy ul. Legionowej 2. To tam odbywają się wystawy czasowe trudniące prace artystów i artystek związanych z regionem Podlasia, a także różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

W placówce usytuowanej przy ul. Waryńskiego znajdują się: Dział Zbiorów Artystycznych, Archiwalnych i Badań Regionalnych oraz Dział Edukacji. Natomiast w lokalizacji przy ul. Legionowej można znaleźć Dział Wystaw, Wydawnictw i Promocji.

Ekspozycje

W ramach ekspozycji czasowych w galerii im. Sleńdzińskich, do tej pory zaprezentowano szereg fascynujących prac artystycznych oraz cennych dokumentów. Wśród nich znajdują się:

  • rzeźby Stanisława Wakulińskiego,
  • projekty, szkice, dokumentacje techniczne, rysunki i akwarele architekta Stanisława Bukowskiego,
  • prace artystów z Wilna oraz innych zakątków Litwy,
  • prace Anny Beaty Wasilewicz i Włodzimierza Wasilewicza,
  • rysunki Barbary Gawdzik-Brzozowskiej,
  • prace Jana Kantego Pawluśkiewicza,
  • grafiki Jerzego Lengiewicza,
  • grafiki Pawła Kwiatkowskiego,
  • malarstwo Wiktorii Tołłoczko–Tur,
  • plakat artystyczny Wiesława Wałkuskiego,
  • malarstwo Alicji Chorociej,
  • fotografie Leona Szałkowskiego.

Kierownictwo

W Galerii im. Sleńdzińskich niezwykle istotne są osoby pełniące funkcje kierownicze, które kierują działalnością tego miejsca.

  • 1992–2008: Stanisława Gryncewicz,
  • 2008–2010: Mariusz Kostro,
  • od 2010: Jolanta Szczygieł-Rogowska.

Działalność wydawnicza

Galeria im. Sleńdzińskich pełni ważną rolę w dziedzinie publikacji, będąc wydawcą kwartalnika muzealnego Ananke oraz różnych okolicznościowych katalogów związanych z wystawami czasowymi. W 2004 roku zaprezentowano album zatytułowany Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, który szczegółowo przedstawia zarówno zbiory tej galerii, jak i ponad dziesięcioletnią historię jej działalności.

Przypisy

  1. Galeria im. Śledzińskich. Urząd Miejski w Białymstoku, 21.02.2022 r. [dostęp 30.09.2023 r.]
  2. Marta Pietruszko: Wiktoria Tołłoczko–Tur zaprasza do Galerii im. Sleńdzińskich. poranny.pl, 15.12.2017 r. [dostęp 21.06.2022 r.]
  3. Nakładem Wyd. Galerii im. Sleńdzińskich ukazała Summa Julitty Sleńdzińskiej (pod red. Izabeli Suchockiej, Białystok 2019 r., s.208)
  4. W Wydawnictwie Galerii im. Sleńdzińskich na przełomie 2019/2020 ukazała się albumowa monografia pt. „Siłacz Jerzy Lengiewicz. 1931-2016” (pod red. Marty Pietruszko, Białystok 2019 r., s.318)
  5. Historia Galerii Sleńdzińskich. galeriaslendzinskich.pl. [dostęp 05.12.2016 r.]
  6. Monika Kosz-Koszewska: Galeria coraz większa. Kurier Poranny w Białymstoku, 21.10.2005 r. [dostęp 12.08.2009 r.]
  7. Opis Galerii na stronie Urzędu Miejskiego w Białymstoku. [dostęp 12.08.2009 r.]
  8. LeonardL. Drożdżewicz LeonardL., VICTORIA PATRIOTYZMU PEJZAŻU, „Znad Wilii”, nr 3 (59), 2014 r., s. 42-43.

Oceń: Galeria im. Sleńdzińskich

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:23