Ulica Piękna w Białymstoku


Ulica Piękna to jedna z najbardziej reprezentacyjnych arterii Białegostoku, w szczególności wyróżniająca się w Centrum miasta. Rozciąga się od ul. Legionowej aż do ronda majora harcmistrza Bronisława Jastrzębskiego, które jest miejscem, gdzie spotykają się ulice: Piękna, Józefa Marjańskiego, Młynowa oraz Sienny Rynek.

Warto zauważyć, że przed 17 kwietnia 1919 roku, w dniu zatwierdzenia jej obecnej nazwy przez Tymczasowy Komitet Miejski, ulica nosiła nazwę Płotniczna. Historia tej ulicy jest zatem nie tylko interesująca, ale również pewnego rodzaju odzwierciedleniem przemian w Białymstoku.

Otoczenie

Ulica Piękna w Białymstoku otoczona jest bogatą historią oraz różnorodnymi obiektami. Wśród nich można wymienić:

  • Stara Synagoga Piaskower (już nieistniejąca),
  • Synagoga Piaskower w Białymstoku, znajdująca się przy ul. Pięknej 3,
  • Spółdzielnia budowlana, znana jako Wersal Podlaski,
  • Oddział Narodowego Banku Polskiego w Białymstoku.

W 1820 roku w miejscu obecnej ul. Pięknej 3 wzniesiono synagogę znaną jako Piaskower. Niestety, w roku 1890 budynek ten został rozebrany, a na jego miejscu w 1893 roku powstała nowa, murowana synagoga. W jej wnętrzach działała szkoła religijna „Talmud Tora”. W czasie II wojny światowej obiekt ten został zniszczony przez hitlerowców, a po wojnie przekształcono go w ośrodek gminy żydowskiej. W 1948 roku zainaugurowano tam działalność Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które pełniło funkcję aż do opuszczenia budynku w 1968 roku.

Po odrestaurowaniu, lokal ten stał się siedzibą Biura Papierów Akcydensowych oraz centrum kultury. Po tragicznym pożarze w 1989 roku, budynek przeszedł remont z inicjatywy firmy Wersal Podlaski, która w nim ulokowała biura. Obecnie mieści się tam także Białostockie Towarzystwo Esperantystów.

W czerwcu 2008 roku Synagoga Piaskower została włączona do Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku, projektu zainicjowanego przez grupę doktorantów i studentów Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), a także wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Przypisy

  1. Wyborcza.pl [online], bialystok.wyborcza.pl, 25.04.2018 r. [dostęp 07.01.2021 r.], Cytat: "rondo majora harcmistrza Bronisława Jastrzębskiego - taka tabliczka pojawi się na rondzie u zbiegu ulic Marjańskiego, Pięknej, Młynowej i Rynku Siennego."
  2. GIS Białystok [online], www.gisbialystok.pl [dostęp 07.01.2021 r.]
  3. Dane Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. [dostęp 23.06.2014 r.]
  4. Wykaz ulic i placów m. Białegostoku, s. 18.

Oceń: Ulica Piękna w Białymstoku

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:24