Ulica Konstantego Ciołkowskiego w Białymstoku


Ulica Konstantego Ciołkowskiego to najdłuższa arteria komunikacyjna w Białymstoku, która rozciąga się od granicy miasta w północno-wschodniej części (z Grabówką), aż do samego serca miasta. Trasa ta prowadzi przez kilka bardzo charakterystycznych osiedli, wśród których znajdują się: Wygoda, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy, Kawaleryjskie oraz Nowe Miasto.

Ostatecznym punktem jej przebiegu jest ulica Wiadukt, na rogu z ulicą Filipowicza. Ulica ta pełni istotną rolę w komunikacji w mieście, będąc częścią drogi wojewódzkiej nr 678, a także obwodnicy śródmiejskiej, co czyni ją kluczowym elementem infrastruktury transportowej Białegostoku.

Warto zauważyć, że przed nadaniem obecnej nazwy, ulica ta funkcjonowała jako Szosa Zambrowska lub Szosa do Zambrowa, co podkreśla jej historyczną rolę w komunikacji w regionie.

Historia i pochodzenie nazwy

Szosa prowadząca do Zambrowa została formalnie włączona w 1919 roku do granic miasta Białystok. To historyczne wydarzenie miało istotne znaczenie dla rozwoju infrastruktury w regionie.

W 1968 roku Miejska Rada Narodowa podjęła znaczącą uchwałę dotyczącą przemianowania ulicy, nadając jej imię Konstantego Ciołkowskiego. Był on jednym z pionierów kosmonautyki, co czyni tę decyzję hołdem dla jego osiągnięć. Uchwała ta weszła w życie 18 września.

Przypisy

  1. Zwycięstwo nad zwycięstwem. Dyskusja nad nazwami ulic [online], plus.poranny.pl, 12.12.2016 r. [dostęp 28.01.2024 r.]
  2. T.T. Fiedorowicz T.T., M.M. Kietliński M.M., J.J. Maciejczuk J.J., Białostockie ulice i ich patroni [online], AP w Białymstoku, 2012 r., s. 70 [dostęp 27.04.2021 r.]

Oceń: Ulica Konstantego Ciołkowskiego w Białymstoku

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:10