Parafia Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku


Parafia Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy to ważna wspólnota prawosławna, która znajduje się w sercu Białegostoku. Wchodzi w skład dekanatu Białystok i jest częścią diecezji białostocko-gdańskiej.

Na obszarze tej parafii mieści się jedna cerkiew, która jest centralnym punktem życia religijnego jej wiernych.

  • cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białymstoku – pełni funkcję cerkwi parafialnej.

Historia

Do momentu wybuchu drugiej wojny światowej Starosielce funkcjonowały jako niezależne miasteczko, odseparowane od Białegostoku. W tym miejscu, już od 1900 roku, istniała parafia prawosławna, która została założona przy pierwszej świątyni pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego, wzniesionej dzięki funduszom otrzymanym od władz carskich. Równocześnie na cmentarzu powstała murowana kaplica dedykowana Zaśnięciu Najświętszej Maryi Panny, a także plebania. Pierwszym proboszczem w tej wspólnocie duchowej był ks. Piotr Tyczynin.

W annale lokalnym roku 1919 zapisano wydarzenie, kiedy cerkiew pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego oraz przylegający do niej dom parafialny zostały odebrane przez Kościół rzymskokatolicki. Likwidacja parafii prawosławnej w Starosielcach doprowadziła do jej przekształcenia w część parafii św. Mikołaja w Białymstoku, co skutkowało zasadniczym ograniczeniem działalności miejscowej społeczności prawosławnej.

W roku 1928, pod przewodnictwem księdza W. Łopatińskiego, mieszkańcy Starosielc pochodzenia prawosławnego podjęli inicjatywę rozbudowy kaplicy cmentarnej, przekształcając ją w kaplicę parafialną. Niestety, w trakcie drugiej wojny światowej obiekt sakralny uległ znacznemu uszkodzeniu. W 1961 roku przeprowadzono prace zabezpieczające, jednakże dostrzegano konieczność przeprowadzenia gruntownej przebudowy całej struktury. Próby uzyskania zgody na budowę nowego obiektu były intensywne.

W 1966 roku prowincję parafii objął ksiądz Michał Chomczyk. Dzięki jego wysiłkom oraz hojności wiernych, udało się odnowić istniejące budynki parafialne. Po trzech latach intensywnych starań i licznych próśb skierowanych do Ministerstwa do Spraw Wyznań, w roku 1972 proboszcz Chomczyk uzyskał upragnione zezwolenie na przebudowę cerkwi, co stanowiło kluczowy moment w historii parafii.

Świątynia parafialna

Historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa. Osobny artykuł poświęcony temu tematowi można znaleźć pod tym linkiem. W dniu 27 sierpnia 1972 roku, jego Eminencja biskup Nikanor z wielką powagą dokonał założenia kamienia węgielnego, co zapoczątkowało proces budowy nowej świątyni. Już dwa lata później, w obrębie okolic starej cerkwi, zrealizowano budowę nowej murowanej cerkwi, która otrzymała wezwanie Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy.

Wyświęcenie tej nowej cerkwi w Starosielcach miało miejsce 27 maja 1979 roku, a od tego momentu stała się ona ważnym miejscem spotkań religijnych dla lokalnej społeczności. Co roku, w dniu 28 sierpnia, wierni obchodzą święto parafialne, które jest odpowiednikiem 15 sierpnia według starego stylu. Historia tej cerkwi to nie tylko narracja o budowie, ale również o duchowym znaczeniu, jakie miała ona dla ludzi przez te wszystkie lata.

Wykaz proboszczów

W historii parafii ważną rolę odgrywali proboszczowie, którzy kierowali jej działalnością. Poniżej przedstawiamy wykaz proboszczów, którzy pełnili posługę w Parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku:

  • 15.11.1901 – 30.01.1913 – ks. Piotr Tyczynin,
  • 1929 – 6.09.1930 – ks. Wiaczesław (Wacław) Łopatiński,
  • 8.04.1954 – 12.05.1966 – ks. Aleksander Kudin-Kirykowicz,
  • 12.05.1966 – 3.09.1985 – ks. Michał Chomczyk,
  • 13.09.1985 – 1.12.1989 – ks. Andrzej Bierezowiec,
  • od 02.12.1989 – ks. Jan Troc.

Oceń: Parafia Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:13