Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białymstoku


W Białymstoku, na osiedlu Starosielce, znajduje się interesujący obiekt sakralny – Kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika. Owa świątynia, będąca częścią rzymskokatolickiej wspólnoty, ma swoją bogatą historię. Co ciekawe, została pierwotnie zbudowana jako cerkiew prawosławna, nosząca imię Świętych Cyryla i Metodego.

Ten niezwykły budynek jest świadkiem przemian, które zachodziły w regionie na przestrzeni lat, a jego architektura łączy różne tradycje kultur wyznaniowych, które na trwałe wpisały się w krajobraz Białegostoku.

Historia

Okres prawosławny

Budynek, który obecnie pełni funkcję świątyni, został wcześniej włączony do zarządzania kolei i oddany dla potrzeb lokalnej społeczności prawosławnej. W początkowym etapie znajdowała się tam sala szkolna, która należała do dwuklasowej szkoły ogólnej kolejowej. W 1901 roku miejsce to przekształcono w niewielką cerkiew pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego. Inicjatorem utworzenia tej świątyni był katecheta, ksiądz Michał Pieszkowski. Uroczyste poświęcenie budynku miało miejsce 15 lipca 1901 roku. Dzięki swojemu pięknemu wystrojowi, cerkiew ta zyskała uznanie i została uznana za jedną z najładniejszych w całej eparchii grodzieńskiej.

Pod zarządem PKP

W 1915 roku, w trakcie bieżeństwa, świątynia została opuszczona. Po zajęciu Białegostoku przez Niemców, w obiekcie ulokowano oddział zwiadu konnego. W tym czasie cerkiew została przebudowana – zlikwidowano wejście od strony torów kolejowych, a nowe urządzono na bocznej elewacji świątyni, co wiązało się z poszerzeniem torów przy stacji kolejowej w Starosielcach. Gdy część prawosławnych wiernych wróciła do Białegostoku, świątynia nie była już w ich rękach; w 1919 roku Dyrekcja Okręgowa PKP przekazała ją katolikom. Pozwoliła również na wznowienie działalności prawosławnej parafii w kaplicy Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, usytuowanej na miejscowym cmentarzu. W 1922 roku, biskup wileński Jerzy Matulewicz erygował nową parafię rzymskokatolicką w Starosielcach, która otrzymała wezwanie Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Okres katolicki

Po przejęciu obiektu przez katolików, cerkiew przekształcono i wzbogacono o nowe elementy wyposażenia, w tym o trzy drewniane ołtarze. Ołtarz główny został udekorowany obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, natomiast boczny – obrazem Matki Boskiej Krypniańskiej, który był zasłanianym wizerunkiem św. Teresy od Dzieciątka Jezus, oraz drugiego bocznego ołtarza z wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusa, który był zasłaniany obrazem św. Stanisława. Inne elementy wyposażeniowe pochodziły z prywatnych datków wiernych; niektóre z nich zostały wykonane przez pierwszego proboszcza parafii, księdza Pawła Grzybowskiego. Do 1932 roku budynek pozostawał własnością PKP, która dzierżawiła go parafii, a następnie został na stałe przekazany w jej ręce.

Od momentu powstania kościoła św. Andrzeja Boboli, świątynia ta pełni funkcję kościoła pomocniczego dla parafii pod tym samym wezwaniem. W 1967 roku doszło do kolejnej przebudowy obiektu – prezbiterium świątyni zostało ulokowane tam, gdzie wcześniej było wejście do budynku. Niezbędne okazało się również rozebranie starej drewnianej dzwonnicy z powodu jej złego stanu technicznego.

Kaplica była krótkookresowo wykorzystywana jako tymczasowa kaplica dla nowo powstałej parafii pw. Matki Bożej z Guadelupe, aż do momentu wybudowania nowej kaplicy przy ulicy Wrocławskiej. Od października 2012 roku, obiekt pełni funkcję siedziby Duszpasterstwa Tradycji Katolickiej Archidiecezji Białostockiej. Powierzchnia świątyni wynosi 131,25 m², a jej wymiary to: 15 m długości, 8,75 m szerokości i 5,20 m wysokości.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Początek Naszej Wspólnoty. [dostęp 26.09.2013 r.]
  2. a b c J. Troc, Stulecie parafii prawosławnej w Starosielcach, Białystok-Starosielce 2002 r., s. 3.
  3. Historia Parafii p/w Zaśnięcia NMP Białystok - Starosielce
  4. a b c d Parafia św. Andrzeja Boboli

Oceń: Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białymstoku

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:16