Pomnik Ludwika Zamenhofa, znajdujący się w Białymstoku, jest ważnym punktem dla lokalnej społeczności oraz turystów. Obiekt ten został usytuowany na terenie skweru, który leży pomiędzy ulicami Malmeda, Białówny i Spółdzielczą.
Warto również wspomnieć, że w 2020 roku skwer, na którym postawiono pomnik, zyskał nową nazwę - Skwer Pawła Bogdana Adamowicza, co podkreśla istotę miejsca oraz znaczenie jego historii w kontekście miasta.
Postać twórcy esperanto
Osobny artykuł dotyczący niezwykłej sylwetki Ludwika Zamenhofa rozjaśnia istotne momenty jego życia. Urodził się on 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku, przy dzisiejszej ulicy Zamenhofa, w rodzinie żydowskiej. Jego pełne imię to Eliezer Lewi Samenhof, ale znany jest jako Ludwik Łazarz Zamenhof, a w języku esperanto jako Ludoviko Lazaro Zamenhof.
Dzieciństwo Zamenhofa miało miejsce w wielokulturowym otoczeniu, które charakteryzowało się obecnością Żydów, Polaków, Rosjan oraz Niemców. W domu używano jidysz, natomiast rosyjski był drugim językiem. Na podwórku, podczas zabaw i spotkań z rówieśnikami, komunikowano się głównie w języku polskim. Zamenhof dostrzegał, że bariera językowa jest źródłem wielu konfliktów i nieporozumień pomiędzy ludźmi, co zainspirowało go do poszukiwania rozwiązania w postaci wspólnego języka.
Po wielu latach pracy nad stworzeniem międzynarodowego języka, 26 lipca 1887 roku opublikował swoją pierwszą książkę pt. „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”. Wydanie tej publikacji odbyło się pod pseudonimem Doktoro Esperanto, co w tłumaczeniu oznacza „mającego nadzieję doktora”. Termin „esperanto” stał się później nazwą samego języka. Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Aleksandra Silbernika, ojca Klary Silbernik, która została przyszłą żoną Zamenhofa. Wkrótce potem, w tym samym roku, podręcznik ukazał się także w wersjach polskiej, francuskiej, niemieckiej i angielskiej.
Ludwik Zamenhof zmarł 14 kwietnia 1917 roku w Warszawie, gdzie również został pochowany, pozostawiając po sobie trwały wpływ na komunikację międzykulturową poprzez swój wkład w rozwój esperanto.
Historia pomnika
W Białymstoku, w latach trzydziestych XX wieku, zainicjowano działania mające na celu upamiętnienie twórcy esperanto, Ludwika Zamenhofa. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik miała miejsce 12 sierpnia 1931 roku. Planowano, że obiekt, zaprojektowany w formie Wieży Babel, zostanie zlokalizowany na Placu Katyńskim, jednak projekt ten nigdy nie doszedł do skutku.
W kolejnych latach pięćdziesiątych XX wieku podjęto nowe próby związane z budową pomnika. 6 sierpnia 1959 roku, w trakcie sympozjum odbywającego się w Białymstoku w ramach 44. Światowego Kongresu Esperanto, do fundamentu pomnika poświęconego Ludwikowi Zamenhofowi wmurowano akt erekcyjny. Projekt, stworzony przez Stanisława Lisowskiego, zakładał wykonanie monumentalnej figury Zamenhofa w białym granicie, umiejscowionej na gwieździe wpisanej w okrąg. Ze względów finansowych także ten zamysł nie został zrealizowany.
Kolejnym krokiem do upamiętnienia Ludwika Zamenhofa było wykonanie w 1973 roku popiersia przez Jana Kucza, które zostało umieszczone na kolumnie. Na jej froncie znalazł się napis: „Ludwik Zamenhof 1859–1917”, a na popiersiu umieszczono inskrypcję w języku esperanto „Esperanto proksimigas naciojn”, co oznacza „Esperanto zbliża ludzi”.
Obecnie pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku jest jednym z kluczowych punktów na Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku, który został otwarty w czerwcu 2008 roku przez grupę doktorantów oraz studentów UwB, działających w ramach Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Warto dodać, że obiekt ten zaznaczono również na Szlaku esperanto i wielu kultur, który został otwarty przez firmę Landbrand w czerwcu 2009 roku.
Przypisy
- Esperanto-monumento en Bjalistoko 1931.. [dostęp 11.12.2018 r.]
- Skwer Pawła Bogdana Adamowicza [online], Białystok - Oficjalny Portal Miasta [dostęp 23.12.2020 r.]
- Akt urodzenia Ludwika Zamenhofa z dnia 15 XII 1859 r. [dostęp 09.09.2014 r.]
- Szlakiem esperanto – pomnik Ludwika Zamenhofa.
- Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku [dostęp 09.10.2009 r.]
- Szlak esperanto i wielu kultur [dostęp 09.10.2009 r.]
- Dziedzictwo Narodowe. Akt urodzenia – komentarz.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Pomnik Władysława Bartoszewskiego w Białymstoku | Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa | Pomnik Konstytucji 3 Maja w Białymstoku | Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku | Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku | Pomnik prawosławnych mieszkańców Białostocczyzny zabitych i zaginionych w latach 1939–1956 | Pomnik Obrońców Białegostoku 1939 r. | Chaczkar w Białymstoku | Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w BiałymstokuOceń: Pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku