Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego to ważny i rozpoznawalny monument, który znajduje się w Białymstoku. Usytuowany jest on w sercu miasta, na Rynku Kościuszki, co czyni go łatwo dostępnym dla mieszkańców i turystów.
Pomnik usytuowany jest naprzeciwko Cekhauzu, co dodaje mu wyjątkowego charakteru i znaczenia. Monument ten nie tylko upamiętnia postać marszałka Piłsudskiego, ale także stanowi ważny element kulturowy i historyczny miasta.
Historia pomnika
Rok 1991 – budowa
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, stanowiący ważny element białostockiej architektury, został stworzony przez utalentowanego projektanta Jana Wakulińskiego, a realizację jego pomysłu podjął jego syn, Stanisław Wakuliński. Wyjątkową lokalizację wybrano na Rynku Kościuszki, tuż przed majestatycznym Ratuszem. Inicjatywa wzniesienia pomnika zrodziła się z pomysłowości Haliny Kępkiej, której niezwykle zależało na upamiętnieniu marszałka. Przez długie miesiące, członkowie Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego w Białymstoku prowadzili rozmowy z władzami miejskimi, by ustalić odpowiednie miejsce na monument, a ich determinacja w końcu przyniosła efekt w postaci odsłonięcia pomnika w 1990 roku na skwerze obok ratusza.
Rok 2008 – przeprowadzka
W 2008 roku, w związku z ambitną przebudową centrum miasta, zdecydowano, że pomnik marszałka Piłsudskiego powinien zmienić swoją lokalizację. Nowym miejscem stał się teren, gdzie w 1921 roku marszałek odbierał uroczystą defiladę wojskową z okazji oficjalnej wizyty w Białymstoku. Od 6 sierpnia 2008 roku, pomnik znajduje się naprzeciw Cekhauzu (Rynek Kościuszki 4), którego wnętrze było niegdyś siedzibą Archiwum Państwowego. Ponadto, pomnik został sfinansowany ze społecznych składek i umieszczony przy skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza z Rynkiem Kościuszki, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie przed wojną znajdował się Grób Nieznanego Żołnierza. Przed wojną ten grób pełnił funkcję upamiętnienia Adama Piszczatowskiego, powstańca styczniowego, który był odpowiedzialny za formowanie oddziałów na ziemi Bielskiej w roku 1863. Warto dodać, że przy wcześniejszej lokalizacji pomnik był skierowany twarzą w stronę Wilna.
Przypisy
- Pomnik Piłsudskiego w Białymstoku przeniesiony
- Wirtualny Białystok. Marszałku, zostań!
- Podlaski Urząd Wojewódzki. Uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. [dostęp 23.07.2012 r.]
- Białystok.pl. Oficjalny portal miejski - Pomniki. [dostęp 30.08.2012 r.]
- Gazeta Współczesna. Piłsudczycy przeciw przeniesieniu pomnika marszałka.
- Białystok - Ratusz i pomnik Piłsudskiego.
- Pomnik marszałka Piłsudskiego przed Ratuszem i przed Archiwum.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Pomnik prawosławnych mieszkańców Białostocczyzny zabitych i zaginionych w latach 1939–1956 | Pomnik Obrońców Białegostoku 1939 r. | Chaczkar w Białymstoku | Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku | Pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku | Pomnik Władysława Bartoszewskiego w Białymstoku | Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa | Pomnik Konstytucji 3 Maja w Białymstoku | Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w BiałymstokuOceń: Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku