W Białymstoku możemy podziwiać chaczkar, czyli ormiańską kamienną stela, która została uroczyście odsłonięta w 2021 roku. To wyjątkowe dzieło sztuki znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie cerkwi św. Jerzego, co nadaje mu jeszcze większego znaczenia w kontekście lokalnej kultury i tradycji.
Historia
Chaczkar, który oddaje hołd pamięci, został poświęcony w szczególnych okolicznościach. Jego uroczystość odbyła się dwukrotnie, najpierw 6 maja 2021 roku, kiedy to prawosławny arcybiskup białostocki i gdański, Jakub (Kostiuczuk), przewodniczył procesji sakralnej wokół cerkwi. Kolejna ceremonia miała miejsce 19 września tego samego roku, zorganizowana z okazji uroczystego odsłonięcia pomnika.
Wydarzenie to miało szczególny charakter, gdyż zaproszenie skierowane zostało m.in. do ambasadora ormiańskiego w Polsce, Samwela Mykyrtcziana, co podkreślało jego wagę i znaczenie w kontekście relacji polsko-ormiańskich.
Pomnik został zrealizowany z inicjatywy rodziny Oksena Sahakyana, a jego fundatorem była białostocka społeczność ormiańska, która należy do parafii św. Jerzego. Celem tego wyjątkowego przedsięwzięcia była chęć upamiętnienia Ormian, którzy stracili życie podczas tragicznych wydarzeń ludobójstwa w 1915 roku oraz w czasie wojny o Górski Karabach.
Opis
Chaczkar, z który został stworzony z armeńskiego tufu wulkanicznego, ukazuje typowe cechy tego rodzaju monumentów. Pomnik charakteryzuje się misternie rzeźbioną plecionką, co jest elementem typowym dla tego typu dzieł, zwłaszcza tych powstających w Armenii.
W dolnej części chaczkaru znajduje się napis w języku ormiańskim oraz dwie tablice w języku polskim. Ciekawostką jest, że tablica umieszczona z lewej strony zawiera następujący tekst:
ORMIŃSCY CHRZEŚCIJANIE WIERZĄ, ŻE KRZYŻ, Z KTÓREGO ZDJĘTO CHRYSTUSA, WYPUŚCIŁ PĘDY I POKRYŁ SIĘ LIŚĆMI, STAJĄC SIĘ DRZEWEM ŻYCIA. WSZYSCY, KTÓRZY WIERZĄ W ZMARTWYCHWSTANIE, WIERZĄ, ŻE PRZYSZŁO ONO PRZEZ KRZYŻ. NIECH NARÓD, KTÓRY GO CZCI, BĘDZIE BŁOGOSŁAWIONY PRZEZ ZMARTWYCHWSTAŁEGO.
Natomiast tablica z prawej strony dedykowana jest pamięci ofiar ludobójstwa Ormian oraz poległych w bitwie o Arczach, oddanym synom narodu ormiańskiego.
Przypisy
- a b c ORTHODOX | Ku czci św. Jerzego w Białymstoku [online], www.orthodox.pl [dostęp 23.05.2023 r.]
- Ormianie wO. Polsce Ormianie wO., Otwarcie Ormiańskiego Chaczkara [online], ARMENOPOLE [dostęp 23.05.2023 r.]
- a b c d e Skarbnica wiedzy o polskich Ormianach [online], skarbnica.ormianie.pl [dostęp 23.05.2023 r.]
- Skarbnica wiedzy o polskich Ormianach [online], skarbnica.ormianie.pl [dostęp 26.12.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku | Pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku | Pomnik Władysława Bartoszewskiego w Białymstoku | Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa | Pomnik Konstytucji 3 Maja w Białymstoku | Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku | Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku | Pomnik prawosławnych mieszkańców Białostocczyzny zabitych i zaginionych w latach 1939–1956 | Pomnik Obrońców Białegostoku 1939 r.Oceń: Chaczkar w Białymstoku