UWAGA! Dołącz do nowej grupy Białystok - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Tadeusz Paradowicz


Tadeusz Paradowicz, urodzony 27 maja 1956 roku w Białymstoku, a zmarły 28 grudnia 2012 roku w Lidzie, był znaną postacią polskiego teatru oraz filmu. Jego wszechstronny talent obejmował również role lektora, reżysera, scenarzysty i producenta. Jego kariera artystyczna trwała przez wiele lat i obejmowała różnorodne projekty.

Paradowicz zdobył swoje wykształcenie na Wydziale AktorskimPWSFTviT w Łodzi, gdzie kształcił się przez kilka lat. Jego obecność na scenie mogliśmy podziwiać w wielu znanych teatrach, w tym w Teatrze Nowym w Łodzi w latach 1979–1981, oraz w Teatrze Powszechnym w Łodzi od 1982 do 1985 roku. Paradowicz występował również w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi między 1985 a 1986 rokiem, a także w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie złożył swój artystyczny wkład.

Ważnym epizodem w jego życiu była praca nad projektem o życiu Czesława Niemena, który zaprowadził go do Lidy, gdzie niestety zmarł podczas zbierania materiałów do produkcji. W jego osobistym życiu nieodłączną częścią była jego żona, Zofia Paradowicz, znana choreografka, z którą łączyła go pasja do sztuki.Zofia Paradowicz miała niebagatelny wpływ na jego życie zawodowe i prywatne, wspierając go w artystycznych dążeniach.

Filmografia

Filmy fabularne

W dorobku artystycznym Tadeusza Paradowicza znajduje się wiele istotnych ról w filmach fabularnych. W 1979 roku wystąpił w Hotelu klasy lux, grając postać kolegi Wojtana. Następnie w 1983 roku zagrał Białoskórskiego w filmie Ostrze na ostrze, a rok później, w 1984 roku, pojawił się jako oficer w filmie Roman z intruzem.

Jego znaczenie w polskiej kinematografii uwidacznia się również w produkcjach z lat 1985-1995, takich jak: Wkrótce nadejdą bracia, gdzie odegrał rolę Zegarmistrza II, oraz w Okruchy wojny jako szer. Zadrożny. W 1990 roku można go zobaczyć w Kapitanie Conradzie, a pięć lat później w Dziejach mistrza Twardowskiego, gdzie wcielił się w postać Forana.

Seriale

Tadeusz Paradowicz zrealizował również szereg epizodów w popularnych polskich serialach. Jego kariera telewizyjna rozpoczęła się w 1976 roku od występu w Daleko od szosy. W latach 1984-1985 pojawił się jako Białoskórski w serialu Rycerze i rabusie, a od 1985 do 1993 roku brał udział w Dziejach kultury polskiej.

W późniejszych latach 90. zagościł na ekranie jako hr. Karl Detiltz w Alchemiku Sendivius oraz wystąpił w Dziewczynie z Mazur jako reżyser. Jego ostatnie występy w serialach miały miejsce w latach 2000-2009, a w ich gronie znajduje się również rola niemieckiego generała w rosyjskim Dywersancie: Koniec wojny.

Gościnnie

Paradowicz aktywnie uczestniczył również w licznych produkcjach gościnnych. W 1985 roku wziął udział w serialu Przyłbice i kaptury jako Ulik, a w 1987 roku grał rolę leśnego w Ucieczce z miejsc ukochanych.

Jego obecność w serialach takich jak Pogranicze w ogniu oraz Lokatorzy przyczyniła się do jego popularności w latach 90. W kolejnych latach można go było zobaczyć w Plebanii, Wiedźminie oraz w licznych innych serialach, w tym w Ojcu Mateuszu i 1920. Wojna i miłość.

Dubbing

Filmy

W sferze dubbingu Tadeusz Paradowicz również odniósł sukcesy. W 1999 roku użyczył swojego głosu Stalowemu Gigantowi w filmie Stalowy gigant, a pięć lat później brał udział w projekcie Magiczny kamień. Kolejnym wydaniem, w którym się pojawił, była Łódka w 2006 roku.

Jako lektor

Praca lektorska to kolejny ważny punkt w karierze Paradowicza. W 1990 roku zrealizował projekt Senior, który wzbogacił swoimi umiejętnościami. W 1994 roku brał udział w filmie Roman Cieślewicz, a w kolejnych latach podjął współpracę przy W poszukiwaniu białego anioła, Jan Łaski w Emden i wielu innych produkcjach.

Reżyseria

W 2009 roku Tadeusz Paradowicz zadebiutował jako reżyser z filmem Fenomen, który zdobył uznanie w środowisku filmowym.

Jako producent

Rok 2009 oraz film Fenomen to również okres, kiedy podjął się funkcji producenta, co świadczy o jego wszechstronności w branży filmowej.

Jako scenarzysta

W tej samej produkcji, Fenomen, Paradowicz pełnił również rolę scenarzysty, co ukazuje jego zaangażowanie i umiejętności w zakresie tworzenia narracji filmowej.

Przypisy

  1. Janina Niesobska - tancerka, choreograf [online], www.art.intv.pl [dostęp 12.04.2024 r.]
  2. Jacek Tabęcki (wyb. i opr.) Leksykon młodych aktorów „Kino” nr 12, s. 19, 12.1989 r.
  3. Zmarł Tadeusz Paradowicz

Oceń: Tadeusz Paradowicz

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:21