Mieczysław Fiodorow


Mieczysław Fiodorow urodził się 10 grudnia 1948 roku w Białymstoku, a zmarł 26 lipca 2011 roku w tym samym mieście. Był wybitnym polskim aktorem, którego twórczość obejmowała zarówno teatr, jak i kino.

Fiodorow spędził znaczną część swojej kariery w Białostockim Teatrze Lalek, gdzie występował od 1972 roku aż do swojej śmierci, zdobywając uznanie i sympatię widzów.

Jego największą popularność przyniosła rola Burmistrza w filmach reżyserowanych przez Jacka Bromskiego, szczególnie w obrazie „U Pana Boga w ogródku”, który zyskał wielu fanów.

Mieczysław Fiodorow spoczywa na cmentarzu w Dojlidach, gdzie mieszkańcy Białegostoku mogą oddać mu hołd i pamięć o jego wkładzie w kulturę polską.

Dorobek aktorski

Filmografia

Mieczysław Fiodorow zagościł na ekranach kin w kilku znaczących produkcjach. W 1998 roku, w filmie „U Pana Boga za piecem”, wcielił się w postać burmistrza Królowego Mostu, również grając tę samą rolę w kontynuacjach: „U Pana Boga w ogródku” z 2007 roku oraz w serialu telewizyjnym „U Pana Boga w ogródku”, emitowanym w latach 2007-2009.

W 2009 roku powrócił do swojej charakterystycznej postaci w filmie „U Pana Boga za miedzą”, a także zagrał kierownika hurtowni w dramacie „Chrzest” z 2010 roku.

Teatr TV

Fiodorow wykazał się również nadzwyczajnym talentem na deskach telewizyjnych teatrów. W 1994 roku zaprezentował swoje umiejętności w sztuce „Prorok Ilja”, gdzie wystąpił w roli Żołnierza pod reżyserią Tadeusza Słobodzianeka. Jego kolejna znacząca rola miała miejsce w 1995 roku, w sztuce „Car Mikołaj”, również realizowanej przez Słobodzianeka, gdzie zagrał postać Mirona.

Białostocki Teatr Lalek

W Białostockim Teatrze Lalek Fiodorow również odniósł sukces, występując w szeregu spektakli. W 1989 roku brał udział w przedstawieniu „Wielki Teatr Świata”, reżyserowanym przez Tadeusza Słobodzianeka. W 1995 roku można go było zobaczyć w „Niech żyje Punch!”, w reżyserii Włodzimierza Fełenczaka i Wojciecha Szelachowskiego.

Na przestrzeni lat zagrał również w „Płaszczu” (2001) pod kierunkiem Piotra Dąbrowskiego, w „Spowiedzi w drewnie” (2005) z reżyserią Krzysztofa Rau oraz w „Księżniczce Anginie” (2011), gdzie miał okazję współpracować z Pawłem Aignerem.

Nagrody i odznaczenia

Mieczysław Fiodorow zdobył liczne wyróżnienia za swoje osiągnięcia artystyczne, które odzwierciedlają jego talent i wkład w kulturę. Wśród jego nagród znajduje się:

  • Medal 40-lecia PRL – 1986,
  • Nagroda za rolę Kropigrzmocitrąbasa w „Bajce o dobrym smoku” na Festiwalu Telewizyjnych Widowisk dla Dzieci i Młodzieży – 1987.

Oceń: Mieczysław Fiodorow

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:20