Barbara Komenda-Earle


Barbara Komenda-Earle to postać o znaczącym wkładzie w polską germanistykę oraz językoznawstwo. Urodziła się 27 sierpnia 1971 roku w Białymstoku, gdzie początkowo rozwijała swoje zainteresowania naukowe. Dziś jest uznaną leksykolog, frazeolog i historyk frazeologii, której prace przyczyniają się do rozwoju badań w tych dziedzinach.

Obecnie Barbara Komenda-Earle pełni funkcję nauczyciela akademickiego oraz jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej osiągnięcia naukowe oraz zaangażowanie w edukację są przykładem dla wielu studentów oraz młodych badaczy, a jej wkład w rozwój frazeologii jest nieoceniony.

Życiorys

Barbara Komenda-Earle jest wybitną postacią w dziedzinie filologii germańskiej. Ukończyła swoje studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1995 roku. Jej kariera akademicka wznosi się wyżej, gdyż doktorat uzyskała w 2001 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obroniła pracę dotyczącą semantyki leksykalnej, opierając się na brytyjskiej filozofii analitycznej oraz teorii semantycznej użycia.

W latach 1993–2004 Barbara Komenda-Earle uczyła języka niemieckiego, zdobywając doświadczenie w Toruniu oraz Szczecinie. Jej ścieżka zawodowa kontynuuje rozwój, gdyż od 1995 roku pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim. Manipulując swoją naukową wiedzą, habilitowała się w 2015 roku, co stanowiło uwieńczenie jej dorobku badawczego oraz rozwoju omawianego na temat historyczno–językowych procesów dotyczących rozwoju idiomatyki niemieckiej.

W 2018 roku awansowała na profesora nadzwyczajnego w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego, co stanowi kolejny ważny krok w jej karierze. W ramach swoich badań, w latach 2007–2009 była afiliowana na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, gdzie prowadziła badania w Pracowni Semiotyki Rolanda Posnera. To doświadczenie zostało sfinansowane przez prestiżowe stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta.

W 2020 roku, działając na polu naukowym, uzyskała kolejne stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta, które umożliwiło jej pracę w Centrum Leksykografii Cyfrowej Języka Niemieckiego (Zentrum für Digitale Lexikographie) w Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk.

Badania dr Komendy-Earle koncentrują się głównie na fundamentalnych obszarach językoznawstwa, z uwagą na językowo–historyczne tendencje oraz kwestie związane z używaniem języka. W szczególności skupia się na historii słownictwa w kontekście kulturowym. Jej praca badawcza obejmuje takie obszary, jak leksykologia, semantyka leksykalna, leksykografia, frazeologia i paremiologia, z naciskiem na frazeologię historyczną oraz badania nad słownikami historycznymi. Dodatkowo porusza tematy dotyczące kontaktów językowych, historii języka, historii nauki i kultury, a także zagadnienia związane z Digital Humanities oraz lingwistyką korpusową.

Przypisy

  1. Fakultät I Geisteswissenschaften: Dr. Barbara Komenda-Earle [online], www.semiotik.tu-berlin.de [dostęp 15.03.2020 r.]
  2. a b c d e Postępowanie awansowe - Barbara Komenda-Earle (autoreferat). ck.gov.pl / Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów. [dostęp 17.03.2020 r.]
  3. Dr hab. Barbara Komenda-Earle, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 15.03.2020 r.]

Oceń: Barbara Komenda-Earle

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:10