Tomasz Miśkiewicz, urodzony 9 lipca 1977 roku w Białymstoku, to prominentny duchowny muzułmański w Polsce. W swojej karierze pełni rolę mufti w Muzułmańskim Związku Religijnym w Rzeczypospolitej Polskiej (MZR), co świadczy o jego znaczącej pozycji w społeczności muzułmańskiej w kraju.
Oprócz tego, Miśkiewicz jest również przewodniczącym Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie oraz wpływ w strukturze religijnej tej grupy.
Życiorys
Tomasz Miśkiewicz wychował się w Suchowoli, gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość. Zyskał wykształcenie szariackie, kończąc studia licencjackie z zakresu prawa muzułmańskiego w Arabii Saudyjskiej. Jako doświadczony imam pełnił funkcję duchowego przewodnika w gminie białostockiej. Wybór na muftiego przypadł mu 20 marca 2004 roku podczas XV Kongresu Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR).
Pełni także istotną rolę w Światowym Zgromadzeniu Młodzieży Muzułmańskiej (WAMY), reprezentując ten organ na obszarze Europy Wschodniej. Dodatkowo, jest zaangażowany w fundację, która ma na celu budowę kompleksu handlowo-meczetowego w Warszawie. Interesuje się również rozwojem agroturystyki w rejonie starych meczetów tatarskich, co przyczynia się do promowania lokalnej kultury.
W listopadzie 2009 roku w Białymstoku związał się ze Barbarą Pawlic, kobietą aktywnie działającą w polskiej społeczności tatarskiej oraz muzułmańskiej. Ich związek podkreśla zaangażowanie w promowanie i wspieranie lokalnej kultury oraz tożsamości.
Od 2016 roku, w związku z narastającym konfliktem w obrębie MZR, zaczęto kwestionować legalność wyboru Tomasza Miśkiewicza na stanowisko muftiego. Krytycy argumentują, że wybór powinien być dokonany przez kongres elekcyjny, a nie zjazd, w dodatku Miśkiewicz nie spełniał wymogu ukończenia 40 lat. W wyniku tego w we wrześniu 2016 roku zwołano Najwyższe Kolegium Muzułmańskie, które uznało, że wcześniejszy wybór był nieważny. 15 października 2016 roku w Kruszynianach odbył się Wszechpolski Elekcyjny Kongres Muzułmański, podczas którego wybrano nowego muftiego, Janusza Aleksandrowicza. Mimo tych wydarzeń, Miśkiewicz wysłał sprzeciw do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które 17 lipca 2017 roku wydało zaświadczenie, potwierdzające, że muftim pozostaje Miśkiewicz.
Odznaczenia
W 2006 roku Tomasz Miśkiewicz otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, wyróżnienie przyznawane za znaczące osiągnięcia w promowaniu kultury mniejszości narodowych oraz zaangażowania w działania na rzecz dialogu ekumenicznego.
Pięć lat później, w 2011 roku, został nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi, co było efektem jego działań podporządkowanych wspieraniu społeczności muzułmańskiej w Polsce oraz budowaniu mostów międzyreligijnych i międzykulturowych.
W 2018 roku uhonorowano go kolejnym wyróżnieniem, a mianowicie odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, co potwierdza jego nieoceniony wkład w rozwój kultury w naszym kraju.
Oprócz tego, w 2008 roku, król Arabii Saudyjskiej przyznał mu Srebrny Medal jako uznanie za jego zaangażowanie w promowanie dialogu międzykulturowego.
Przypisy
- Białystok: Mufti Tomasz Miśkiewicz wyróżniony przez ministra kultury. Otrzymał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (wideo) [online], wspolczesna.pl, 18.04.2018 r. [dostęp 23.04.2024 r.]
- Mufti się ożenił [online], Instytut Gość Media, 28.11.2009 r. [dostęp 21.04.2024 r.]
- ViolettaV. Krasnowska ViolettaV., Konflikt w społeczności polskich muzułmanów [online], 29.08.2017 r. [dostęp 12.09.2017 r.]
- Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom MZR w RP z Podlasia od Prezydenta RP. [dostęp 02.09.2011 r.]
- M.P. z 2011 r. nr 47, poz. 530.
- M.P. z 2006 r. nr 50, poz. 538.
- a b c d Mufti – życiorys.. www.mzr.pl – Oficjalna strona Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego. [dostęp 08.03.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Andrzej (Borkowski) | Jerzy (Pańkowski) | Miron (Chodakowski) | Stanisław Suchowolec | Andrzej Wierciński (filozof) | Makary (Hrynaszkiewicz) | Krzysztof Nitkiewicz | Grzegorz (Charkiewicz) | Leon Ludwik JaworowskiOceń: Tomasz Miśkiewicz