Grzegorz, w pełni określany jako Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Grzegorz, Prawosławny Arcybiskup Bielski, jest postacią o dużym znaczeniu w polskim prawosławiu. Jego imię świeckie brzmi Jerzy Charkiewicz, a swoją obecność na świecie rozpoczął 4 grudnia 1964 roku w Białymstoku.
Prawosławny arcybiskup jest niezwykle istotnym wikariuszem w diecezji warszawsko-bielskiej, pełniąc ważną rolę zarówno w duchowym, jak i społecznym kontekście naszej wspólnoty. Jego działalność wpływa na kształtowanie i rozwój lokalnego Kościoła prawosławnego w Polsce.
Życiorys
Grzegorz Charkiewicz rozpoczął swoją edukację w 1979 roku, zapisując się do Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Po ukończeniu tego seminarium, kontynuował kształcenie w dwuletnim Wyższym Prawosławnym Seminarium Duchownym, które mieściło się w Jabłecznej. W 1987 roku podjął studia na Leningradzkiej Akademii Teologicznej, gdzie w 1991 roku obronił pracę magisterską. Już w 1989 roku, z rąk Jego Ekscelencji Arcybiskupa Sawy, przyjął święcenia diakońskie, a trzy lata później, w 1992 roku, otrzymał święcenia kapłańskie. Tego samego roku złożył także wieczyste śluby zakonne.
Już od 1996 roku pełni funkcję asystenta w Katedrze Teologii Praktycznej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Ponadto, w ramach swojej kariery dydaktycznej, naucza liturgiki oraz języka starocerkiewnosłowiańskiego w Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim.
12 maja 1998 roku, jego pozycja w hierarchii Kościoła wzrosła, gdy otrzymał chirotonię biskupią i został mianowany biskupem bielskim, a także wikariuszem diecezji warszawsko-bielskiej. Jako dziekan, biskup Grzegorz sprawuje opiekę nad klasztorami prawosławnymi w Polsce w imieniu Świętego Soboru Biskupów. 1 kwietnia 2008 roku powierzono mu obowiązki namiestnika monasteru w Supraślu oraz wikariusza diecezji białostocko-gdańskiej, nadając tytuł biskupa supraskiego. Aż do 9 listopada 2010 roku, Sobór Biskupów PAKP przychylił się do jego prośby o zwolnienie z funkcji namiestnika monasteru w Supraślu, jednak pozostał on na stanowisku biskupa supraskiego.
W 2016 roku, decyzją Świętego Soboru Biskupów, został wybrany na opiekuna duchowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Następnie, po śmierci arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jeremiasza, pełnił obowiązki ordynariusza diecezji wrocławsko-szczecińskiej w okresie od 17 kwietnia do 16 maja 2017 roku. Również po odejściu arcybiskupa łódzkiego i poznańskiego Szymona, tymczasowo pełnił obowiązki ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej od 28 czerwca do 24 września 2017 roku.
Pod koniec 2017 roku, na mocy postanowienia Świętego Soboru Biskupów, powrócił do diecezji warszawsko-bielskiej, gdzie objął rolę wikariusza z tytułem biskupa bielskiego. 9 października 2017 roku został podniesiony do godności arcybiskupa, co stanowiło ważny krok w jego posłudze.
Przypisy
- JerzyJ. Doroszkiewicz, Komunikat Kancelarii Metropolity [online], www.orthodox.pl, 09.10.2017 r. [dostęp 09.10.2017 r.]
- Oficjalna strona Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – Komunikat Kancelarii Metropolity [dostęp 26.09.2017 r.]
- Komunikat Kancelarii Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego 25.08.2017 r.
- Komunikat Kancelarii Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Warszawa 17.05.2017 r. [dostęp 17.05.2017 r.]
- Strona parafii katedralnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi – Pamięć Św. równej apostołom księżnej Olgi. cerkiewlodz.pl. [dostęp 07.07.2017 r.]
- Komunikat Warszawskiej Metropolii Prawosławnej [dostęp 17.04.2017 r.]
- a b c Sylwetki nowych biskupów, Przegląd Prawosławny, nr 4(154), s.3
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Leon Ludwik Jaworowski | Tomasz Miśkiewicz | Andrzej (Borkowski) | Jerzy (Pańkowski) | Miron (Chodakowski) | Stanisław Suchowolec | Andrzej Wierciński (filozof) | Makary (Hrynaszkiewicz) | Krzysztof NitkiewiczOceń: Grzegorz (Charkiewicz)