UWAGA! Dołącz do nowej grupy Białystok - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Mieczysław Rutkowski


Mieczysław Andrzej Rutkowski, urodzony 2 stycznia 1934 roku w Białymstoku, odszedł 9 listopada 2020 roku, pozostawiając po sobie niezwykłe dziedzictwo jako polski działacz powojennego podziemia antykomunistycznego oraz znacząca postać opozycji w czasach PRL.

Już od listopada 1951 roku związał się z białostocką młodzieżową organizacją antykomunistyczną „Młody Las”. Jego działalność w tej grupie doprowadziła do aresztowania przez Urząd Bezpieczeństwa w styczniu 1952 roku, co zaowocowało skazaniem na siedem lat więzienia. Po dwóch latach, w lipcu 1954, zyskał wolność dzięki amnestii, jednak nie ominęły go dalsze represje. Od października 1954 do września 1956 był zmuszony do pracy w roli żołnierza-górnika w 6. Wojskowym Batalionie Górniczym w Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”.

W czasie stanu wojennego Rutkowski zaangażował się w działalność strukturalną konspiracyjnego Regionu Białystok NSZZ „Solidarność”, co świadczy o jego niezłomności i determinacji w dążeniu do wolności i praw człowieka. Po transformacji systemowej aktywnie uczestniczył w życiu społecznym jako działacz kombatancki, pokazując, że jego wkład w walkę o wolność był nie tylko chwilowy, ale również trwały.

Wielokrotnie pełnił rolę członka Zarządu Białostockiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, zajmując jednocześnie stanowisko wiceprezesa. Jego życie i działalność pozostają inspiracją dla wielu, ukazując siłę ducha w trudnych czasach.

Wybrane odznaczenia

Mieczysław Rutkowski to postać, która zdobyła uznanie w różnych dziedzinach. Wśród jego odznaczeń znajdziemy:

  • krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

Przypisy

  1. a b c d Nekrolog śp. por. Mieczysława Rutkowskiego. kombatanci.gov.pl. [dostęp 28.12.2020 r.]

Oceń: Mieczysław Rutkowski

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:24