Tomasz Frankowski, urodzony 16 sierpnia 1974 roku w Białymstoku, to postać, która zapisała się zarówno w historii polskiego sportu, jak i polityki. Jako uznany piłkarz, Frankowski występował na pozycji napastnika i reprezentował Polskę na międzynarodowej arenie. Zdobył czterokrotny tytuł króla strzelców polskiej ekstraklasy, osiągając imponujący wynik 168 goli, który plasuje go wśród najskuteczniejszych zawodników ligi. Warto również wspomnieć, że jest członkiem elitarnego Klubu 300 – grupy zawodników, którzy zdobyli najwyższą liczbę występów w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Największe sukcesy Tomasz Frankowski odniósł w barwach Wisły Kraków, z którą pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. W latach 2010–2012 pełnił funkcję trenera napastników w reprezentacji Polski, a jego zaangażowanie sportowe oraz umiejętności przyczyniły się do rozwoju młodszych pokoleń piłkarzy. Frankowski znany jest także pod popularnymi pseudonimami, takimi jak „Franek” czy „Franek, łowca bramek”, które odzwierciedlają jego umiejętności strzeleckie oraz charyzmę na boisku.
Życiorys
Kariera juniorska
Tomasz Frankowski już od najmłodszych lat wykazywał pasję do piłki nożnej. W 1984 roku zasłynął z gry w reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 10 w Białymstoku. Zespół, w którym występował, zdobył tytuł mistrza podczas turnieju juniorskiego, co pozwoliło na wpisanie jego drużyny na listę treningową w lokalnym Jagiellonii. W ten sposób, w wieku dziesięciu lat, rozpoczął swoją przygodę z białostockim klubem.
Po sześciu latach obficie trenowania, podpisał swój pierwszy kontrakt z Jagiellonią, którego wartość wyniosła 300 tysięcy ówczesnych złotych. W lipcu 1989 roku, podczas turnieju finałowego o Puchar Michałowicza w Koszalinie, zgarnął nagrodę dla najlepszego strzelca, zdobywając siedem goli. Jego trenerem był Ryszard Karalus, pod którego wodzą młodzieżowy zespół Jagiellonii wywalczył mistrzostwo Polski w 1992 roku. Wśród jego kolegów z drużyny byli również późniejsi reprezentanci kraju: Mariusz Piekarski i Marek Citko.
Kariera klubowa
Jagiellonia Białystok
Debiut w ekstraklasie przypadł na 29 sierpnia 1992 roku, gdy zadebiutował w meczu Jagiellonii Białystok z Ruchem Chorzów. Pierwszą bramkę zdobył 7 października tego samego roku, wykorzystując rzut karny w spotkaniu z Szombierkami Bytom.
Nie mogąc się wbić do pierwszej drużyny, jego talent został dostrzeżony przez szkoleniowców francuskiego RC Strasbourg. Wkrótce doszło do porozumienia między klubami, a Jagiellonia pozwoliła na jego wypożyczenie. Ze względu na trudną sytuację finansową białostockiego klubu, odstępne za dziewiętnastolatka obejmowało głównie sfinansowanie sprzętu oraz obozu treningowego dla Jagiellonii we Francji.
Wyjazd do Francji i Japonii
W latach 1993–1996 występował w Strasbourgu, gdzie na początku jego kariera rozwijała się bardzo obiecująco – zdobył 22 bramki w rezerwach i 2 w pierwszym zespole. Jednak jego rozwój został zahamowany przez poważną kontuzję. W 1995 roku wraz z RC Strasbourg zwyciężył w rozgrywkach Pucharu Intertoto.
W 1996 przeniósł się do japońskiego klubu Nagoya Grampus Eight, który wówczas prowadził Arsène Wenger, ale szybko wrócił do Francji. Najpierw występował w trzecioligowym Poitiers FC (kwota odstępnego 150 tys. euro), a po roku trafił do FC Martigues za 350 tys. euro.
Powrót do Polski
Lata 1998–2004
W 1998 roku Tomasz postanowił wrócić do Polski i stał się zawodnikiem Wisły Kraków. Już w swoim pierwszym sezonie w ekstraklasie zdobył tytuł króla strzelców oraz został uznany piłkarzem sezonu, przyczyniając się do mistrzostwa Polski dla Wisły.
Latem przed sezonem 2001/2002 włoska prasa zaczęła spekulować o zainteresowaniu jego osobą ze strony Brescii Calcio, gdzie już grał inny polski reprezentant – Marek Koźmiński. Równocześnie niemieckie media informowały, że przedstawiciele Borussii Mönchengladbach obserwowali Frankowskiego w meczu z Legią Warszawa. Polskie portale donosiły, że cena wyjściowa za jego transfer wynosiła 7 mln marek.
W 100. meczu Tomasza Frankowskiego w najwyższej klasie rozgrywkowej 30 września 2001 roku Wisła Kraków zagrała z Widzewem Łódź.
Podczas spotkania 17 października 2004 roku, w meczu z Odrą Wodzisław, zdobył swoją setną bramkę w polskiej ekstraklasie.
Sezon 2004/2005
W meczu 19. kolejki przeciwko Amice Wronki, w którym Wisła Kraków wygrała 1:0, doznał kontuzji. Na początku zakładano, że może to być ponowna kontuzja lewego mięśnia przywodziciela, która wyeliminowała go z gry na pół roku w 2002 roku. Na szczęście uraz nie był tak groźny i po dwóch dniach powrócił do treningów.
W kwietniu 2005 roku odrzucił doniesienia mediów sugerujące, że słabe wyniki Wisły to rezultat sabotowania drużyny przeciwko trenerowi Vernerowi Ličce. Przyznał, że drużyna jest w słabszej formie. W następnym meczu Wisła pokonała Zagłębie Lubin 6:0, co zdementowało wszelkie wcześniejsze plotki, a Frankowski zdobył dwie bramki.
Cztery dni później zdobył zwycięskiego gola w derbach Krakowa, co było jego pierwszym triumfem przeciwko Cracovii. 10 maja 2005 roku, w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego”, prezes Wisły, Janusz Basałaj, ogłosił rozpoczęcie negocjacji dotyczących transferu Macieja Żurawskiego i Tomasza Frankowskiego do Austrii Wiedeń. Cena transferowa ustalona przez klub wynosiła 4 mln euro. Janusz Basałaj zasugerował, że decyzja zawodnika o wyjeździe była spowodowana chęcią zarobienia większych pieniędzy przed zakończeniem kariery w ciągu kilku następnych lat. Ostatecznie w czerwcu, włoska „La Gazzetta dello Sport” podała informację o chęci ACF Fiorentina na pozyskanie Polaków: Kamila Kosowskiego, Macieja Żurawskiego i Tomasza Frankowskiego. Zainteresowanie ze strony Włochów wzbudziły jego gole zdobyte w eliminacjach do mistrzostw świata.
W okresie transferowym Frankowski nie prezentował się najlepiej, nie strzelając bramek w pięciu kolejnych meczach. Nieskuteczność przełamał w ostatnim ligowym meczu sezonu, kończąc go z dorobkiem 25 bramek i tytułem króla strzelców.
Sezon 2005/2006
Na początku sezonu wyraził swoje opinie dotyczące letnich zmian w klubie; nowym prezesem został Zdzisław Kapka, a trenerem Jerzy Engel. Negatywnie ocenił zwolnienie Henryka Kasperczaka, uważając, że nie było łatwo poukładać drużynę w stylu gracze.
W lipcu Frankowski został mianowany nowym kapitanem Wisły Kraków. W pierwszym meczu sezonu z Górnikiem Łęczna nie zdobył bramki. W drugiej kolejce przeżył swój sukces, strzelając w meczu z GKS Bełchatów (3:0). W trzeciej kolejce przeciwko Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski dwukrotnie umieścił piłkę w siatce, a mecz zakończył się wynikiem 4:2.
Spotkanie z Panathinaikosem AO, w którym jego drużyna wygrała 3:1 w pierwszym meczu o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów, przyniosło mu satysfakcję, ale w rewanżu zespół przegrał, co spowodowało frustrację u napastnika, który stracił motywację do dalszej gry w Polsce. 27 sierpnia 2005 roku zagrał swój ostatni mecz w barwach Wisły Kraków przeciwko Odrze Wodzisław, strzelając bramkę w 90. minucie, która zapewniła remis.
Wkrótce uzyskał zgodę na transfer od właściciela Wisły, Bogusława Cupiała. U zainteresowania Polakiem wyrażały kluby hiszpańskie Levante UD i Elche CF oraz angielskie Stoke City. Najsilniej zabiegały o niego kluby hiszpańskie, co skutkowało jego transferem do Elche, hvor Wisła uzyskała za niego 1,4 mln euro.
Drugi wyjazd za granicę
Elche CF
Tomasz Frankowski został zaprezentowany w barwach Elche 1 września 2005 roku. Już wkrótce między klubem a zawodnikiem powstały nieporozumienia, gdyż w mediach zaczęły krążyć plotki o kontrakcie wstępnym z Levante, co skutkowało interwencją w hiszpańskiej federacji. Szybko jednak wyjaśniono tę sprawę, a Tomasz zaznaczył, że Wisła otrzymała dwie oferty: 900 tys. euro od Elche i 1,2 mln euro od Levante.
Na prośbę zawodnika, właściciel Wisły zdecydował się na transfer do Elche, a Tomasz zobowiązał się do przekazania Wiśle dodatkowych 50 tys. euro. źródło. Zatem całkowita kwota transferowa wyniosła 950 tys. euro, która mogła być zwiększona o 250 tys. euro w przypadku awansu Elche do Primera División. Trener zespołu był zadowolony z pozyskania Frankowskiego, który miał odegrać ważną rolę w taktyce drużyny.
Frankowski zadebiutował w Elche i od razu zdobył swoją pierwszą bramkę. W meczu z Polideportivo Ejido, zagrał w 55. minucie, a w 68. minucie zdobył bramkę. W kolejnym meczu również strzelił gola. Hiszpańskie media twierdziły, że obok Ikechukwu Uche był najlepszym graczem w drugiej lidze.
W grudniu wykazał frustrację z powodu braku goli, ponieważ na boisku nie była mu łatwo, co wpłynęło na jego formę. Hat-trick zdobył w meczu z Numancią, a kolejne gole w derbowym pojedynku przeciwko Hérculesowi. 18 grudnia zdobył osiem bramek w Hiszpanii.
Na początku stycznia 2006 roku pojawiały się informacje o zainteresowaniu jego osobą ze strony Wolverhampton Wanderers. Elche odrzuciło ofertę, ale klub przyznał, że nie zamierza sprzedawać kluczowego zawodnika w drużynie. Później zaś zagraniczne kluby, takie jak Tottenham, również monitorowały jego występy.
Ostatecznie udało mu się zdobyć osiem bramek w 14 meczach w Elche CF.
Wolverhampton Wanderers i CD Tenerife
25 stycznia 2006 roku podpisał dwuipółletni kontrakt z Wolverhampton. Z trenerem Glenna Hoddle’a, mającym nadzieję na awans do Premier League, widział go jako kluczowego gracza w drużynie. Frankowski zadebiutował w meczu przeciwko Manchesterowi United oraz grał również w meczu ligowym z Leicester, ale zaczął mieć problemy ze zdobywaniem goli oraz wpisywaniem się na listę strzelców.
Ogłosił, że jego aklimatyzacja trwa zbyt długo, co oraz brak formy powodował, że stał się rezerwowym. W rezultacie, Wolverhampton zdecydowało się wypożyczyć napastnika do CD Tenerife, gdzie w swoim drugim występie zdobył pierwszego gola.
Po wypożyczeniu do CD Tenerife powrócił do Wolverhampton, ale 31 sierpnia 2007 roku jego kontrakt został rozwiązany. Od tego momentu stał się wolnym zawodnikiem, a zainteresowanie wyraził m.in. Lech Poznań, jednak klub uznał, że potrzebuje młodszych graczy.
Chicago Fire
Przed podpisaniem umowy z Chicago Fire, dzień po udanym meczu sparingowym z Columbus Crew, w którym zdobył dwa gole, strony doszły do porozumienia. 19 lutego 2008 roku podpisał roczny kontrakt z amerykańskim klubem z opcją przedłużenia na kolejne dwa lata. Tomasz dołączył do grona polskich reprezentantów w drużynie z Chicago.
Debiutował w MLS 29 marca, a w swoim pierwszym występie na własnym boisku zdobył dwa gole przeciwko New England Revolution. Wyraził żal, że został zdjęty z boiska przez trenera już na przerwę.
Niestety, wkrótce popadł w konflikt z trenerem Denisem Hamlettem, co skończyło się jego coraz rzadszymi występami w pierwszym składzie. Po pięciu występach, które nie przyniosły mu goli, zapowiedział powrót do Polski i stał przed decyzją zakończenia kariery lub gry w polskiej lidze. 26 listopada 2008 roku jego umowa z Chicago Fire została rozwiązana.
Powrót do Jagiellonii Białystok
Sezon 2008/2009
Wiele klubów z Polski było zainteresowanych piłkarzem, w tym Górnik Zabrze, gdzie trenerem był jego były trener z Wisły Kraków – Henryk Kasperczak, oraz Polonia Warszawa. Ostatecznie, 23 grudnia 2008 roku, podpisał dwuletni kontrakt z drużyną, z której pochodził – Jagiellonią Białystok. Jego celem było pomóc klubowi w utrzymaniu się w lidze.
Frankowski zadebiutował w pierwszym meczu rundy wiosennej przeciwko Arce Gdynia, zdobywając dwie bramki i prowadząc zespół do zwycięstwa 3:0. W grudniu jego gol został nagrodzony tytułem bramki roku w plebiscycie „Piłkarskie Oscary”, zorganizowanym przez Canal+.
Po meczu z ŁKS-em, w którym zdobył dwa gole, młody napastnik wzbił się na jedenastą pozycję w klasyfikacji strzelców polskiej ligi, z łącznym dorobkiem 121 goli w ekstraklasie.
Mecz z Wisłą Kraków, w którym zagrał 11 kwietnia 2009 roku, wzbudził duże zainteresowanie, ponieważ był to jego pierwszy występ w Krakowie po opuszczeniu zespołu mistrza kraju. Frankowski był neutralnie witany przez publiczność, ale w meczu doznał urazu żeber w wyniku starcia z Marcinem Baszczyńskim, co zmusiło go do opuszczenia kolejnego meczu z Ruchem Chorzów po kilkunastu minutach.
W kolejce między Jagiellonią a Polonią Warszawa, zwyciężonej 2:1, zdobył jedną z bramek, co było 100. golem Jagiellonii w ekstraklasie. Dodatkowo zdobył 122. gola w swojej karierze, co umiejscowiło go na 10. pozycji, obok Jerzego Podbrożnego w klasyfikacji najlepszych strzelców historii polskiej ligi.
Wiosną sezonu 2008/2009 Tomasz wystąpił w każdym spotkaniu, zdobywając 6 goli oraz notując 3 asysty. Jagiellonia uplasowała się na dziewiątym miejscu.
Sezon 2009/2010
Jagiellonia rozpoczęła sezon z dziesięcioma ujemnymi punktami z powodu kar za korupcję. Tomasz Frankowski w meczu inaugurującym zdobył bramkę, co spotkanie zakończyło się jego zwycięstwem. Drugą bramkę zdobył w meczu przeciwko Koronie Kielce.
Mecz z Wisłą Kraków 29 sierpnia 2009 roku był dwusetnym, pełnym emocji dla Frankowskiego. Także zdobył gola w spotkaniu z Lechem Poznań. Jagiellonia w nim pokazała ambitną grę, a Polak strzelił cztery bramki.
W meczu 12. kolejki zdobył bramkę dającą zwycięstwo drużynie nad Polonią Warszawa, a 3 listopada w meczu ćwierćfinałowym Pucharu Polski z Arką Gdynia strzelił dwie bramki z rzutów karnych. Zwycięstwo pozwoliło Jagiellonii awansować do ćwierćfinału.
Jagiellonia zajęła dziesiąte miejsce na koniec rundy jesiennej. Tomasz został uznany najlepszym piłkarzem drużyny.
Sezon 2010/2011
Pierwszy mecz w nowym sezonie zagrał w eliminacjach Ligi Europy przeciwko Arisowi Saloniki. W Superpucharze, który zagrano 1 sierpnia, zdobył bramkę, zdobywając pierwsze trofeum w historii klubu 83 minucie tej rywalizacji. W III rundzie Ligi Europy w rewanżowym meczu Jagiellonia zremisowała, a sam Frankowski w jego zespole nie zdołał przeprowadzić akcji, w wyniku której klub odpadł z rozgrywek.
Pierwsza bramka w lidze padła w drugiej kolejce, gdy zdobył dwa gole przeciwko GKS Bełchatów. Jagiellonia zwyciężyła 3:1, a w kolejnych meczach Frankowski strzelał, co wskazało jego wzrost na pierwszej pozycji w klasyfikacji strzelców.
Przyczynił się również do wygranej z Lechem Poznań, co jest momentem, kiedy Jagiellonia po raz pierwszy prowadzi w ekstraklasie.
Frankowski do zaczął zdobywać kolejne bramki. Spotkania 9., 10. oraz 11. kolejki także przyniosły mu bramki. Gola z meczu z Polonią Bytom zaliczył i w kolejnym spotkaniu nie odpuszczał. Dobrze zagrał z Widzewem Łódź.
W sezonie tym zdobył 14 bramek i 4 asysty, co osiągając tytuł króla strzelców. 21 października podpisał nowy kontrakt do końca 2011/2012 sezonu, obiecując walkę o wysokie miejsce.
Sezon 2011/2012
6 sierpnia 2011 roku zdobył swoją 150. bramkę w meczu z Lechią Gdańsk, w drugiej kolejce, w którym gospodarze wygrali 2:1. W 22 października, zdobył 156. bramkę, co pozwoliło na wyprzedzenie Włodzimierza Lubańskiego w klasyfikacji Klubu 100.
Sezon 2012/2013
6 kwietnia 2013, w meczu z Pogonią Szczecin, zdobijając swojego 168. gola w ekstraklasie, awansował na 3. miejsce w Klubu 100, wyrównując z Gerardem Cieślikiem.
29 maja 2013 roku ogłosił zakończenie kariery piłkarskiej, decydując się na pożegnanie z boiska w meczu z Ruchem Chorzów, 2 czerwca 2013 roku. Żegnał się przy aplauzie kibiców.
Kariera reprezentacyjna
Reprezentacyjną przygodę rozpoczął w 1991 roku, a jego pierwszy mecz w kadrze U-16 odbył się 28 kwietnia 1999 roku. Udzielił się w reprezentacjach młodzieżowych, grając w U-16 (5 meczów, 2 gole), U-17 (8 meczów, 2 gole) oraz U-18 (3 mecze, 2 gole).
Jego dobre występy w Wiśle Kraków skusiły selekcjonera Janusza Wójcika do powołania do kadry seniorów na mecz z Czechami. W latach 1999-2000 rozegrał jeszcze trzy mecze, a 15 listopada 2000 roku strzelił bramkę przeciwko Islandii. Szybko stracił miejsce w reprezentacji na skutek krytyki trenerów, którzy uważali go za nieprzydatnego do drużyny.
Jednak Paweł Janas przywrócił go w 2004 roku do narodowej kadry. Podczas eliminacji do mundialu zdobył dla drużyny 7 bramek, a po meczu z Walią 13 października 2004 roku, w którym odniósł zwycięstwo, nastąpiła reakcja – coach walijskiej reprezentacji Mark Hughes podał się do dymisji.
Jako piłkarz Polski wystąpił w 22 meczach, zdobywając 10 bramek. Jego zasługi widniały na mundialu w Niemczech, gdzie drużyna awansowała, pomimo braku powołania do składu na finały, co wywołało falę krytyki ze strony mediów i kibiców.
Po mistrzostwach powołano go na mecz z Danią oraz eliminacyjne starcia do mistrzostw Europy. Ostatnie spotkanie w kadrze rozegrał 2 września 2006 roku przeciwko Finlandii.
Działalność zawodowa i publiczna
W czerwcu 2009 roku Tomasz Frankowski, wspólnie z Mirosławem Szymkowiakiem oraz Markiem Koniecznym, założył Akademię Piłkarską 21 im. Henryka Reymana.
Po nieudanym okresie kibice reprezentacji zaczęli mówić o jego pomocy selekcjonerowi Franciszkowi Smudzie, co skutkowało jego angażem jako trenera napastników w sztabie kadry, które zakończyły się po odejściu Smudy.
W 1993 roku Frankowski, nie kończąc Technikum Budowlanego, wyjechał do Francji, lecz w 2011 roku udało mu się zdać maturę. Po podjęciu studiów w WSAP Białystok, został także członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich.
Przystąpił do Platformy Obywatelskiej oraz urządził się jako kandydat Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, uzyskując mandat z 125 845 głosami. Niestety, ubiegając się o reelekcję w 2024 roku, musiał zadowolić się 88 190 głosami.
Wyniki w wyborach ogólnopolskich
W poniższym zestawieniu przedstawione są wyniki Tomasza Frankowskiego w wyborach ogólnopolskich, które mają kluczowe znaczenie dla analizy jego kariery politycznej.
Rok wyborów | Nazwa komitetu | Organizacja | Okręg wyborczy | Wynik głosowania | |
---|---|---|---|---|---|
2019 | _ | Koalicja Europejska | Parlament Europejski IX kadencji | nr 3 | 125 845 (15,87%) |
2024 | _ | Koalicja Obywatelska | Parlament Europejski X kadencji | 88 190 (12,83%) |
Statystyki
W tej sekcji przedstawione są istotne dane dotyczące kariery Tomasza Frankowskiego, w tym szczegółowe statystyki związane z jego występami.
Klub | Sezon | Liga | Ligi krajowe | Puchary krajowe | Puchary kontynentalne | Łącznie | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mecze | Bramki | Mecze | Bramki | Mecze | Bramki | Mecze | Bramki | ||||
Jagiellonia Białystok | 1991/1992 | I Liga | 3 | 0 | 1 | 1 | – | 4 | 1 | ||
1992/1993 | Ekstraklasa | 9 | 1 | 0 | 0 | – | 9 | 1 | |||
RC Strasbourg (rezerwy) | 1993/1994 | National 2 | 30 | 22 | – | – | 30 | 22 | |||
RC Strasbourg | 1994/1995 | Ligue 1 | 10 | 2 | 1 | 0 | – | 11 | 2 | ||
1995/1996 | Ligue 1 | 11 | 0 | 2 | 1 | 4 | 0 | 17 | 1 | ||
Nagoya Grampus Eight | 1996 | J-League | 7 | 1 | _ | _ | _ | _ | 7 | 1 | |
Poitiers FC | 1996/1997 | Championnat National | 32 | 22 | 1 | 1 | – | 33 | 23 | ||
FC Martigues | 1997/1998 | Ligue 2 | 19 | 5 | 2 | 0 | – | 21 | 5 | ||
Wisła Kraków | 1998/1999 | Ekstraklasa | 29 | 21 | 2 | 1 | 6 | 1 | 37 | 23 | |
1999/2000 | Ekstraklasa | 26 | 17 | 10 | 3 | – | 36 | 20 | |||
2000/2001 | Ekstraklasa | 28 | 18 | 8 | 3 | 6 | 5 | 42 | 26 | ||
2001/2002 | Ekstraklasa | 26 | 9 | 16 | 9 | 7 | 2 | 49 | 20 | ||
2002/2003 | Ekstraklasa | 12 | 6 | 3 | 1 | 0 | 0 | 15 | 7 | ||
2003/2004 | Ekstraklasa | 22 | 15 | 1 | 0 | 7 | 5 | 30 | 20 | ||
2004/2005 | Ekstraklasa | 26 | 25 | 7 | 3 | 5 | 7 | 38 | 35 | ||
2005/2006 | Ekstraklasa | 4 | 4 | – | 2 | 1 | 6 | 5 | |||
Elche CF | 2005/2006 | Segunda División | 14 | 8 | 0 | 0 | – | 14 | 8 | ||
Wolverhampton | 2005/2006 | Championship | 16 | 0 | 1 | 0 | – | 17 | 0 | ||
2006/2007 | Championship | 0 | 0 | 1 | 0 | – | 1 | 0 | |||
CD Tenerife (wyp.) | 2006/2007 | Segunda División | 19 | 3 | 0 | 0 | – | 19 | 3 | ||
Chicago Fire | 2008 | MLS | 17 | 2 | 1 | 0 | – | 18 | 2 | ||
Jagiellonia Białystok | 2008/2009 | Ekstraklasa | 13 | 6 | – | – | 13 | 6 | |||
2009/2010 | Ekstraklasa | 30 | 11 | 6 | 4 | – | 36 | 15 | |||
2010/2011 | Ekstraklasa | 29 | 14 | 3 | 1 | 2 | 0 | 34 | 15 | ||
2011/2012 | Ekstraklasa | 25 | 15 | 0 | 0 | 2 | 1 | 27 | 16 | ||
2012/2013 | Ekstraklasa | 23 | 6 | 2 | 1 | – | 25 | 7 | |||
Suma | Jagiellonia Białystok | 132 | 53 | 12 | 7 | 4 | 1 | 148 | 61 | ||
Suma | RC Strasbourg | 21 | 2 | 3 | 1 | 4 | 0 | 28 | 3 | ||
Suma | Wisła Kraków | 173 | 115 | 47 | 20 | 33 | 21 | 253 | 156 | ||
Suma | Wolverhampton | 16 | 0 | 2 | 0 | – | 18 | 0 |
Mecze w reprezentacji
Łącznie, zawodnik ten zaprezentował się w 22 meczach, z czego 13 stanowiły spotkania towarzyskie, a 9 to mecze o punkty. Jego osiągnięcia w tym czasie to 14 zwycięstw, 1 remis oraz 7 porażek, a także zdobyte 10 goli.
Reprezentacja Polski – Występy | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
L.p. | Data | Miejsce | Gospodarz | vs | Gość | Wynik | Grał | Uwagi |
1. | 28 kwietnia 1999 | Warszawa | Polska | – | Czechy | 2:1 | od 65′ | mecz towarzyski, wprowadzony za Mirosława Trzeciaka |
2. | 4 czerwca 1999 | Warszawa | Polska | – | Bułgaria | 2:0 | od 59′ | eliminacje do Euro 2000, wprowadzony za Artura Wichniarka |
3. | 4 czerwca 2000 | Lozanna | Holandia | – | Polska | 3:1 | od 82′ | mecz towarzyski, wprowadzony za Pawła Kryszałowicza |
4. | 15 listopada 2000 | Warszawa | Polska | – | Islandia | 1:0 | od 46′ | mecz towarzyski, wprowadzony za Emmanuela Olisadebe |
5. | 9 października 2004 | Wiedeń | Austria | – | Polska | 1:3 | od 67′ | eliminacje do MŚ 2006, wprowadzony za Grzegorza Rasiaka |
6. | 13 października 2004 | Cardiff | Walia | – | Polska | 2:3 | od 60′ | eliminacje do MŚ 2006, wprowadzony za Piotra Włodarczyka |
7. | 17 listopada 2004 | Paryż | Francja | – | Polska | 0:0 | do 81′ | mecz towarzyski, zmieniony przez Grzegorza Rasiaka |
8. | 9 lutego 2005 | Grodzisk Wielkopolski | Polska | – | Białoruś | 1:3 | do 67′ | mecz towarzyski, zmieniony przez Grzegorza Rasiaka |
9. | 25 marca 2005 | Warszawa | Polska | – | Azerbejdżan | 8:0 | do 67′ | eliminacje do MŚ 2006, zmieniony przez Andrzeja Niedzielana |
10. | 27 marca 2005 | Warszawa | Polska | – | Irlandia Północna | 1:0 | 90′ | eliminacje do MŚ 2006 |
11. | 29 maja 2005 | Szczecin | Polska | – | Albania | 1:0 | do 46′ | mecz towarzyski, zmieniony przez Andrzeja Niedzielana |
12. | 4 czerwca 2005 | Baku | Azerbejdżan | – | Polska | 0:3 | do 57′ | eliminacje do MŚ 2006, zmieniony przez Andrzeja Niedzielana |
13. | 15 sierpnia 2005 | Kijów | Polska | – | Serbia | 3:2 | do 46′ | mecz towarzyski, zmieniony przez Sebastiana Milę |
14. | 17 sierpnia 2005 | Kijów | Polska | – | Izrael | 3:2 | do 34′ | mecz towarzyski, zmieniony przez Sebastiana Przyrowskiego |
15. | 7 września 2005 | Warszawa | Polska | – | Walia | 1:0 | od 46′ | eliminacje do MŚ 2006, wprowadzony za Grzegorza Rasiaka |
16. | 12 października 2005 | Manchester | Anglia | – | Polska | 2:1 | od 39′ | eliminacje do MŚ 2006, wprowadzony za Macieja Żurawskiego |
17. | 13 listopada 2005 | Barcelona | Ekwador | – | Polska | 0:3 | 90′ | mecz towarzyski |
18. | 1 marca 2006 | Kaiserslautern | USA | – | Polska | 1:0 | do 62′ | mecz towarzyski, zmieniony przez Andrzeja Niedzielana |
19. | 2 maja 2006 | Bełchatów | Polska | – | Litwa | 1:0 | 90′ | mecz towarzyski |
20. | 14 maja 2006 | Wronki | Polska | – | Wyspy Owcze | 4:0 | do 24′ | mecz towarzyski, zmieniony przez Marka Saganowskiego |
21. | 16 sierpnia 2006 | Odense | Dania | – | Polska | 2:0 | 90′ | mecz towarzyski |
22. | 2 września 2006 | Bydgoszcz | Polska | – | Finlandia | 1:3 | do 74′ | eliminacje do Euro 2008, zmieniony przez Łukasza Gargułę |
Sukcesy
Drużynowe
Tomasz Frankowski osiągnął szereg znaczących sukcesów na poziomie klubowym i reprezentacyjnym, które zajmują istotne miejsce w historii polskiego futbolu.
- RC Strasbourg zdobył Puchar Intertoto w 1995 roku,
- Wisła Kraków cieszyła się z Mistrzostwa Polski pięć razy: w 1999, 2001, 2003, 2004 oraz 2005 roku,
- W tym samym klubie zdobył dwa razy Puchar Polski, w latach 2002 i 2003,
- Puchar Ligi Polskiej przypadł mu również w 2001 roku,
- Dodatkowo w 2001 roku zdobył Superpuchar Polski,
- Jagiellonia Białystok, w której również grał, zdobyła Puchar Polski w 2010 roku,
- Również w 2010 roku zdobył Superpuchar Polski z Jagiellonią,
- W reprezentacji Polski zdobył Memoriał Walerego Łobanowskiego w 2005 roku.
Oprócz sukcesów drużynowych, Frankowski osiągnął także wiele indywidualnych wyróżnień. Jest czterokrotnym królem strzelców, z czego trzy tytuły zdobył w barwach Wisły Kraków w latach 1999, 2001 oraz 2005, a jeden w Jagiellonii Białystok w 2011 roku. Dodatkowo w 2004 roku został uhonorowany tytułem „Ligowca Roku” w prestiżowym plebiscycie „Piłki Nożnej”.
Przypisy
- a b Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. pkw.gov.pl. [dostęp 10.06.2024 r.]
- a b Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. pkw.gov.pl. [dostęp 27.05.2019 r.]
- Barbara Sowa: Kto wszedł do komitetu poparcia Komorowskiego, a kto z niego wypadł? Cała Lista. dziennik.pl, 16.03.2015 r. [dostęp 21.03.2015 r.]
- Tomasz Frankowski: Emerytura nie jest nudna. Robię dżemy, jeżdżę rowerem, zaczynam studia. poranny.pl, 05.09.2014 r. [dostęp 15.03.2019 r.]
- Waldemar Fornalik podał kadrę na mecz z Estonią. onet.pl, 02.08.2012 r. [dostęp 15.03.2019 r.]
- Tomasz Frankowski zdał maturę!. wspolczesna.pl, 01.07.2011 r. [dostęp 15.03.2019 r.]
- T-Mobile Ekstraklasa. Frankowski wyprzedził Lubańskiego. sport.pl, 22.10.2011 r. [dostęp 15.03.2019 r.]
- Tomasz Frankowski zapewnia zwycięstwo Jagiellonii. wp.pl, 06.08.2011 r. [dostęp 15.03.2019 r.]
- Frankowski myśli o zakończeniu kariery. przegladsportowy.pl, 02.04.2010 r. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Finał Pucharu Polski: Pogoń – Jagiellonia 0–1. interia.pl, 22.05.2010 r. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Piotr Wołosik: Frankowski: Zakończenie kariery odkładam w czasie. przegladsportowy.pl, 17.05.2010 r. [dostęp 14.08.2011 r.]
- PP: Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk 1–1. interia.pl, 04.05.2010 r. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Jagiellonia Białystok – Arka Gdynia 2-1. interia.pl, 28.04.2010 r. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok 2-1. interia.pl, 19.04.2010 r. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Franek najlepszy... i chce grać dłużej. wp.pl, 21.06.2010 r. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Tomasz Frankowski pożegnał się z kibicami!. onet.pl, 07.09.2013 r. [dostęp 15.03.2019 r.]
- Tomasz Frankowski kończy karierę!. czasbialegostoku.pl, 29.05.2013 r. [dostęp 15.03.2019 r.]
- Frankowski przegonił Żurawskiego. wp.pl, 06.04.2009 r. [dostęp 11.08.2011 r.]
- Gol Frankowskiego bramką roku!. współczesna.pl, 14.12.2009 r. [dostęp 11.08.2011 r.]
- Piotr Wołosik: Po 17 latach Jaga wygrała z Legią. przegladsportowy.pl, 16.03.2009 r. [dostęp 11.08.2011 r.]
- Frankowski wygrana po 17 latach. wp.pl, 14.03.2009 r. [dostęp 11.08.2011 r.]
- Jagiellonia: Bezcenny „Franek” i wyjazdowy koszmar. interia.pl, 17.12.2009 r. [dostęp 14.08.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Bogna Janke | Sebastian Łukaszewicz | Leszek Zawadzki | Adam Gwara | Anna Kiełcz | Barbara Ciruk | Mieczysław Rutkowski | Bohdan Józef Paszkowski | Luba Kowieńska | Tomasz Madras | Krystyna Marszałek-Młyńczyk | Sergiusz Plewa | Włodzimierz Sawczuk | Robert Tyszkiewicz | Artur Smółko | Michał Koniuch | Andrzej Meyer (samorządowiec) | Romuald Szuniewicz | Adam Krzymowski | Aleksander SmolarOceń: Tomasz Frankowski