UWAGA! Dołącz do nowej grupy Białystok - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Beata Siemieniako


Beata Siemieniako, która przyszła na świat w 1991 roku w Białymstoku, jest wybitną postacią w polskim środowisku prawniczym. Jako adwokatka, angażuje się nie tylko w sprawy prawne, ale również w działalność społeczną, co potwierdzają jej aktywności w różnych organizacjach i inicjatywach.

W swojej pracy zawodowej, Beata Siemieniako zdobyła uznanie i została wyróżniona w konkursie Prawnik Pro Bono, co jest dużym osiągnięciem w dziedzinie prawa i pomocy bliźnim. Jako publicystka, zwraca uwagę na istotne tematy społeczne, wpływając na opinię publiczną poprzez swoje artykuły i analizy.

Beata jest także autorką książki pt. "Reprywatyzując Polskę. Historia wielkiego przekrętu", w której podejmuje trudne zagadnienia dotyczące reprywatyzacji w Polsce oraz związanych z nią kontrowersji. Jej prace przyczyniają się do szerszej debaty na ten temat, budząc żywe zainteresowanie i polemikę.

Życiorys

Beata Siemieniako ukończyła studia prawnicze naUniwersytecie Warszawskim, gdzie w 2015 roku obroniła pracę magisterską zatytułowaną „Naruszenie dobrego imienia w prawie polskim i prawie angielskim”. Oprócz prawa, jej zainteresowania akademickie obejmowały historię sztuki, stosunki międzynarodowe oraz filozofię, które zgłębiała w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych oraz Cardiff Law School. W 2019 roku zakończyła aplikację adwokacką.

Jest współzałożycielką i aktywną członkinią Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Beata prowadzi wykłady oraz wszelkiego rodzaju warsztaty edukacyjne, a także udziela bezpłatnych porad prawnych. Jej współprace obejmują szereg instytucji, takich jak Kancelaria Zaangażowana Społecznie „Prawo do Prawa”, Komitet Obrony Praw Lokatorów, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ClientEarth Poland – Prawnicy dla Ziemi oraz European Documentation Centre w Cardiff. Pracowała także z Stowarzyszeniem im. Prof. Zbigniewa Hołdy oraz Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. W międzyczasie zdobyła doświadczenie zawodowe, pracując jako barmanka w Klubojadalnii Eufemia.

Siemieniako aktywnie publikuje oraz udziela wywiadów w takich mediach, jak „OKO.press”, Onet.pl, „Krytyka Polityczna”, „Gazeta Wyborcza”, „Wysokie Obcasy”, „Kultura Liberalna”, Ngo.pl, „Młoda Palestra” oraz „Codziennik Feministyczny”. W przeszłości prowadziła audycję pt. „Siemanko prawko” w Radiu Kapitał. Jej komentarze oraz analizy tematyczne koncentrują się na kwestiach polityki mieszkaniowej, lokatorskiej, warszawskiej reprywatyzacji oraz na szerokim zakresie prawa, w szczególności poprzez pryzmat feminizmu.

W swojej praktyce zawodowej Beata podjęła się prowadzenia różnych spraw sądowych, w tym uchwały dotyczącej unieważnienia kar administracyjnych dla artystów i artystek, którzy zorganizowali protest z akcją pod nazwą „List” w ramach sprzeciwu wobec wyborów zaplanowanych na maj 2020 roku. Do jej osiągnięć należy również uniewinnienie pracownika Głównego Urzędu Statystycznego, który stanął przed zarzutami dyscyplinarnymi z powodu uczestnictwa w demonstracji przeciwko ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Beata uzyskała również sukcesy w sprawach dotyczących naruszenia nietykalności cielesnej lokatorki w ciąży oraz wprowadzenia feminatywów do statutu Akademii Sztuki w Szczecinie.

W 2024 roku została nominowana przez Sejm na stanowisko sekretarza stanu w Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Jej działalność i zaangażowanie w branży prawnej zostały docenione – w 2017 roku otrzymała nominację do nagrody „Superbohaterka 2017”, przyznawanej przez tygodnik „Wysokie Obcasy”. Rok później, w 2018, została wyróżniona w konkursie Prawnik Pro Bono, organizowanym przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz „Rzeczpospolitą”. Obdarzona tytułem „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2020” w IX edycji tego konkursu w 2020 roku, Siemieniako nieustannie przyczynia się do pozytywnych zmian społecznych poprzez swoją pracę i działania na rzecz praw człowieka.

Publikacje książkowe

W 2017 roku na rynku wydawniczym zadebiutowała książka autorstwa Siemieniako zatytułowana Reprywatyzując Polskę. Historia wielkiego przekrętu, która szczegółowo przedstawia przypadek warszawskiej afery reprywatyzacyjnej.

Publikacja porusza również wyzwania i systemowe trudności związane z procesem restytucji mienia w Polsce, ukazując szerszy kontekst tej złożonej problematyki.

Przypisy

  1. Sejm powołał członków komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, propertynews.pl, 23.05.2024 r. [dostęp 06.06.2024 r.]
  2. Skład Komisji, Ministerstwo Sprawiedliwości - Portal Gov.pl [dostęp 06.06.2024 r.]
  3. Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23.05.2024 r. w sprawie powołania członka Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich (M.P. z 2024 r. poz. 419).
  4. Rising Stars 2020 – znamy już wschodzące gwiazdy rynku prawniczego [online], Prawo.pl, 15.12.2020 r. [dostęp 15.12.2020 r.]
  5. Beata Siemieniako [online], Radio Kapitał [dostęp 15.12.2020 r.]
  6. BeataB. Siemieniako BeataB., Reprywatyzując Polskę. Historia wielkiego przekrętu, Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2017 r. Brak numerów stron w książce.
  7. MateuszM. Zimmerman MateuszM., Beata Siemieniako: nie da się mówić o aferze reprywatyzacyjnej, nie mówiąc o dramacie lokatorów [online], onet.pl, 16.05.2017 r. [dostęp 11.08.2018 r.]
  8. BeataB. Siemieniako BeataB., Chrońmy społeczników! Potrzeba wsparcia prawników [online], opinie.ngo.pl, 27.10.2017 r. [dostęp 14.08.2018 r.]
  9. PaulinaP. Reiter PaulinaP., Beata Siemieniako: Program „Mieszkanie plus” zrodzi wiele krzywd ludzkich i doprowadzi do wielu tragedii [online], www.wysokieobcasy.pl, 19.08.2017 r. [dostęp 11.08.2018 r.]
  10. Naruszenie dobrego imienia w prawie polskim i prawie angielskim - Katalog - Uniwersytet Warszawski - APD [online], apd.uw.edu.pl, 2015 r. [dostęp 28.01.2019 r.]
  11. Beata Siemieniako [online], KrytykaPolityczna.pl [dostęp 11.08.2018 r.]
  12. Beata Siemieniako [online], Wydawnictwo Krytyki Politycznej [dostęp 11.08.2018 r.]
  13. Wyszukiwanie po tagu – Gazeta Wyborcza [online], wyborcza.pl [dostęp 11.08.2018 r.]
  14. #RZECZoPRAWIE – Beata Siemieniako: działalność pro bono powinna być dla prawnika czymś naturalnym [online], rp.pl [dostęp 11.08.2018 r.]
  15. Beata Siemieniako Archives [online], Kultura Liberalna [dostęp 11.08.2018 r.]
  16. Beata Siemieniako [online], Codziennik Feministyczny [dostęp 11.08.2018 r.]

Oceń: Beata Siemieniako

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:16