Aleksander Abłamowicz


Aleksander Leopold Abłamowicz, urodzony 12 maja 1932 roku w Białymstoku, był znaczącą postacią w polskiej nauce oraz literaturze. Jego wkład w dziedzinę filologii romańskiej oraz literaturoznawstwa zostaje zapamiętany jako jeden z istotnych elementów polskiej myśli humanistycznej.

Abłamowicz zmarł 29 stycznia 2011 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy w zakresie badań filologicznych oraz literackich.

Działalność naukowa

W 1945 roku, po wojennych zawirowaniach, Aleksander Abłamowicz osiedlił się w Bytomiu, gdzie już w 1950 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia. Następnie podjął studia na kierunku filologia romańska na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zdobył solidne podstawy w zakresie języka i literatury romańskiej. Po zakończeniu nauki, pracował przez pewien okres jako nauczyciel języka francuskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Smolenia w Bytomiu.

W 1966 roku obronił rozprawę doktorską, co zaowocowało rozpoczęciem kariery naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego zaangażowanie w rozwój romanstyki na Śląsku zaczęło się w 1973 roku, kiedy to stał się częścią kadry naukowej Uniwersytetu Śląskiego. Tam odegrał kluczową rolę w tworzeniu tegoż obszaru studiów.

W trakcie swojej kariery pełnił szereg ważnych funkcji, takich jak:

  • wicedyrektor Instytutu Filologii Obcych w latach 1973-1978,
  • kierownik Zakładu Filologii Romańskiej od 1973 do 1978 roku,
  • twórca oraz kierownik Zakładu Literatur Romańskich, który prowadził przez niemal trzy dekady, aż do 2002 roku,
  • dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej w latach 1978-2002,
  • prodziekan Wydziału Filologicznego w okresie 1976-1980,
  • dziekan Wydziału Filologicznego między 1981 a 1984 rokiem.

Równocześnie, w latach 1993-2010, Abłamowicz był wykładowcą na Uniwersytecie Ostrawskim, gdzie przyczynił się do powołania Katedry Romanistyki na Wydziale Filozoficznym. Warto również dodać, że organizował i był pierwszym dyrektorem Ośrodka Alliance française w Katowicach w latach 1974-1975. W swojej karierze wykładał na licznych uniwersytetach we Francji, Portugalii, Grecji, Kanadzie, Niemczech, Hiszpanii, USA oraz Czechach,imię jego dotykało różnorodnych kultur i tradycji.

W dniu 24 stycznia 1997 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie jego zasług w dziedzinie nauki, wręczył mu nominację profesorską. Po zakończeniu życia, został pochowany na cmentarzu przy ul. Kraszewskiego w Bytomiu, s. 5, rz. 7 gr. 109.

Specjalizacja naukowa i osiągnięcia

Jego specjalizacja naukowa koncentruje się na wielu aspektach literaturoznawstwa romańskiego, z naciskiem na konkretne tematy dotyczące literatury francuskiej.

W szczególności zajmuje się:

  • powieścią francuską XX wieku,
  • powieścią rzeką,
  • literaturą surrealistyczną.

W swoim dorobku posiada trzy monografie, ponad sto artykułów naukowych oraz pełnił funkcję redaktora w dwudziestu pracach zbiorowych.

Jest również aktywnym członkiem wielu prestiżowych gremiów naukowych, w tym Międzynarodowego Towarzystwa Literatury Porównawczej oraz UPELF, które jest stowarzyszeniem romanistyk.

Odznaczenia

W dorobku Aleksandra Abłamowicza znaleźć można wiele prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego wybitnych osiągnięciach w różnych dziedzinach. Oto niektóre z nich:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Kawaler Legii Honorowej (Francja),
  • Kawaler Orderu Palm Akademickich (Francja),
  • Doctor honoris causa Uniwersytetu Pikardyjskiego im. Jules’a Verne’a w Amiens (Francja) (1996),
  • Złota Odznaka „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego”.

Przypisy

  1. Aleksander Abłamowicz, In memoriam - Lista Pamięci, Uniwersytet Jagielloński
  2. Życie Bytomskie: Ostatnie pożegnanie Profesora Abłamowicza. 31.01.2011 r.
  3. Prof. dr hab. Aleksander Leopold Abłamowicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.02.2011 r.]

Oceń: Aleksander Abłamowicz

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:17