UWAGA! Dołącz do nowej grupy Białystok - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku (rzymskokatolicka)


Parafia o nazwie Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku jest miejscem o bogatej historii i duchowości. Należy ona do dekanatu Białystok - Bacieczki, który jest częścią archidiecezji białostockiej w metropolii białostockiej. Siedziba parafii mieści się na osiedluWysoki Stoczek, co czyni ją łatwo dostępną dla wiernych z tej okolicy.

Warto zwrócić uwagę na znaczenie tej parafii, która odgrywa kluczową rolę w życiu duchowym lokalnej społeczności, oferując różnorodne formy aktywności religijnej oraz wsparcia dla swoich członków.

Historia

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku ma bogatą historię, która sięga 24 czerwca 1990 roku. Właśnie wtedy, na mocy decyzji biskupa Edwarda Kisiela, administratora archidiecezji wileńskiej, powstała parafia. Na jej pierwszego proboszcza został powołany ks. prał. Tadeusz Krawczenko, który pełnił jednocześnie funkcję prokuratora Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku oraz był budowniczym białostockiego seminarium. Przed objęciem tej parafii, był również zaangażowany w budowę kościoła w Narewce.

Pierwszą świątynią, która stała się miejscem kultu dla tej parafii, był drewniany kościół znajdujący się na cmentarzu św. Rocha, usytuowany przy ul. Antoniuk Fabryczny. Świątynia ta została zbudowana w 1946 roku i rozbudowana w 1990 roku, aby sprostać rosnącym potrzebom wiernych.

W dniu 27 czerwca 2005 roku, abp Wojciech Ziemba, metropolita białostocki, wydał dekret, który wszedł w życie 1 lipca 2005 roku, ustanawiając nową parafię pw. Wszystkich Świętych. Jej granice częściowo pokryły się z terenami parafii Zmartwychwstania Pańskiego oraz parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza.

Na proboszcza nowej parafii również został powołany ks. prał. Tadeusz Krawczenko, a proboszczem parafii Zmartwychwstania Pańskiego został ks. dr prał. Stanisław Hołodok.

Kościół parafialny

Osobny artykuł dotyczący tej tematyki można znaleźć pod tym linkiem: Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Kościół parafialny pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego został wybudowany w latach 1991–1996 z projektem stworzonym przez architekta mgr. inż. Michała Bałasza.

Głównym celem budowy tej nowej świątyni było upamiętnienie Polaków, którzy zginęli z rąk okupantów. W związku z tym w kościele złożono hołd trzem kapłanom archidiecezji wileńskiej, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców i dzisiaj są już błogosławieni: Władysław Maćkowiak, Stanisław Pyrtek oraz Mieczysław Bohatkiewicz.

Architektoniczny wzór, na którym oparto projekt, była nieistniejąca już świątynia pobazyliańska w Berezweczu, ulokowana w dawnym województwie wileńskim, które obecnie leży na terytorium Białorusi. Świątynia ta stanowi znakomity przykład architektury z obszaru baroku wileńskiego, co nadaje nowemu kościołowi szczególny charakter.

Proboszczowie

W historii parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, szczególne miejsce zajmują jej proboszczowie, którzy kierowali wspólnotą przez lata. Wśród nich znajdują się:

  • ks. prał. Tadeusz Krawczenko, pełniący tę funkcję w latach 1990–2005,
  • ks. dr prał. Stanisław Hołodok, który był proboszczem od 2005 do 2019 roku,
  • ks. Jerzy Marcin Sokołowski, obecny proboszcz od 1 stycznia 2019 roku.

Wspólnoty parafialne

W naszej wspólnocie parafialnej istnieją różnorodne grupy, które angażują się w działalność duszpasterską oraz szerzenie wartości chrześcijańskich. Przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku funkcjonują następujące wspólnoty:

  • Apostolstwo Dobrej Śmierci,
  • Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Odpusty

W parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku odbywają się różnorodne odpusty, które przyciągają liczne grono wiernych. Tradycją jest odpust związany z tytułem kościoła – Zmartwychwstanie Pańskie.

Oprócz tego, szczególne obchody mają miejsce w ostatnią niedzielę czerwca, kiedy to czci się Matkę Bożą Nieustającej Pomocy.


Oceń: Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku (rzymskokatolicka)

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:13