Gmach Sądu Apelacyjnego w Białymstoku


Omawiany Gmach Sądu Apelacyjnego w Białymstoku to historyczny obiekt, który zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoje architektoniczne znaczenie.

Ten imponujący budynek sądowy w Białymstoku został wzniesiony w latach 1929–1933 i od tamtej pory stanowi istotny element miejskiego krajobrazu.

Opis

Na początku w tym imponującym obiekcie znajdował sięSąd Okręgowy. Kiedy Białystok został zajęty przez Niemców w 1941 roku, budynek zyskał zupełnie nowe przeznaczenie i przekształcony został w szpital wojskowy. W 1944 roku obiekt znowu wszedł w ręce NKWD, które kontrolowało go aż do listopada 1945 roku. W okresie PRL funkcjonował jako urząd wojewódzki.

W czasach stalinizmu podziemne pomieszczenia tej budowli były wykorzystywane jako areszt NKWD. Warto wspomnieć, że okna w celach miały jedynie wymiary około 20 x 35 cm, a przez większość czasu pozostawały nieoszklone (przynajmniej do 1952 roku). Liczne cele były pozbawione podstawowego wyposażenia, co sprawiało, że więźniowie zmuszeni byli spać na otwartej przestrzeni lub korzystać z prymitywnych łoży, które nie posiadały ani materacy, ani pościeli. Przesłuchania odbywały się w tym właśnie budynku.

W 1990 roku w obiekcie powstał Sąd Apelacyjny. Po wielu latach, na fasadzie gmachu przywrócono godło państwowe, które zostało usunięte przez Sowieci w 1939 roku, po zajęciu miasta. W 1993 roku wewnątrz gmachu odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary faszyzmu i komunizmu.

W 2013 roku budowla otrzymała status zabytku i została wpisana do rejestru pod nr A-516.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Poranny.pl Ul. Mickiewicza 5. Sąd apelacyjny to może być zabytek
  3. Poranny.pl Ul. Mickiewicza 5. Sąd Apelacyjny - ten budynek to zabytek

Oceń: Gmach Sądu Apelacyjnego w Białymstoku

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:18