Planty (Białystok)


Planty to magiczny park miejski znajdujący się w Białymstoku, który zajmuje imponującą powierzchnię 14,94 ha. Jest on usytuowany na osiedlu Centrum, co czyni go dostępnym dla zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jego nazwa wywodzi się od pojęcia plantowania, które oznacza wyrównywanie starych fortyfikacji, takich jak wały czy fosy.

Park ten jest doskonałym miejscem na relaks, spacery oraz obcowanie z naturą w miejskim otoczeniu. Warto odwiedzić Planty i cieszyć się ich urokami, które przyciągają wielu entuzjastów zieleni.

Położenie

Park Planty został stworzony na terenie, gdzie niegdyś znajdowały się miejskie mury, a jego malownicze położenie obejmuje obszar między ulicami: Mickiewicza (wcześniej znaną jako Puszkina), Świętojańską oraz Akademicką, aż do placu Katyńskiego. Oferuje on niezwykle piękne widoki oraz przyjemne przestrzenie do wypoczynku, łącząc jednocześnie Park Konstytucji 3 Maja z Parkiem Poniatowskiego.

W sercu tego parku mieści się centralny, prostokątny plac, wokół którego zaprojektowano siatkę dróg układających się w formie alei parkowych, co sprzyja spacerom i rekreacji.

Historia parku

Park miejski powstał w latach 1908–1910, a jego projekt przygotował Walerian Kronenberg, przy wykorzystaniu estetyki naturalistycznej. Charakteryzował się on bogatą i różnorodną zielenią, co sprawiało, że był miejscem wyjątkowym. W skład jego atrakcji wchodziła jedna z dwóch zaplanowanych fontann. Na początku obszar parku był otoczony drewnianym parkanem, a od 1910 roku, na jego miejsce, ustawiono parkan metalowy, który przetrwał aż do 1934 roku. Jego ozdobne bramy zostały zaprojektowane przez inżyniera Kołubę.

W latach 1930–1938, pod patronatem wojewody Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego, przystąpiono do rozbudowy oraz doniosłej przebudowy parkowych terenów, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu, usytuowanego w obrębie kompleksu Parku Branickich. Projekt nowej, modernistycznej kompozycji parku Planty powstał dzięki inżynierowi Stanisławowi Gralla, który był kierownikiem Plantacji Miejskich. Nowa przestrzeń łączyła elementy zarówno parku naturalnego, jak i kształtowanego według wzorców francuskich, wzbogacając ją o liczne detale z zakresu małej architektury.

Centralnym punktem parku jest promenada, która stanowi szeroki ciąg pieszy uwidoczniony w formie bulwaru Aleja Zakochanych. Wzdłuż niej znajdują się niskie rabaty kwiatowe oraz stylowe prostokątne baseny z fontannami, które wyposażone są w nowoczesne urządzenia do oświetlenia.

W wschodniej partii parku, od strony ul. Mickiewicza, znajduje się różanka oraz prostokątny basen wodny, przy którym, jeszcze przed 1938 rokiem, ustawiona została rzeźba Praczek autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego, a także staw wodny o nazwie „Serce”. W okresie PRL, od 1954 roku, park uzyskał nazwę Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

W 2014 roku, fragment parku położony pomiędzy ulicami Akademicką, Świętojańską, M. Skłodowskiej-Curie oraz placem Katyńskim zyskał nazwę skweru Lecha i Marii Kaczyńskich, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz jego Małżonki. Dnia 1 marca 2018 roku odsłonięto tam pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie, znanej jako „Inka”.

W ramach atrakcji, które można spotkać w parku, znajdują się m.in.:

  • rzeźba Stanisława Horno-Popławskiego – Praczki,
  • rzeźba Małgorzaty Niedzielko – Pies Kawelin,
  • pomnik upamiętniający Danutę Siedzikównę ps. „Inka”,
  • promenady – bulwary: Aleja Zakochanych, Józefa Blicharskiego, Mariana Kościałkowskiego.

Przypisy

  1. a b Planty w Białymstoku [online], parki.org.pl [dostęp 19.11.2020 r.]
  2. a b Pomnik Inki w Białymstoku [online], Białystok - Oficjalny Portal Miasta [dostęp 19.01.2021 r.]
  3. Uchwała nr LVIII/636/14 Rady Miejskiej Białegostoku z dnia 28.03.2014 r. [online], Poz. 1619 z 2014 r., Dziennik Urzędowy Województwa Podlaskiego, 16.04.2014 r.
  4. Uchwała nr IV/23 Miejskiej Rady Narodowej, BIP Urzędu Miejskiego w Białymstoku, 30.08.1954 r. [dostęp 19.01.2021 r.]
  5. Rejestr zabytków województwa podlaskiego. [dostęp 25.03.2011 r.]

Oceń: Planty (Białystok)

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:17