Wielki Wybuch (instalacja artystyczna)


Instalacja znana jako Wielki Wybuch (ang. Big Bang) to unikalne dzieło autorstwa Tomasza Urbanowicza, który jest wrocławskim architektem oraz artystą specjalizującym się w tworzeniu mistrzowskich szklanych kompozycji.

Ta wyjątkowa instalacja znajduje się w sercu kampusuUniwersytetu w Białymstoku, przy ul. Ciołkowskiego 1, gdzie stanowi nie tylko element dekoracyjny, ale również inspiruje oraz zachwyca odwiedzających.

Historia i opis

Projekt, który zyskał ogromne uznanie, zawdzięcza swoją koncepcję profesorowi Markowi Budzyńskiemu, który jest znanym projektantem miasteczka akademickiego w Białymstoku. W jego założeniach kampus miał być zaplanowany z czterema ulicami, które nawiązywałyby do „nauk podstawowych”. Wśród nich wymienić można takie dziedziny jak biologia, chemia, fizyka oraz matematyka. Te ulice miały krzyżować się w centralnym punkcie, w którym znalazłby się plac symbolizujący Syntezę Nauk. Jego główną atrakcją była koncepcja szklanej kuli połączonej z fontanną.

Instalacja artystyczna „Wielki Wybuch”, autorstwa Tomasza Urbanowicza, stanowi kluczowy element wizji Budzyńskiego. Szklana rzeźba o średnicy 250 cm symbolizuje historyczne wydarzenie, czyli powstanie wszechświata. W jej wnętrzu znajduje się zbiór elementów zastawionych chaotycznie siatką niezliczonych cienkich prętów ze stali nierdzewnej, których średnice wynoszą od 6 do 16 mm. Te pręty przecinają kulę i unoszą ją znacząco nad podstawą na wysokość około 50 cm.

Betonowa podstawa kryje cztery lampy LED, które w nocy wydobywają błękitne światło z wnętrza kuli. W centralnej części tej instalacji znajdziemy mniejszą szklaną kulę, która nosi nazwę „Boska Cząstka”. Sfera jest zbudowana z dziewięciu szkieł o różnych kształtach, w których można dostrzec motywy galaktyk oraz kraterów księżyców.

Grubość użytych szkieł wynosi około 25 mm, a ich mocowanie do prętów opiera się na innowacyjnym systemie punktowym. Dodatkowo, na prętach umieszczono szklane kulki o różnej średnicy, które tworzą soczewkowe odzwierciedlenie konstrukcji, dając początek nowym „małym Wszechświatom”. Cała konstrukcja powstała w pracowni „ARCHIGLASS” w Wrocławiu, stanowiąc unikalne połączenie sztuki i nauki.

Przypisy

  1. a b c „Wielki Wybuch” w Kampusie Uniwersyteckim w Białymstoku. Świat Szkła. [dostęp 30.12.2020 r.]
  2. David JonesD.J. Llewellyn David JonesD.J., The materials and processes suitable for the production of large scale three dimensional glass as exemplified in the work of Tomasz Urbanowicz [online], BA (Hons) Dissertation, University of Wales Trinity St. David, Swansea [dostęp 03.12.2020 r.]
  3. a b c 10 rzeźb i pomników dla których warto odwiedzić stolicę Podlasia - 7. Wielki Wybuch. Białystok Subiektywnie. [dostęp 30.12.2020 r.]

Oceń: Wielki Wybuch (instalacja artystyczna)

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:16