Maska (rzeźba w Białymstoku)


Rzeźba Maska jest wyjątkowym dziełem sztuki znajdującym się w malowniczym Białymstoku, na skrzyżowaniu ulicy Suraskiej oraz placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów (dawniej znanego jako plac Uniwersytecki). Uroczyste odsłonięcie rzeźby miało miejsce 20 lipca 2010 roku, a jej autorem jest Bogusław Szycik, który jest białostoczaninem oraz absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Początkowo planowane miejsce dla tej rzeźby znajdowało się u zbiegu ulicy Spółdzielczej i Rynku Kościuszki, jednak z powodu komplikacji związanych z istniejącą tam siecią wodno-kanalizacyjną, ostatecznie zdecydowano się na obecne położenie Maski. Wybór tego miejsca przyczynił się do wkomponowania rzeźby w miejską przestrzeń, podkreślając jej znaczenie w kulturze lokalnej.

Opis

Rzeźba, która przyciąga wzrok, jest dziełem sztuki o dwustronnym charakterze. Z jednej strony przedstawia smutną maskę tragiczną, a z drugiej uśmiechniętą maskę komiczną, na której klęczy mała postać lalkarza, animującego marionetkę za pomocą trzymanych w dłoni sznurków. Cała kompozycja ma wysokość nieco ponad 2 metrów, a jej wykonanie z brązu i granitu nadaje jej imponujący wygląd.

Rzeźba zyskała na znaczeniu, ponieważ odzwierciedla związki z miejscami oraz wydarzeniami związanymi z teatrem, w tym takimi jak: Białostocki Teatr Lalek, Wydział Sztuki Lalkarskiej oraz organizowany co dwa lata w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.

Autor dzieła, Bogusław Szycik, tak scharakteryzował swoje dzieło:

Zrodził się pomysł, by połączyć maski, które są symbolem teatru: komiczną i tragiczną. Sama maska być może byłaby nieco przytłaczająca, stąd element poruszającego marionetkę chłopca.

Przypisy

  1. a b c d Rzeźba „Maska” – nowa ozdoba centrum miasta. Białystok Online. [dostęp 13.01.2019 r.]
  2. a b Rzeźba maski w centrum Białegostoku. TVP3 Białystok. [dostęp 13.01.2019 r.]

Oceń: Maska (rzeźba w Białymstoku)

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:22