Stawy Dojlidzkie to przepiękny kompleks naturalnych zbiorników wodnych, którego obszar liczy aż 19 stawów, a ich łączna powierzchnia wynosi około 400 ha. Ten malowniczy teren znajduje się na południowo-wschodnim skraju Białegostoku, w granicach osiedla Dojlidy, które graniczy z wsią Sobolewo.
Stawy te są nie tylko ważnym elementem lokalnego ekosystemu, ale również popularnym miejscem rekreacji dla mieszkańców i turystów. Malownicze widoki, różnorodność fauny i flory oraz możliwość prowadzenia różnych sportów wodnych, czynią te tereny atrakcyjnymi przez cały rok.
Rekreacja
W 1962 roku rozpoczęto realizację projektu, który miał na celu stworzenie zalewu w kompleksie rekreacyjnym. Miejsce to, znane z istnienia stawów rybackich, w związku z spiętrzeniem rzeki Białej, przekształciło się w nowy zbiornik wodny. Powstały zalew zajmuje powierzchnię wynoszącą około 34 ha, a jego długość to 1170 m oraz szerokość 370 m.
Średnia głębokość tego zbiornika wynosi około 2 m, co czyni go idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych i rekreacji. Położenie zalewu znajduje się na wysokości 136,5 m n.p.m., co jest maksymalną wysokością spiętrzenia wody w tym obszarze.
Na południowym brzegu zalewu zlokalizowany jest Ośrodek Sportów Wodnych Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który obejmuje miejskie kąpielisko. Znajdująca się tam Plaża miejska „Dojlidy” jest popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów, oferując szeroką gamę aktywności rekreacyjnych w malowniczej scenerii.
Fauna
Stawy Dojlidzkie oraz ich otaczające tereny, w tym zalewiska i olsy, stanowią ważne schronienie dla licznych gatunków ptactwa wodnego. W tym ekosystemie można zaobserwować około 200 różnych rodzajów ptaków, wśród których znajdują się szczególnie rzadkie osobniki. Do najbardziej interesujących z nich należą czapla biała, czapla nadobna, kormoran, nur czarnoszyi, ohar, tracze, uhla, pelikany, kobczyk, terekia, gadożer, orzeł przedni, mewa blada czy mewa trójpalczasta.
Niektóre z tych ptaków występują wyłącznie w tym regionie, co czyni je unikatowymi. Co ciekawe, nie można ich spotkać nawet w Biebrzańskim czy Narwiańskim Parku Narodowym, które znane są z bogatej różnorodności ornitologicznej.
Nie tylko ptaki znajdują tu swoje miejsce. Rozległe i płytkie zbiorniki wodne również sprzyjają bytowaniu wielu gatunków płazów. Można tu zobaczyć kumaka nizinnego, ropuchę szarą oraz zieloną, a także paskówkę, rzekotkę, traszkę zwyczajną i jej grzebieniastą odmianę, a także wielką liczbę żab rozmaitych gatunków.
W związku z tym, planowane jest utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, który obejmie obszar Stawów Dojlidzkich, co ma na celu ochronę tej niezwykłej różnorodności biologicznej oraz zapewnienie odpowiednich warunków dla rozwoju lokalnej fauny.
Przypisy
- Plaża miejska Dojlidy [online], miejskoaktywni.pl [dostęp 22.02.2021 r.]
- Under construction :-) [online], www.zagle4dojlidy.fr.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
- a b Ekofizjografia Białegostoku, Białystok 2011, s. 68-145.
- Zarchiwizowana kopia. [dostęp 06.07.2007 r.]
- https://archive.ph/20071007025037/http://www.avestom.com/places/stawy_dojl.htm avestom.com
- Przyrodniczo-ekonomiczna waloryzacja stawów rybnych w Polsce – Praca zbiorowa pod redakcją naukową prof. dr hab. Kazimierza A. Dobrowolskiego, Warszawa 1995.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku | Wieża ciśnień w Białymstoku | Białostocki Ośrodek Kultury | Hertz Studio | Pieczurki | Kinoteatr Apollo | Krywlany | Atrium Biała | Alfa Centrum Białystok | Lądowisko Białystok-Szpital | Lotnisko Białystok-KrywlanyOceń: Stawy Dojlidzkie