Pałac Hasbacha jest niezwykłą rezydencją związaną z historią Białegostoku, wzniesioną dla Ewalda Hasbacha, który był lokalnym fabrykanta. Położony w dzielnicy Dojlidy, stanowi cenny element architektoniczny miasta. Ewald Hasbach był właścicielem tkalni, która po zakończeniu I wojny światowej została przekształcona w fabrykę dykty, co ukazuje przemiany przemysłowe tamtych czasów.
Rezydencja znajduje się przy skrzyżowaniu ulic: ks. Stanisława Suchowolca, Dojlidy Fabryczne oraz Myśliwskiej. Te urokliwe okolice sprzyjają nie tylko spacerom, ale również zgłębianiu lokalnej historii oraz architektury, która wciąż zachwyca osób odwiedzających tę część miasta.
Historia
Rezydencja powstała w latach 80. XIX wieku z inicjatywy Ewalda Hasbacha, w stylu neorenesansu, łącząc wpływy francuskie, niderlandzkie oraz toskańskie. Pałac otaczał niewielki, ale malowniczy ogród oraz park krajobrazowy, który dodawał uroku całemu kompleksowi. W miarę wzrastających dochodów jego syn Artur Hasbach zdecydował się na przebudowę posiadłości w latach 1905-1907, co znacznie wpłynęło na wygląd obiektu. Wnętrza zostały urządzone w stylu eklektycznym, z nowymi elementami architektonicznymi, takimi jak dwa ryzality w wieżami oraz dodatkowe piętro z mansardowym dachem i lukarnami.
Wnętrze pałacu zachowało oryginalne piece oraz kominki, co świadczy o kunszcie rzemieślników tamtych czasów. Nieopodal rezydencji zlokalizowane były zabudowania fabryki, które niestety zostały w większości zniszczone w wyniku pożaru wywołanego przez Niemców w 1944 roku. Jednak willa pozostała nietknięta, co częściowo przypisuje się Erwinowi, bratu Artura, który był volksdeutschem.
Obecnie XIX-wieczne mury fabryki, które stoją naprzeciwko pałacu, pełnią funkcję Zakładów Przemysłu Sklejek. Po zakończeniu działalności Hasbachów w 1944 roku, pałac stał się siedzibą Ośrodka Szkolenia Kadr Politycznych. W późniejszym czasie z obiektu korzystali robotnicy z Fabryki Sklejek, a parter zajmował urząd pocztowy oraz przedszkole. Dziś w rezydencji mieści się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku. Pałac Hasbacha znajduje się pod zarządem Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co podkreśla jego znaczenie historyczne i kulturowe w regionie.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 02.05.2017 r.]
- Pałac Hasbachów (BIAŁYSTOK). ciekawepodlasie.pl. [dostęp 01.05.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":
Pałac Nowika w Białymstoku | Pałac Tryllingów | Pałacyk gościnny Branickich w Białymstoku | Pałac Branickich w Białymstoku | Pałac Rüdigerów w BiałymstokuOceń: Pałac Hasbacha w Białymstoku