Andrzej Cisowski


Andrzej Cisowski, urodzony 1 marca 1962 roku w Białymstoku, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej sztuki jako malarz, grafik oraz artysta multimedialny. Jego życie artystyczne rozpoczęło się na malowniczych Mazurach, gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość.

W 1987 roku, Andrzej ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni profesora Rajmunda Ziemskiego. Następnie jego artystyczna droga prowadziła do Kunstakademie w Düsseldorfie, gdzie miał przyjemność pracować pod okiem znakomitych artystów, takich jak Konrad Klapheck oraz A. R. Penck. W 1990 roku zdobył tytuł Meisterschüller, co znacząco podkreśliło jego profesjonalny rozwój w dziedzinie sztuki.

Jego talent i zaangażowanie zostały docenione poprzez dwukrotne przyznanie stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2005 roku otrzymał również Nagrodę Magazynu EXIT za swoją długotrwałą oraz kreatywną obecność w różnych obszarach twórczości. Co więcej, w 2009 roku był laureatem II Nagrody 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”, co stanowiło istotny krok w jego karierze artystycznej.

Andrzej Cisowski, przez wiele lat, mieszkał i tworzył w Targowie, Warszawie oraz Düsseldorfie. Jego nagłe odejście, które miało miejsce w nocy z 27 na 28 lipca 2020 roku, pozostawiło w artystycznym świecie smutek i niedosyt. Pamięć o jego twórczości oraz wkład w polską sztukę trwa nadal.

Twórczość

W pierwszych latach działalności artystycznej, Andrzej Cisowski był zaangażowany w ruch Neue Wilde. W początkach lat dziewięćdziesiątych współpracował z japońskim twórcą, Yoshitomo Narą, a także z A. R. Penckiem. Okres wystaw w Nowym Jorku, wczesnych lat 90., przyniósł mu możliwość głębszego zrozumienia sztuki amerykańskiej, która wywarła na niego istotny wpływ w kolejnych projektach. W tym czasie rozwinął własny, osobisty styl, który balansował pomiędzy figuracją a nową ekspresją.

Twórczość z tego okresu charakteryzowała się rebusami wypełnionymi groteskowym humorem. W jego pracach pojawiają się postacie znane z komiksów, popularnych kreskówek i reklam, otoczone przedmiotami oraz sloganami wyjętymi z miejskiego krajobrazu. W tym neopopowym etapie powstały „Obrasy”, które były prezentowane na wystawie w Warszawie w 2004 roku w Galerii Kordegarda. Artysta na barwne nadruki przemysłowych serwet i obrusów nakładał sylwetki swoich bohaterów, co stanowiło unikalny proces recyklingu form.

Kolejne lata przyniosły dzieła monochromatyczne, o wyrafinowanej kolorystyce, często inspirowane starymi fotografiami. Jasna narracja oraz szkicowy, naoczny styl odwzorowania wybranych scen ze starych albumów i filmów, pozwoliły na przetłumaczenie dawnych wydarzeń na współczesny język sztuki. Artysta stworzył serię obrazów odnoszących się do historii najnowszej, w których formował własny dziennik, pełniący funkcję „komentarza” do wybranych przez siebie tematów.

Za pomocą zróżnicowanej stylistyki łączył lokalne symbole z uniwersalnymi mitami, umożliwiając odbiorcom z różnych kultur na całym świecie ich rozpoznanie i identyfikację.

Ważniejsze wystawy

Andrzej Cisowski to artysta, którego twórczość była prezentowana na wielu znaczących wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Poniżej znajduje się selekcja najważniejszych wydarzeń związanych z jego karierą artystyczną.

Wystawy indywidualne (wybór):

  • 1984 – Galeria Zderzak, Kraków,
  • 1990 – Galeria Walther, Düsseldorf,
  • 1992 – Galeria d’Eendt, Amsterdam,
  • 1994 – Galeria Cavin-Morris Gallery, Nowy Jork,
  • 1995 – Mały Salon, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa,
  • 1998 – Galeria Ost-West, Bazylea,
  • 2004 – Oberschlesisches Museum Hosel, Düsseldorf,
  • 2004 – Galeria Kordegarda, Warszawa,
  • 2008 – Galeria Lokal 30, Warszawa,
  • 2009 – Galeria der Ort, Berlin.

Wystawy zbiorowe (wybór):

  • 1987 – XIX Festival Internacional de la Peinture, Cagnes-sur-Mer,
  • 1992 – Label the West, Galerie Naf, Nagoja,
  • 1992 – Ideo-Syncratics, Cavin-Morris Gallery, Nowy Jork,
  • 1994 – KunstRAI, Galeria d’Eendt, Amsterdam,
  • 1996 – Rozpoznanie, Bunkier Sztuki, Kraków,
  • 2013 – Polish Art Now, Galeria Saatchi, Londyn.

Fakt, że Cisowski uczestniczył w tak wielu renomowanych wystawach, świadczy o jego znaczeniu oraz wpływie na współczesną sztukę.

Zbiory

Obrazy autorstwa Andrzeja Cisowskiego są dostępne w wielu prestiżowych miejscach. Można je odnaleźć w zbiorach Zachęty Sztuki zarówno w Olsztynie, jak i Bielsku-Białej. Dodatkowo, jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach, rozsianych po różnych zakątkach świata, w tym w Niemczech, Holandii, USA oraz Japonii.

Przypisy

  1. Więźniowie pomagają malować największy mural w regionie [online], Radio Olsztyn S.A., 31.08.2016 r. [dostęp 24.06.2018 r.]
  2. Agnieszka Rayzacher. Eksperymentator. „EXIT nowa sztuka w polsce”. 64 (4), październik – grudzień 2005 r. brak numeru strony
  3. Biennale Malarstwa BIELSKA JESIEŃ 2009. www.galeriabielska.pl. [dostęp 23.09.2014 r.]

Oceń: Andrzej Cisowski

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:23