Trasa Kopernikowska jest kluczowym odcinkiem, który stanowi istotną część śródmiejskiej obwodnicy Białegostoku. Jest to ważna arteria komunikacyjna, która odgrywa znaczącą rolę w organizacji ruchu w tym regionie.
Obwodnica ułatwia podróże, łącząc różne dzielnice miasta oraz umożliwiając szybsze dotarcie do kluczowych miejsc.
Planowany wygląd trasy
Trasa ma być zaplanowana z uwzględnieniem efektownego przebiegu. Rozpocznie się na ulicy Zwycięstwa, co odpowiada wjazdowi do Białegostoku od strony Warszawy. Następnie trasa poprowadzi na południowy wschód, wykorzystując estakadę, która przebiega nad torami kolejowymi, tuż na południe od Dworca PKP.
W dalszym etapie, trasa połączy się z ulicą Łomżyńską. Przebiegając na wschód, ścieżka będzie kontynuowana ulicami Kopernika oraz Zwierzyniecką. Po dotarciu do skrzyżowania z ulicą 11 Listopada, trasa Kopernikowska będzie kierować się na północny wschód do ulicy Piastowskiej.
Ostatni odcinek trasy poprowadzi przez ulicę Piastowską i jej dalsze przedłużenie na północ. W ten sposób trasa dotrze również do Osiedla Wygoda, skąd planowane jest jej połączenie z krajową drogą nr 19, która prowadzi do Grodna.
Powstała część trasy
Zakończenie całej inwestycji planowano na rok 2018.
Aktualnie do użytku oddano jedynie kilka ulic, które wchodzą w skład Trasy Kopernikowskiej. Wśród nich znajduje się ulica Piastowska, która obecnie stanowi fragment drogi krajowej nr 19 oraz nr 65, prowadzących odpowiednio do Lublina i do przejścia granicznego w Bobrownikach.
Istotnym elementem trasy jest przedłużenie tej ulicy, obejmujące ulice Kazimierza Wielkiego oraz Bolesława Krzywoustego.
Dodatkowo, warto wspomnieć o ulicach Kopernika oraz Zwierzyniecka, które zostały oddane do użytku w trzecim kwartale 2007 roku. Ulica Miłosza została zrealizowana również w tym samym okresie. Również ze znaczną datą jest otwarcie ulicy św. Ojca Pio, które miało miejsce 1 sierpnia 2009 roku. Ulica ta stanowi domknięcie obwodnicy dla śródmieścia Białegostoku.
Ulica otrzymała dwie nazwy: św. Ojca Pio oraz Franciszka Malinowskiego. Niemniej jednak, wojewoda podlaski uznał uchwałę nadającą jej imię włoskiego świętego za ważną.
Planowane części trasy
Estakada, która ma przebiegać nad torami kolejowymi, stanowi kluczowy element w całej koncepcji centralnego węzła komunikacyjnego. Realizacja tego projektu ma na celu usprawnienie komunikacji oraz zwiększenie wydajności transportu w regionie.
Przypisy
- (artykuł „Zwycięstwo o. Pio nad Franciszkiem Malinowskim”)
- Gazeta Wyborcza z dn. 28.06.2007 r. Unia zbuduje nam miasto. bialystok.pl.
- Ul. Piastowska – plan realizacyjny. bialystok.pl.
- Trasa Kopernikowska – przedłużenie ul. Piastowskiej. bialystok.pl.
Pozostałe obiekty w kategorii "Drogi i trasy":
Trasa Generalska w Białymstoku | Droga wojewódzka nr 675 | Trasa Niepodległości w BiałymstokuOceń: Trasa Kopernikowska