Samuel Halpert


Samuel Halpert, urodzony 25 grudnia 1884 roku w Białymstoku, był znaczącą postacią w amerykańskim świecie sztuki. Zmarł 5 kwietnia 1930 roku w Detroit, pozostawiając po sobie niezwykłe dziedzictwo artystyczne.

Halpert był malarzem o żydowskich korzeniach, który odegrał kluczową rolę w rozwoju modernizmu w Stanach Zjednoczonych. Jego prace i podejście do sztuki wpłynęły na przyszłe pokolenia artystów, czyniąc go jednym z pionierów tego ruchu.

Życiorys

Samuel Halpert urodził się 25 grudnia 1884 roku w Białymstoku, który wówczas znajdował się w granicach Imperium Rosyjskiego. W 1889 roku, razem z rodziną, zdecydował się na emigrację do Nowego Jorku. Jego dzieciństwo upłynęło w Lower East Side, w atmosferze żydowskiej diaspory z Europy Wschodniej.

Już w 1899 roku rozpoczął trwającą trzy lata naukę w National Academy of Design, co stanowiło pierwszy krok w jego artystycznej karierze. Następnie Halpert spędził kilka lat w Paryżu, gdzie studiował w École des Beaux-Arts. To właśnie tam zyskał zainteresowanie sztuką nowoczesną i zaczął wystawiać swoje prace w paryskim Salonie począwszy od 1903 roku.

W 1911 roku Samuel stał się członkiem Stowarzyszenia Salonu Jesiennego, a w 1912 roku wrócił do Stanów Zjednoczonych, mimo że regularnie podróżował do Europy. W 1913 roku brał udział w prestiżowej wystawie Armory Show, gdzie prezentował dwie swoje prace. Rok później miał swoją pierwszą indywidualną wystawę w Charles Daniel Gallery, ale jeszcze tego samego roku powrócił do Paryża.

Podczas swojego pobytu w Paryżu nawiązał bliskie znajomości z Maxem Weberem, Robertem Delaunayem oraz Sonią Delaunay, z którymi razem podróżował. W 1917 roku poznał Edith Gregor, której oświadczył się i wziął z nią ślub rok później. W 1924 roku ich związek przeszedł kryzys, a Halpert zaczął zmagać się z problemami psychicznymi, zapewne spowodowanymi lepszą sytuacją finansową żony.

Psychoanalityk zasugerował Edith rezygnację z pracy, co uczyniła, starając się uratować zarówno męża, jak i ich małżeństwo. Wspólnie wyjechali na cztery miesiące do Paryża, gdzie poznali Claude’a Monet’a i Gertrude Stein. W 1926 roku Edith Gregor Halpert założyła w Nowym Jorku Our Gallery, która później przekształciła się w Downtown Gallery.

Rok 1927 przyniósł Halpertowi przeprowadzkę do Detroit, gdzie zaczął wykłady w tamtejszym Society Arts and Crafts. Jego żona pozostała w Nowym Jorku. W tym samym roku odbyła się jego pierwsza retrospektywna wystawa w Detroit Institute of Arts. Halpert pozostał w Detroit do końca życia, kontynuując lekcje w Society Arts and Crafts.

Rok 1928 to czas jego pierwszej indywidualnej wystawy w Downtown Gallery. W listopadzie 1929 roku Halpert zdecydował się na rozwód, który orzeczono w marcu 1930 roku. Niestety, miesiąc później poeta zmarł. Jednak Edith Gregor Halpert nie zapomniała o nim oraz jego twórczości; kontynuowała wystawianie i sprzedaż jego dzieł w swojej galerii. W momencie jego śmierci zorganizowała również retrospektywną wystawę jego prac w Albright-Knox Art Gallery w Buffalo, która została powtórzona w uhonorowaniu jego pamięci w roku następnym.

W ciągu swojej kariery Halpert był również członkiem New Society of Artists oraz pełnił funkcję wiceprzewodniczącego oraz dyrektora Society of Independent Artists.

Twórczość

Samuel Halpert, na początku swojej artystycznej drogi, podlegał wpływom fowistów, szczególnie będąc pod wrażeniem prac takich artystów jak Paul Cézanne oraz Henri Matisse. Swoją twórczość koncentrował głównie na przedstawianiu malowniczych widoków miast, martwych natur, portretów oraz wnętrz. Jego dzieła cechują się znakomitą pewnością kompozycyjną, techniczną biegłością oraz ekspresyjnym ciepłem, które można odczuć w każdym z jego obrazów.

Po roku 1919, w jego pracach dostrzegano stopniowy proces utraty cech modernistycznych, co prowadziło do bardziej akademickiego stylu artysty. Warto podkreślić, że większość jego dzieł to widoki Paryża i Nowego Jorku, miast, w których Halpert spędził znaczną część swojego życia. Z tych widoków najbardziej rozpoznawalne to Sekwana, Tuileries, Brooklyn Bridge, Bryant Park oraz Washington Square Park.

Przypisy

  1. Los Angeles County Museum of Art: Samuel Halpert. collections.lacma.org. [dostęp 13.01.2014 r.]
  2. Oxford Reference: Samuel Halpert. www.oxfordreference.com. [dostęp 13.01.2014 r.]
  3. Pascucci 2011 ↓, s. 431.
  4. Pascucci 2011 ↓, s. 432.
  5. de Montebello 1981 ↓, s. 65.

Oceń: Samuel Halpert

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:7