Henryk Gajewski


Henryk Gajewski to niezwykle utalentowana postać, której wpływ na sztukę współczesną oraz kulturę alternatywną w Polsce pozostaje niezatarte. Urodził się 6 lipca 1948 w Białymstoku, a jego działalność artystyczna obejmuje różnorodne dziedziny, w tym fotografię, film, oraz performans. Zasłynął również jako animator kultury, kurator wystaw, a także organizator koncertów muzyki alternatywnej, szczególnie w kręgach punkowych, co miało miejsce głównie w latach 1979-1981, kiedy to współtworzył zespół „Tilt”.

W latach 60. Gajewski zdobył reputację jako najmłodszy członek Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Po ukończeniu Technikum Elektrycznego w 1967 roku, gdzie kształcił się w zakresie radio-telewizji, kontynuował naukę w studium nauczycielskim w Białymstoku, uzyskując dyplom na Wydziale Fizyki i Matematyki w czerwcu 1969 roku. Jego ścieżka edukacyjna zaprowadziła go w lutym 1970 roku na Politechnikę Warszawską, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Elektroniki.

W kwietniu 1972 roku objął stanowisko kierownika nowo otwartej Galerii Remont w Centrum Klubowym Riviera - Remont SZSP Politechniki Warszawskiej, pozostając na tej pozycji aż do 6 listopada 1979 roku, kiedy to galeria zakończyła swoją działalność. Wprowadził program, który nadał galerii charakter laboratorium oraz przestrzeni dokumentacji sztuki współczesnej, organizując liczne wystawy oraz teoretyczne spotkania z artystami.

Gajewski był także założycielem wydawnictwa „ART TEXT”, które rozpoczęło swoją działalność w 1976 roku, publikując książki o sztuce. Ponadto, w 1978 roku zainicjował Sieć Telewizji Studenckiej "STv". Od 1975 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, co potwierdza jego zaangażowanie w rozwój polskiej fotografii i sztuki wizualnej.

W 1982 roku, w poszukiwaniu nowych inspiracji, zdecydował się na emigrację do Holandii. Obecnie mieszka w Amsterdamie, gdzie kontynuuje swoją artystyczną działalność.

Ważniejsze wystawy, wydarzenia i performance’y

Henryk Gajewski jest artystą, którego prace były prezentowane w wielu istotnych wydarzeniach oraz wystawach na przestrzeni lat. Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych wystaw i performance’ów, w których brał udział.

  • „Ona”, Galeria Remont, 1972,
  • „Cykl”, Galeria Remont, 1972,
  • „Dokument” – Galeria Znak, Białystok,
  • Henryk Gajewski, Andrzej Jórczak, Krzysztof Wojciechowski, 1972,
  • „Zapisy śmierci”, 1973,
  • „Sufit”, Galeria Znak, Białystok, 1973,
  • „Andy Warhol”, Galeria Remont, 11.11.1974,
  • „I am standing here” – udział w wystawie międzynarodowej oraz performance, Chalon sur Saône, Francja, 1975,
  • „Przedfakty” – Dokumenta w Kassel, 1977,
  • Transmisja video w Aarhus Kunstmuseum, Dania, 1977,
  • Contextual Art, Galeri St.Petri, Lund, Szwecja, 1979 (wraz z Z. Dłubak, W. Bruszewski, A. Jórczak, A. Kutera, R. Kutera, Lech Mrożek, J. Świdziński),
  • Międzynarodowe spotkanie artystów pn. „I am – international artists’ meeting” (1978), z udziałem 50 artystów z Czechosłowacji, Węgier, Holandii, NRD, Francji, Włoch, Szwecji, Anglii, Belgii, Kanady, USA, Kolumbii, Meksyku, Japonii oraz Polski,
  • „Other Child Book”, PKiN Warszawa, 1979; Galeria Znak, Białystok, 1981.

Przypisy

  1. Katarzyna Urbańska „Henryk Gajewski. Od konceptualizmu do sztuki interpersonalnej”, Warszawa, Instytut Sztuki PAN, 2022 r.
  2. Łukasz Ronduda „Sztuka polska lat 70.: awangarda, Polski Western”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2009 r.
  3. Luiza Nader „Konceptualizm w PRL”, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 2009 r.

Oceń: Henryk Gajewski

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:19