Leon Bójko


Leon Bójko, urodzony 18 lutego 1942 roku w Białymstoku, to postać o wyjątkowym znaczeniu w polskim dziennikarstwie. Jego działalność trwała przez wiele dekad i pozostawiła trwały ślad w mediowym krajobrazie kraju.

Bójko zmarł 1 sierpnia 1993 roku w Raszynie, jednak jego praca wciąż jest pamiętana. Był związany m.in. z takimi redakcjami jak Życie Warszawy, gdzie dał wyraz swoim dziennikarskim umiejętnościom, a także angażował się w prasę podziemną w latach 80., co było istotnym elementem walki o wolność słowa w Polsce.

Warto również wspomnieć, że w późniejszym okresie swojej kariery, Bójko współpracował z Gazetą Wyborczą, przyczyniając się do jej rozwoju i znaczenia na polskim rynku prasowym.

Życiorys

Leon Bójko, uzdolniony dziennikarz i publicysta, ukończył studia na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. W swojej karierze zawodowej, w okresie od 1970 do 1975 roku, związany był z redakcją Życia Warszawy. Następnie, w latach 1975-1981 pracował w Nowej Wsi, by po pewnym czasie powrócić do Życia Warszawy.

Sytuacja polityczna w Polsce po ogłoszeniu stanu wojennego miała ogromny wpływ na jego karierę. Po negatywnej weryfikacji stracił możliwość pracy w prasie oficjalnej. Jednakże, nie poddając się, podjął współpracę z wieloma pismami podziemnymi, takimi jak Tygodnik Mazowsze, Przegląd Wiadomości Agencyjnych, Tygodnik Wojenny, czy CDN – Głos Wolnego Robotnika. W tym czasie korzystał z pseudonimów, takich jak Jerzy Krzewina czy Roman Biednota.

W drugiej połowie lat osiemdziesiątych, Bójko podjął pracę w Przeglądzie Katolickim, który był wydawany oficjalnie. Po 1989 roku stał się członkiem redakcji Gazety Wyborczej i od roku 1990 pełnił funkcję korespondenta tego pisma w Moskwie.

Niestety, jego życie zakończyło się nagle na skutek ataku serca. Jego wkład w polską prasę został doceniony pośmiertnie. W 1992 roku otrzymał Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego. Ponadto, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Oceń: Leon Bójko

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:24