Karolina Cicha, urodzona 20 kwietnia 1979 roku w Białymstoku, to niezwykle utalentowana artystka, która łączy w sobie wiele ról takich jak piosenkarka, aktorka, kompozytorka oraz multiinstrumentalistka.
Jej wszechstronność czyni ją jedną z wyróżniających się postaci na polskiej scenie muzycznej oraz teatralnej.
Życiorys
Edukacja
Karolina Cicha z wielkim sukcesem ukończyła studia na kierunku polonistyki na Uniwersytecie w Białymstoku, a także osobiście uczestniczyła w programie Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jej dorobek akademicki obejmuje uzyskanie tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W 2010 roku obroniła pracę doktorską, której temat brzmiał: Wzniosłość w ponowofalowej poezji Adama Zagajewskiego. Posiada również muzyczną pasję, będąc w tej dziedzinie samoukiem.
Kariera
W latach 2005–2009 jej talent ukazał się na scenie Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, gdzie odgrywała kluczowe role w przedstawieniach „Ifigenia w A…” i „Elektra”, które reżyserował Włodzimierz Staniewski. W 2009 roku miała przyjemność zagrać podczas koncertu „Do ludożerców”, w oparciu o teksty Tadeusza Różewicza. Również w tym okresie uczestniczyła w nagraniach płyty Gajcy! oraz w koncercie promującym, który odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Utwór „Miłość bez jutra” z tej płyty uzyskał miano jednego z dziesięciu najlepszych utworów 2009 roku według portalu Interia.pl.
W 2010 roku zrealizowała album, który został wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, zawierającym jej własne aranżacje piosenek poświęconych Warszawie, wykonywanych w duetach z prominentnymi artystami polskiej muzyki alternatywnej. Premiera tego projektu miała miejsce w muzeum podczas koncertu promującego. W 2012 roku, razem z Bartem Pałygą, stworzyli projekt „Wieloma językami”, który odnosił się do bogatego, wielokulturowego dziedzictwa Podlasia, prezentując utwory w językach ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, jidysz oraz polskim, tatarskim i esperanto.
W maju 2013 roku, pod szyldem Cicha & Spółka, zdobyła Grand Prix na konkursie podczas Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja oraz Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena, doceniającą jej osobowość i artystyczną ekspresję. Od tamtej pory artystka wydaje różnorodne płyty, w tym „Jidyszland” (2015), który wnikliwie bada spuściznę poetycką kultury żydowskiej w podlaskim regionie, czy „Płyta tatarska” z 2017 roku, która odnosi się do dziedzictwa muzycznego polskich Tatarów. W 2020 roku wydała „Karaimską Mapę Muzyczną”, a jej płyty „Tany” (2020) oraz „Sad” (2022) zdobyły nominację do Fryderyka w kategorii Muzyka korzeni.
W 2015 roku, Karolina Cicha znalazła się w Oficjalnej Selekcji na festiwalu WOMEX. Jej dokonania artystyczne obejmują występy na licznych festiwalach rozrywkowych w Europie, Azji oraz Ameryce, w tym na World Music Fest w USA, TFF Rudolstadt w Niemczech i FMM Sines Festival w Portugalii, a także wielu innych, takich jak Cheoyong Culture Festival w Korei Południowej, Music Mela w Pakistanie oraz Isole che Parlano na Sardynii.
Wydawnictwa płytowe
Karolina Cicha ma na swoim koncie wiele interesujących wydawnictw płytowych, które pokazują jej różnorodność artystyczną oraz talent. Poniżej przedstawiamy listę jej albumów:
- Gajcy!, nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego (2009) – udział,
- Wawa2010.pl, nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego (2010),
- Do ludożerców (2010),
- Miękkie maszyny (2012),
- Wieloma językami (2013), wraz z Bartem Pałygą,
- Jędrusik po Cichu (2013),
- Jidyszland (2015),
- Poland-Pakistan. Music Without Borders (2016),
- Płyta Tatarska (2017),
- Jeden – wiele (2018),
- Tany (2020),
- Karaimska Mapa Muzyczna (2020),
- Sad (2022).
Każde z tych dzieł wnosi coś unikalnego do polskiej sceny muzycznej, ukazując bogactwo kulturowe i różnorodność dźwięków.
Nagrody
Karolina Cicha zdobyła wiele prestiżowych nagród, które podkreślają jej talent i wkład w kulturę. Oto lista jej osiągnięć:
- „Ambasador Wschodu” w dziedzinie kultury (2022),
- Medal Zygmunta Glogera II stopnia (2022),
- Folkowy Fonogram Roku – III miejsce za „Karaimską Mapę muzyczną” (2021),
- Nagroda artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku (2021),
- Grand Prix i Nagroda Indywidualna im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja (maj 2013),
- III miejsce na Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku (luty 2009),
- I miejsce na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu (2008),
- Finalistka „Wielkiej Piątki” na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie (2008),
- I nagroda na międzynarodowym Chanson Festival w Kolonii (2007),
- II miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2006),
- Nagroda Główna na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2006).
Przypisy
- Wyborcza.pl, Navruz z Karoliną Cichą. Tatarskie Święto Wiosny w Bohonikach [online], 07.05.2022 r.
- KatarzynaK. Grzmielewska, Karolina Cicha odkrywa kulturę Karaimów. Mapa muzyczna najmniejszej mniejszości w Polsce [online], Muzykoholicy.com, 21.10.2020 r. [dostęp 28.10.2020 r.]
- „Wieloma językami” Karolina Cicha & Bart Pałyga. [dostęp 20.05.2013 r.]
- 2009: Dźwięki, które uwiodły. Portal Interia.
- https://web.archive.org/web/20090303162047/http://wsa.org.pl/art-___8222_do_ludozercow_koncert_karoliny_cichej_w_oparciu_o_teksty_tadeusza_rozewicza__8221_-228.html O koncercie „Do ludożerców”.
- Dr Karolina Cicha, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 05.08.2010 r.]
- rateyourmusic.com.
- a b „Nowa Tradycja”: zwycięstwo Cichej & Spółki!
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jadwiga Has | Tadeusz Skorulski | Cira | Marta Walesiak | Wiesław Wałkuski | Konrad Kuzyszyn | Jerzy Szandomirski | Piotr Janicki | Czesław Zdanowicz (fotograf) | Krystyna Tomaszuk | Tomasz Bagiński | Władysław Szypulski | Joanna Sierko-Filipowska | Magdalena Warzecha | Magdalena Koleśnik | Miriam Kressin | Olsen (raper) | Artur Krajewski (aktor) | Elżbieta Pańko | Krzysztof SzubzdaOceń: Karolina Cicha