Iwona Irena Grabska-Liberek, urodzona 7 maja 1958 roku w Białymstoku, jest uznawaną w Polsce specjalistką w dziedzinie okulistyki. Posiada tytuł doktora habilitowanego w zakresie medycyny oraz pełni funkcję profesora nadzwyczajnego.
W chwili obecnej, Iwona Grabska-Liberek kieruje Kliniką Okulistyki oraz sprawuje obowiązki ordynatora Oddziału Klinicznego Okulistyki w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Jej wiedza oraz doświadczenie w tej dziedzinie medycyny są nieocenione, a jej działalność naukowa znacząco przyczynia się do postępu w okulistyce.
W 2016 roku objęła zaszczytną funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, gdzie promuje rozwój wiedzy i umiejętności wśród specjalistów zajmujących się zdrowiem oczu.
Życiorys
Iwona Grabska-Liberek ukończyła warszawskie XXI LO im. Kołłątaja, a następnie podjęła studia na Akademii Medycznej w Warszawie. W roku 1987 oraz 1992 zdobyła pierwszy i drugi stopień specjalizacji w dziedzinie okulistyki.
W 1991 roku rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Klinice Okulistyki swojej macierzystej uczelni, której dyrekcję objął Jerzy Szaflik. W okresie od 1995 do 2012 roku pełniła rolę wicedyrektora warszawskiego Banku Tkanek Oka.
Stopień doktora uzyskała w 1998 roku, na podstawie rozprawy pt. „Ocena wyników chirurgicznego leczenia jaskry i zaćmy w zabiegach jednoczesnych i dwuetapowych”, której promotorem był J. Szaflik. W 2004 roku otrzymała stanowisko kierownika Kliniki Okulistyki w Warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.
Habilitację zdobyła w 2008 roku, prezentując dorobek naukowy oraz pracę zatytułowaną „Przebieg retinopatii u myszy z cukrzycą streptozotocynową po ksenotransplantacji opłaszczonych wysp Langerhansa”. Od 2009 roku pełni rolę wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie okulistyki w Mazowszu.
W 2010 roku zaczęła zasiadać w komisji egzaminacyjnej z okulistyki oraz przewodniczyć zespołowi ekspertów ds. akredytacji przy Ministerstwie Zdrowia. Na początku 2012 roku objęła tymczasowe kierownictwo stołecznego Banku Tkanek Oka, po tym jak minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał z tego stanowiska poprzedniego dyrektora, Jerzego Szaflika.
Członkostwo w organizacjach
Iwona Grabska-Liberek jest aktywnym członkiem w szeregach Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Już w 2008 roku zaczęła pełnić kluczowe funkcje, zostając wiceszefem Sekcji Jaskry oraz wiceszefem oddziału warszawskiego. Jej zaangażowanie zaowocowało również powołaniem do prezydium PTO w 2010 roku. W szczególnym dniu, 12 października 2013 roku, walne zgromadzenie delegatów Towarzystwa wybrało ją na prezesa elekta, co oznacza, że po Wojciechu Omuleckim obejmie stanowisko prezesa.
Oprócz tego, Iwona Grabska-Liberek należy do Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, które przynależy do tego grona od 1991 roku. Jej działania na rzecz okulistyki doceniane są również na międzynarodowej arenie, mając na uwadze przynależność do Amerykańskiej Akademii Okulistyki oraz Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Refrakcyjnych i Zaćmowych (ang. European Society of Cataract and Refractive Surgeons) od 2001 roku.
W 2011 roku, wspólnie z Ewą Mrukwą-Kominek, zaczęła reprezentować Polskę jako delegat PTO w sekcji okulistyki European Union of Medical Specialists (UEMS). Ten sam rok oznaczał także jej rolę jako prezesa oraz współzałożyciela Polskiego Stowarzyszenia Banków Tkanek i Komórek, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój i profesjonalizację tej dziedziny w kraju.
Badania i publikacje
Zainteresowania badawcze I. Grabskiej-Liberek obejmują szeroką gamę zagadnień związanych z okulistyką. Koncentruje się na tematach takich jak chirurgia refrakcyjna, transplantologia, schorzenia stożka rogówki, chirurgia zaćmy i jaskry, a także na problematyce dotyczącej schorzeń tylnego odcinka oka, zwłaszcza wpływu VEGF na schorzenia siatkówki. Dodatkowo, bada nabłonek rogówki oraz przeprowadza analizę fraktalną naczyń siatkówki.
W 2012 roku objęła stanowisko redaktora naczelnego internetowego serwisu edukacyjnego, który został stworzony dla lekarzy okulistów przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne w współpracy z wydawnictwem Elsevier. W skład rady programowej serwisu wchodzą również takie osobistości jak Bożena Romanowska-Dixon, Alina Bakunowicz-Łazarczyk i Wojciech Lubiński.
Iwona Grabska-Liberek jest współautorką wielu publikacji, w tym książki „Stany nagłe w okulistyce” wydanej w 2005 roku oraz „Ultrabiomikroskopia – zastosowanie w okulistyce”, w której również współpracowała z J. Kosmalą, a która ukazała się w 2012 roku. Dodatkowo w 2010 roku przejęła funkcję redaktora naczelnego polskiego wydania czasopisma Ophthalmology, które ukazywało się w Polsce jako dwumiesięcznik pomiędzy 2005 a 2010 rokiem. Jej prace były publikowane m.in. w Klinice Ocznej.
W październiku 2014 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a także w tym samym roku awansowała na stanowisko profesora nadzwyczajnego.
Przypisy
- Zarząd PTO [online], www.pto.com.pl [dostęp 15.01.2023 r.]
- Absolwenci – XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie. [online], 21lo.waw.pl [dostęp 15.01.2023 r.]
- a b Bank Tkanek Oka – BTO w Warszawie [online], banktkanekoka.waw.pl [dostęp 15.01.2023 r.]
- IwonaI. Grabska-Liberek, Dynamics of retinopathy in streptozotocinic induced diabetic mice after xenotransplantation of immunoisolated Langerhans islets, „Postępy Nauk Medycznych”, 04.01.2007 r. [dostęp 15.01.2023 r.]
- Nowi konsultanci wojewódzcy na Mazowszu [online], Gazeta Lekarska, 30.04.2014 r. [dostęp 15.01.2023 r.]
- Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. PTO. [dostęp 25.07.2015 r.]
- UEMS – Section of Ophthalmology – Delegates. European Union of Medical Specialists. [dostęp 11.03.2015 r.]
- Rada Programowa PTO [online], www.pto.com.pl [dostęp 15.01.2023 r.]
- Ophtalmology – redakcja. Elsevier. [dostęp 11.03.2015 r.]
- Acta Ophthalmologica Polonica – Editorial board [online], www.klinikaoczna.pl [dostęp 15.01.2023 r.]
- Odznaczenia państwowe dla pracowników Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Kancelaria Prezydenta RP, 15.10.2014 r. [dostęp 11.03.2015 r.]
- Iwona Irena Grabska Liberek. monitorfirm.pl. [dostęp 21.02.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Feliks Zamenhof | Albert Sabin | Seweryn Wiechowski | Beata Naumnik | Zygmunt Fiedorczuk | Lipman Halpern | Jolanta Małyszko | Marcin Jóźwik | Janina Moniuszko-Jakoniuk | Lazar Remen | Sławomir Wojtulewski | Barbara Mroczko | Wojciech Naumnik | Tadeusz Łapiński (lekarz) | Wiktor ŁaszewiczOceń: Iwona Grabska-Liberek