Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Dobra Nowina” w Białymstoku stanowi część kościoła Zielonoświątkowego w Polsce, a jego siedziba znajduje się w stolicy województwa podlaskiego. Organizacja ta jest zarejestrowana w północnym okręgu administracyjnym, co podkreśla jej znaczenie w regionie.
Kościół dysponuje własną kaplicą, która mieści się przy ulicy Kraszewskiego 37. Warto zauważyć, że historia tej wspólnoty sięga czasów, gdy była ona prowadzona przez misjonarzy z Brazylii, co wydarzenie miało istotny wpływ na jej rozwój oraz funkcjonowanie w Białymstoku.
Historia
Wspólnota rozpoczęła swoją działalność w Białymstoku dzięki intensywnej pracy ewangelizacyjnej, którą zainicjował brazylijski misjonarz, Jailson da Silva, w 1993 roku. Dynamiczny rozwój sprawił, że 4 marca 1994 roku zarejestrowano zbór, który wówczas zrzeszał około 40 wiernych. Od samego początku nabożeństwa odbywały się w różnych wynajmowanych lokalach, co często prowadziło do zmian ich lokalizacji. Miejsca spotkań obejmowały między innymi salę w pobliżu basenu w ulicy Włókienniczej oraz lokale przy ulicach Nowogródzkiej i Zwycięstwa. Najdłużej jednak wspólnota gromadziła się w Klubie „Mikron” przy ul. Ciepłej 15. W odpowiedzi na potrzeby, 16 grudnia 1994 roku zakupiono działkę przy ulicy Kraszewskiego 37, by rozpocząć budowę własnego obiektu.
Wspólnota angażowała się w intensywną działalność ewangelizacyjną, co skutkowało powstaniem grupy wiernych związanej ze zborem w Łapach, a następnie kolejnych wspólnot w Ełku i Choroszczy. Zbór aktywnie uczestniczył w misji namiotowej „All For Jesus Missions”, koordynowanej przez angielskiego misjonarza Dave’a Orange’a. W latach 1994–2002 zorganizowano 10 ewangelizacji namiotowych, które odbyły się w Białymstoku, Ełku, Łapach oraz Grajewie.
12 grudnia 1995 roku pastorem wspólnoty został Jeremias Souza. W 1996 roku rozpoczęto prace misyjne w celu utworzenia nowego zboru w Grajewie. W odpowiedzi na te działania, w 2013 roku zbór wysłał tam rodzinę misjonarzy, co zaowocowało powstaniem zbór „Kościół Dla Grajewa”, który w 2014 roku liczył już 15 członków, a w październiku 2015 roku uzyskał samodzielność.
W ramach swojej działalności, wspólnota prowadziła także działalność wydawniczą. W 1997 roku opublikowano broszurę autorstwa Wadzima Budnika, jednego z członków zboru, zatytułowaną „Czy jestem zbawiony? Teraz wiem”. Do 1997 roku powstał parter budynku nowej siedziby, gdzie w początkowych latach prowadzono spotkania wspólnoty w prowizorycznych warunkach. W kolejnych latach kontynuowano budowę głównej sali nabożeństw, która została otwarta 15 listopada 2001 roku. We wrześniu 2005 roku stanowisko pastora objął Krzysztof Flasza.
Na koniec 2010 roku wspólnota liczyła 181 wiernych, w tym 76 ochrzczonych członków.
Działalność
Nabożeństwa organizowane są przy ul. Kraszewskiego 37, gdzie odbywają się nie tylko regularne spotkania w niedziele, ale również piątkowe modlitwy. W ramach działalności zbora prowadzone są zajęcia szkółki niedzielnej, a także Kursy Alpha. W ofercie znajdują się również spotkania dla dzieci, znane jako „Kidz Klub”, działania dla młodzieży w grupie „Ekipa Młodzieżowa”, a także dedykowane spotkania dla kobiet.
W strukturze zbora funkcjonuje również służba uwielbienia oraz Chrześcijański Klub Motocyklowy „Boanerges”, który angażuje wielu członków społeczności w działania motocyklowe z chrześcijańskim przesłaniem. Istotną częścią działalności jest Służba Miłosierdzia, której celem jest niesienie pomocy charytatywnej, w szczególności wsparcia żywnościowego dla potrzebujących.
Oprócz tego, działa Stowarzyszenie „Operacja Freedom”, które ma na celu przeciwdziałanie problemom alkoholizmu oraz narkomanii, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Co roku, w czasie jesieni, organizowane są spotkania w ramach cyklu „Boże zastępów spraw nam odnowę!”, które mają na celu duchowy rozwój i wspólne modlitwy.
Kościół angażuje się także w wsparcie działalności Kościoła Ulicznego oraz nowo powstałego zbora „Kościół Dla Grajewa”, który powstał dzięki podejmowanym przez wspólnotę misyjnym inicjatywom. Warto również podkreślić, że misyjna praca prowadzona jest poprzez kawiarenkę „Freedom Cafe”, która otwierana jest podczas plenerowych wydarzeń masowych.
Przypisy
- Wielka praca w małym mieście [online], ligabiblijna.pl [dostęp 19.08.2024 r.]
- Spotkania [online], kraszewskiego37.pl [dostęp 19.08.2024 r.]
- a b c d e Historia [online], kraszewskiego37 [dostęp 19.08.2024 r.]
- Baza adresowa zborów [online], kz.pl [dostęp 19.08.2024 r.]
- Zbory Kościoła Zielonoświątkowego powyżej 50 członków [online], kzbb.org [dostęp 19.10.2022 r.]
- W. Budnik, Czy jestem zbawiony? Teraz wiem, Kościół Zielonoświątkowy II Zbór w Białymstoku, 1997, s. 1-109.
- Świadectwo Wadima Budnika Kościół Zielonoświątkowy - Zbór „Dobra Nowina” Białystok
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Stanisława BM w Białymstoku | Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Białymstoku | Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Białymstoku | Parafia Przemienienia Pańskiego w Białymstoku | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białymstoku | Parafia Miłosierdzia Bożego w Białymstoku | Parafia św. Rocha w Białymstoku | Parafia św. Faustyny Kowalskiej w Białymstoku | Parafia św. Floriana w Białymstoku | Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Białymstoku | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Białymstoku | Parafia Wszystkich Świętych w Białymstoku (rzymskokatolicka) | Parafia wojskowa św. Jerzego w Białymstoku | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku | Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Białymstoku | Parafia bł. Bolesławy Lament w Białymstoku | Parafia św. Krzysztofa w Białymstoku | Parafia Ducha Świętego w Białymstoku | Parafia św. Andrzeja Boboli w Białymstoku | Parafia Niepokalanego Serca Maryi w BiałymstokuOceń: Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Dobra Nowina” w Białymstoku