Tomasz Wincenty Dybowski był znakomitą postacią w polskim środowisku prawniczym. Urodził się 29 grudnia 1923 roku w Białymstoku, a swoje życie zakończył 18 października 2009 roku w Warszawie.
Był prawnikiem o uznanej renomie, zdobywając miano profesora nauk prawnych. W latach 1989-1997 pełnił funkcję sędziego w Trybunale Konstytucyjnym, gdzie wpływał na kształtowanie polskiego systemu prawnego.
Życiorys
W 1945 roku Tomasz Dybowski został uwięziony przez NKWD w Białymstoku. Swoją edukację rozpoczął w tym samym roku na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po pierwszym roku studiów zdecydował się na transfer do Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kontynuował naukę.
Po ukończeniu studiów w 1949 roku podjął pracę w Katedrze Teorii Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1952 roku był związany z Instytutem Prawa Cywilnego na tej uczelni, gdzie w 1958 roku awansował na stanowisko adiunkta. W 1960 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, prezentując pracę zatytułowaną „Własność wód”. Habilitację otrzymał w 1969 roku dzięki rozprawie dotyczącej „Ochrony własności”, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji „rei vindicatio” oraz „actio negatoria”. Od 1970 roku pracował na stanowisku docenta w Instytucie Prawa Cywilnego, a w 1980 roku został uhonorowany tytułem naukowym profesora. W 1993 roku awansował na stanowisko profesora zwyczajnego.
W czasie swojej działalności akademickiej pełnił wiele znaczących funkcji. Był kierownikiem Zakładu Prawa Cywilnego w latach 1976–1994 oraz dyrektorem Instytutu Prawa Cywilnego w latach 1985–1990. Zasiadał również w Radzie Naukowej Instytutu Historii Prawa i przewodniczył Zarządowi Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo, był członkiem wielu ważnych instytucji, takich jak Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów, a także Prezydium Komisji do spraw Reformy Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości. Uczestniczył także w Komisji Prawa Cywilnego działającej przy Zarządzie Głównym Zrzeszenia Prawników Polskich oraz w Sekcji Polskiej Towarzystwa Francuskiej Kultury Prawniczej im. Henri Capitanta i Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości.
Dybowski był autorem wielu publikacji z zakresu różnych dziedzin prawa, w tym prawa rzeczowego, prawa zobowiązań i prawa rodzinnego. Jako wykładowca nauczał zarówno na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jak i na Uniwersytecie Warszawskim. Dodatkowo brał aktywny udział w pracach Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności.
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: WANDA DYBOWSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 02.11.2019 r.]
- Kazimierz Barczyk, Stanisław Grodziski, Stefan Grzybowski: Obywatelskie Inicjatywy Ustawodawcze Solidarności 1980-1990. Warszawa: Kancelaria Sejmu, 2001 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Joanna Sieńczyło-Chlabicz | Bogusław Cudowski | Samuel Pisar | Maciej Perkowski | Tomasz Szmydt | Dariusz KijowskiOceń: Tomasz Dybowski