Maciej Perkowski, urodzony 7 listopada 1972 roku w Białymstoku, to wybitny polski prawnik oraz profesor nauk prawnych. Jego praca koncentruje się na kilku kluczowych obszarach, w tym na prawie międzynarodowym publicznym, a także na prawie organizacji międzynarodowych oraz prawie Unii Europejskiej.
W swojej działalności badawczej i eksperckiej Maciej Perkowski eksploruje również tematy związane z partnerstwem publiczno-prywatnym. Ponadto interesuje się kwestiami związanymi z rozwojem regionalnym oraz funduszami europejskimi. Jego wszechstronność oraz kompetencje czynią go istotnym ogniwem w zakresie współpracy zagranicznej samorządu terytorialnego.
Działalność naukowa
W 1996 roku Maciej Perkowski zakończył edukację na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł magistra prawa. Jego dalsza ścieżka akademicka doprowadziła go do uzyskania stopnia doktora nauk prawnych w 2000 roku na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Tematem pracy doktorskiej była zasada samostanowienia narodów w prawie międzynarodowym, a jego promotorem został szanowany profesor Bogdan Wierzbicki. W 2010 roku obronił habilitację na tej samej uczelni, prezentując dorobek naukowy oraz rozprawę zatytułowaną „Podmiotowość prawa międzynarodowego współczesnego uniwersalizmu w złożonym modelu klasyfikacyjnym”. 15 września 2017 roku przyznano mu tytuł profesora nauk prawnych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W okresie od 2011 do 2017 roku kierował Zakładem Prawa Międzynarodowego Publicznego, a następnie od 2018 roku objął stanowisko kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2012 do 2019 roku pełnił funkcję Prodziekana ds. studenckich, a w 2019 roku został Prodziekanem ds. Rozwoju. Prowadzi wykłady z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, międzynarodowej współpracy samorządowej oraz partnerstwa publiczno-prywatnego. Jego seminaria dyplomowe i doktoranckie cieszą się dużym zainteresowaniem. Angażuje się również w otwartą dydaktykę w ramach Uniwersytetu Otwartego UwB, organizując szkolenia w całym kraju, w tym dla kadr wymiaru sprawiedliwości, urzędników oraz samorządowców.
W swojej karierze naukowej Maciej Perkowski jest autorem, współautorem lub redaktorem ponad 100 prac publikowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Również działa jako recenzent wielu wydawnictw i czasopism, takich jak The Polish Review of International and European Law oraz Zeszyty Naukowe Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. Kwartalnik Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH, Ekonomia i Zarządzanie oraz Optimum. Studia Ekonomiczne także znajdują się na jego liście recenzowanych publikacji. Pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma Eastern European Journal of Transnational Relations oraz zasiada w Radzie Naukowej Białostockich Studiów Prawniczych i Kwartalniku „Trzeci Sektor”. W ciągu swojej kariery promował wielu doktorów oraz dyplomantów, w tym dwie wyróżnione rozprawy doktorskie.
Perkowski odbył liczne zagraniczne staże oraz wygłaszał wykłady gościnne, uczestnicząc w kwerendach bibliotecznych na prestiżowych uczelniach, takich jak Uniwersytet Polski w Wilnie, Uniwersytet Wiedeński, Uniwersytet Humboldtów w Berlinie czy na Uniwersytecie Yale. Był stypendystą rządu Republiki Austrii oraz Fundacji Batorego. Uczestniczył także w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych.
Jako aktywny członek wielu organizacji naukowych i grup eksperckich, takich jak International Law Association czy European Society of International Law, a także Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego, Maciej Perkowski wykazuje zaangażowanie w rozwój nauki i aktywne uczestnictwo w toczących się debatach prawnych. Pełni również funkcję opiekuna naukowego Koła Naukowego INNOWACJA przy Wydziale Prawa UwB, które kontynuuje sukcesywnie działalność Koła Prawa Zarządzania Funduszami Europejskimi, zdobywając granty Komisji Europejskiej na różne projekty młodzieżowe.
Działalność publiczna i ekspercka
Maciej Perkowski jest osobą o bogatym doświadczeniu w działalności publicznej i eksperckiej. W latach 1996–1998 przeszedł aplikację sądową. Od dłuższego czasu pełni funkcję prezesa zarządu Fundacji Prawo i Partnerstwo oraz wiceprezesa zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
W okresie od 2010 do 2014 roku, z ramienia Platformy Obywatelskiej, zasiadał w Sejmiku Województwa Podlaskiego IV kadencji. W swej działalności kierował pracami Komisji edukacji, kultury, turystyki i sportu. Jego zaangażowanie na rzecz wspólnoty lokalnej objawiło się również przez pełnienie funkcji wiceprzewodniczącego Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Następnie, w roli doradcy strategicznego, wspierał Marszałka Województwa Podlaskiego w kwestiach dotyczących funduszy europejskich, międzynarodowej współpracy oraz współpracy sektora publicznego z organizacjami pozarządowymi. Wschodni Sąd Arbitrażowy w Białymstoku również miał zaszczyt powołać go na stanowisko wiceprezesa.
Perkowski jest członkiem Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”, wnosząc cenny wkład w rozwiązywanie problemów środowiskowych. Ponadto, jego wiedza została wykorzystana w wielu zespołach eksperckich na różnych szczeblach, zarówno lokalnych, regionalnych, jak i krajowych. Współpracował z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwem Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, dostarczając ekspertyzy z zakresu prawa międzynarodowego publicznego oraz prawa Unii Europejskiej.
Perkowski zostaje powołany (bezterminowo) przez Ministra Rozwoju Regionalnego jako ekspert w dziedzinie szkolnictwa wyższego, zwłaszcza w projektach finansowanych z funduszy europejskich. Jego doświadczenie obejmuje także zakres nauk społecznych i prawnych, gdzie pełni rolę eksperta w Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jako kierownik, koordynator, doradca i trener, bierze aktywny udział w realizacji licznych projektów.
Projektom tym patronują fundusze z Unii Europejskiej, takie jak Phare, Tempus, Socrates, Leonardo da Vinci, ZPORR, SPO RZL, POKL, PO RPW, PO IG, Jean Monnet oraz źródła takie jak Bank Światowy czy Rząd RP.
W 2015 roku Maciej Perkowski został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, co jest wyrazem uznania dla jego zaangażowania społecznego i działalności na rzecz prawa oraz lepszego funkcjonowania społeczeństwa.
Życie prywatne
Maciej Perkowski prowadzi życie rodzinne, będąc w związku małżeńskim i wychowując trzy córki. Jego brat, Zbigniew Perkowski, to znana postać w świecie muzyki disco polo, co również podkreśla wpływy muzyczne w ich rodzinie.
Najważniejsze pełnione funkcje
Maciej Perkowski, ten szanowany ekspert w dziedzinie prawa, pełnił w swojej karierze wiele ważnych ról, które przyczyniły się do rozwoju życia akademickiego oraz społecznego. Wśród jego najważniejszych zadań wyróżniają się:
- prodziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku ds. Rozwoju (od 2019),
- prodziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku ds. studenckich (2012-2019),
- kierownik Zakładu Prawa Międzynarodowego Publicznego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (od 2011),
- kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego (od 2018),
- radny Sejmiku Województwa Podlaskiego (2010–2014),
- doradca strategiczny Marszałka Województwa Podlaskiego w zakresie: funduszy europejskich, współpracy z zagranicą oraz współpracy sektorowej (od 2015),
- wiceprezes Wschodniego Sądu Arbitrażowego w Białymstoku (od 2015),
- prezes zarządu Fundacji Prawo i Partnerstwo (od 2007),
- wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (od 2006),
- wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (2011–2013),
- kierownik Ośrodka Prawa Zarządzania Funduszami Europejskimi (2007–2015).
Nagrody i odznaczenia
Maciej Perkowski jest wybitnym specjalistą, który zdobył liczne nagrody oraz wyróżnienia w zakresie nauki i dydaktyki. W szczególności można wymienić kilka znaczących osiągnięć:
- „Euroobiektyw” 2004 – nagroda przyznana przez TVP za jego działalność społeczną na rzecz promowania wiedzy o Unii Europejskiej,
- Nagroda Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, przyznana za wyróżniającą pracę naukową – 2010,
- Nagroda Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, przyznana za osiągnięcia naukowe – 2010,
- Studencki „Oskar” – przyznawany na lata 2011–2014,
- Medal „Za zasługi w sporcie młodzieżowym” przyznany przez Podlaską Federację Sportu za lata 2009–2012 – 2012,
- Nagroda Rektora Uniwersytetu w Białymstoku za działalność organizacyjną – 2013,
- Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – 2015,
- Tytuł „Zasłużony dla Uniwersytetu” przyznany przez Senat Uniwersytetu w Białymstoku – 2016,
- Nagroda Rektora tego samego Uniwersytetu za działalność organizacyjną – 2016,
- Złoty Medal za Długoletnią Służbę nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – 2017.
Wybrane publikacje
Monografie
Maciej Perkowski jest autorem wielu ważnych publikacji, w tym między innymi: „Samostanowienie w prawie międzynarodowym”, która została wydana przez Wydawnictwa Prawnicze PWN w Warszawie w 2001 roku, „Finansowanie polityki ochrony środowiska Unii Europejskiej. Aspekty prawne”, współautorstwo z T. Kiercelem, opublikowana przez Wydawnictwo Temida 2 w 2005 roku w Białymstoku, a także „Podmiotowość prawa międzynarodowego współczesnego uniwersalizmu w złożonym modelu klasyfikacyjnym”, wydana przez Wydawnictwo Temida 2 w 2008 roku. Kolejne pozycje to „Międzynarodowa współpraca województw w prawie i praktyce”, która ukazała się w 2013 roku.
Redakcje
Perkowski był również redaktorem wielu znaczących opracowań, w tym „Wymiar sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wybrane zagadnienia”, wydanego przez LexisNexis w 2004 roku oraz „Viešųjų ir privačiųjų subjektų partnerystė Uuropos Sąjungoje. Dalijimasis patirtimi per sieną”, który ukazał się dzięki Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w tym samym roku. Jego redakcji doczekało się także „Public-private partnership in European Union. Cross border flow of experience”, a także „Partnerstwo publiczno-prywatne. Zagadnienia teorii i praktyki”, które wydano w 2007 roku.
Artykuły naukowe
W dorobku naukowym Perkowskiego znajduje się wiele artykułów, które traktują o różnych aspektach prawa międzynarodowego i ochrony środowiska. Przykładowo, jego tekst „Zasada samostanowienia narodów na tle orzeczenia MTS w sprawie Timoru Wschodniego” ukazał się w „Państwo i Prawo” w 1999 roku. Ponadto warto wspomnieć o artykule „Ewolucja podmiotowości prawnomiędzynarodowej Unii Europejskiej”, który znalazł się w publikacji pod redakcją C. Mika w 2004 roku. Jego prace są cenione i często cytowane w literaturze naukowej, co świadczy o ich wysokiej wartości merytorycznej.
Przypisy
- Lista ekspertów zespołu nauk społecznych w zakresie nauk społecznych i prawnych PKA [online] [dostęp 23.02.2017 r.]
- Eastern European Journal of Transnational Relations [online] [dostęp 23.02.2017 r.]
- Władze wydziału – Wydział Prawa – Uniwersytet w Białymstoku [online], prawo.uwb.edu.pl [dostęp 06.02.2016 r.]
- Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego – Wydział Prawa – Uniwersytet w Białymstoku [online], prawo.uwb.edu.pl [dostęp 10.01.2018 r.]
- Uniwersytet w Białymstoku [online], prawo.uwb.edu.pl [dostęp 27.06.2020 r.]
- Chee WeiCh.W. Tan Chee WeiCh.W., Home – ILA [online], ila-hq.org [dostęp 06.02.2016 r.]
- Kwartalnik „Trzeci Sektor” [online] [dostęp 15.01.2018 r.]
- Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku [online], sawp.uwb.edu.pl [dostęp 07.02.2016 r.]
- Fundacja Prawo i Partnerstwo [online], prawoipartnerstwo.org [dostęp 07.02.2016 r.]
- Kwartalnik KES – Kolegium Ekonomiczno-Społeczne Szkoła Główna Handlowa w Warszawie [online], sgh.waw.pl [dostęp 06.02.2016 r.]
- Gentes et Nationes. Studia z zakresu spraw międzynarodowych [online], gentes.wsa.bielsko.pl [dostęp 06.02.2016 r.]
- Naukowe WydawnictwoN.W. IVG Naukowe WydawnictwoN.W., Czasopismo Ekonomia i Zarządzanie INDEX [online], czasopismoeiz.com.pl [dostęp 06.02.2016 r.]
- Optimum. Studia Ekonomiczne. Czasopismo poświęcone problemom ekonomii i zarządzania. Optimum. Studia Ekonomiczne [online], optimum.uwb.edu.pl [dostęp 06.02.2016 r.]
- The Polish Review of International and European Law [online], uksw.edu.pl [dostęp 06.02.2016 r.]
- POLSKIE STOWARZYSZENIE PRAWA EUROPEJSKIEGO [online], pspe.org.pl [dostęp 06.02.2016 r.]
- Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa [online], tnoik.org [dostęp 07.02.2016 r.]
- Koło Naukowe INNOWACJA – Wydział Prawa – Uniwersytet w Białymstoku [online], prawo.uwb.edu.pl [dostęp 07.02.2016 r.]
- Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Białowieska” – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku – Portal Korporacyjny Lasów Państwowych [online], bialystok.lasy.gov.pl [dostęp 07.02.2016 r.]
- Podlaska Rada Działalności Pożytku Publicznego Wrota Podlasia [online], wrotapodlasia.pl [dostęp 07.02.2016 r.]
- Czasopismo Białostockie Studia Prawnicze – Wydział Prawa – Uniwersytet w Białymstoku [online], prawo.uwb.edu.pl [dostęp 06.02.2016 r.]
- MaciejM. Perkowski MaciejM., Podmiotowość prawa międzynarodowego współczesnego uniwersalizmu w złożonym modelu klasyfikacyjnym, Wydawnictwo Temida 2, 01.01.2008 r. ISBN 978-83-89620-50-7
- a b Prof. Maciej Perkowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 19.10.2017 r.]
- M.P. z 2015 r. poz. 446
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Tomasz Szmydt | Dariusz Kijowski | Tomasz Dybowski | Joanna Sieńczyło-Chlabicz | Bogusław Cudowski | Samuel PisarOceń: Maciej Perkowski