Rywka Profitkier, urodzona 28 listopada 1905 w Białymstoku, była osobą, która znacząco wpisała się w karty historii jako polska aktywistka żydowskiego pochodzenia.
Fascynowała się nauką, a jej pasją była chemia, którą studiowała na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.
W lutym 1937 roku podjęła odważny krok, stając się symbolem sprzeciwu wobec dyskryminacji.
W trakcie akcji Getta ławkowego zajęła miejsce po prawej stronie sali wykładowej, co stało w opozycji do rozporządzeń, które segregowały studentów ze względu na ich pochodzenie.
Niestety, jej życie zakończyło się tragicznie w czasie II wojny światowej, a jej historia pozostaje świadectwem walki o równość i sprawiedliwość.
Życiorys
Rywka Profitkier przyszła na świat 28 listopada 1905 roku w Białymstoku.
W dniu 27 listopada 1927 roku, za sprawą zarządu Zjednoczenia Szkół Żydowskich, została mianowana na stanowisko kierowniczki Szkoły Ludowej imienia Włodzimierza Medema, znajdującej się w Szczebrzeszynie. Funkcję tę sprawowała przez rok, od 1927 do 1928.
Rywka podjęła studia z zakresu chemii na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Niestety, 26 lutego 1937 roku doświadczyła ataku ze strony dwóch studentek, które wypchnęły ją z ławki na zajęciach. Ciekawym, ale i niepokojącym zjawiskiem w tej sytuacji było to, iż to ona, mimo bycia ofiarą, została oskarżona o agresję. W efekcie tego incydentu wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec niej. Ostatecznie, uznano ją za jedyną odpowiedzialną i nałożono na nią karę pozbawienia praw członka społeczności akademickiej przez okres jednego roku.
W tragicznych okolicznościach zginęła podczas zagłady Żydów białostockich. Historia jej życia i losy zostały uwiecznione w książce autorstwa Natalii Judzińskiej, zatytułowanej Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie.
Przypisy
- a b Żydzi szczebrzeszyńscy. Kilka biogramów. | [online], 27.11.2023 r. [dostęp 15.02.2024 r.]
- O tym, jak Rywka usiadła po nieżydowskiej stronie sali. "Cisza jest przyzwoleniem na przemoc" - [online], Wydawnictwo Krytyki Politycznej [dostęp 15.02.2024 r.]
- a b Rywka Profitkier [online], Humanity in Action Polska [dostęp 15.02.2024 r.]
- NataliaN. Judzińska NataliaN., "Odmowa ta spowodowała zajście". Sprawa dyscyplinarna Rywki Profitkier a "getto ławkowe", „Utopie kobiet : 100 lat praw wyborczych kobiet (1918-2018)”, 01.01.2019 r. [dostęp 18.02.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Augusta Hermelin | Leszek Matela | Rozalia Zamenhof | Benjamin Midler | Aleksander KaszubaOceń: Rywka Profitkier