Aleksander Kaszuba, urodzony 15 października 1923 roku w Białymstoku, to postać, która na zawsze zapisała się w historii Polski. Jako wielki świadek wydarzeń II wojny światowej, jego życie zostało naznaczone tragizmem i niezłomnością w obliczu ludzkiego cierpienia.
Był on więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, gdzie przeżył dramatyczne chwile, które z czasem postanowił spisać. Autor wspomnień dotyczących obozowych doświadczeń oraz czasów okupacji, Kaszuba, starał się ukazać rzeczywistość, w jakiej przyszło mu żyć, oraz dramaty, jakich był świadkiem.
Jego działalność i twórczość mają na celu nie tylko przekazanie osobistych przeżyć, ale także upamiętnienie historii, której nie wolno zapomnieć. Aleksander Kaszuba zmarł 3 października 2015 roku w Toronto, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w pamięci wielu ludzi.
Życiorys
W 1932 roku, wraz z rodziną oraz bratem, Aleksander Kaszuba osiedlił się w Gdyni. Był wtedy młodym harcerzem oraz uczniem szkoły średniej. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej, we wrześniu tego samego roku, pełnił służbę pomocniczą w straży pożarnej.
Po inwazji Niemców w jego mieście został aresztowany, jednak dzięki swojemu młodemu wiekowi, został szybko zwolniony. W 1940 roku Arbeitsamt przydzielił go do przymusowych prac rolniczych w niemieckim gospodarstwie na Żuławach, z którego udało mu się uciec.
W październiku 1942 roku, w wyniku denuncjacji, został aresztowany przez władze niemieckie. W tym czasie był już członkiem Szarych Szeregów oraz Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej i trafił do obozy koncentracyjnego Stutthof, gdzie przebywał aż do 25 kwietnia 1945 roku. Wówczas ogłoszono ewakuację ostatnich żyjących więźniów przez morze.
Wolność odzyskał 22 maja 1945 roku w Lubece, skąd, dzięki pomocy medycznej organizowanej przez Szwedzki Czerwony Krzyż, mógł udać się do Szwecji. Osiedlił się tam i w 1950 roku poślubił Irenę Aleksandrowicz.
W 1951 roku, z uwagi na sytuację polityczną, wyemigrował do Kanady, gdzie przez czterdzieści lat prowadził własny biznes. Aleksander Kaszuba zmarł w 2015 roku.
Przypisy
- „Wspomnienia i Zeszyty Szwedzkie” Aleksandra Kaszuby w ofercie wydawniczej Muzeum Stutthof | Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945). [online], stutthof.org [dostęp 17.01.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Rywka Profitkier | Augusta Hermelin | Leszek Matela | Rozalia Zamenhof | Benjamin MidlerOceń: Aleksander Kaszuba